کاهش دما تا ۱۰ درجه در ۹ استان

کاهش دما تا ۱۰ درجه در ۹ استان

به گزارش لوازم حیوان خانگی سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی از نفوذ سامانه پرفشار و کاهش دما تا ۱۰ درجه سانتیگراد طی دو روز اول بهمن ماه اطلاع داد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ از نفوذ سامانه پرفشار از اوایل وقت جمعه( اول بهمن ماه) تا اواخر وقت شنبه( ۲ بهمن ماه) اطلاع داد.

نوع مخاطره حاصل از نفوذ این سامانه کاهش محسوس دما به صورت میانگین بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتیگراد خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه جمعه (اول بهمن ماه) استانهای ایلام، خوزستان، بوشهر و فارس و شنبه (۲ بهمن ماه) استانهای فارس، هرمزگان، کرمان، یزد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان خواهد بود.

اثرات این مخاطره شامل یخ زدگی محصولات و احتمال خسارت به ماشین آلات کشاورزی است.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از راه انجام آبیاری خارج از نوبت، مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کودهای اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‏ سازی درختان به سرما، تأمین سوخت و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها با عنایت به کاهش محسوس دما است.

همچنین سفارش می شود محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار با عنایت به پایین بودن دمای سطح زمین بخصوص در مناطق مرتفع و کوهستانی، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان صدمه پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، خودداری از کوددهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک بامداد و بامداد)، خودداری از مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می رسد، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، استفاده از ضد یخ در ماشین‏ آلات و ادوات کشاورزی، محافظت از سبزی و صیفی جات تازه کشت شده در مقابل سرما در استانهای جنوبی در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه سازمان هواشناسی از وزش باد شدید از اوایل وقت جمعه( اول بهمن ماه) تا اواخر وقت شنبه( ۲ بهمن ماه) اطلاع داد.

منطقه اثراین سامانه جمعه( اول بهمن ماه) استانهای خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و شنبه ( ۲ بهمن ماه) استانهای سیستان و بلوچستان، شرق کرمان و شرق هرمزگان خواهد بود.

این وضعیت جوی می تواند سبب خسارت به تاسیسات گلخانه ای و احتمال شکستن نهال های تازه کشت شده شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط افزایش استقامت نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استقامت و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها و عایق بندی و محافظت از کندوها با عنایت به باد و سرما در مناطق سردسیر است.

همچنین سفارش می شود دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درهای سالن ها اقدام نمایند.

سالن های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در شرایط باد اقدامات لازم را انجام دهند و از انجام آبیاری جهت پیشگیری از سست شدن ریشه گیاهان به علت باد پرهیز شود.

همچنین نباید ماشین آلات و نهاده های کشاورزی روی زمین مستقر شوند. آهک پاشی هم نباید در استخرهای خاکی پرورش ماهی و مزارع میگو که آب آن تخلیه شده به علت وزش باد شدید صورت گیرد.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

منبع:

1400/10/29
09:53:51
5.0 / 5
311
تگهای خبر: آب , درختان , دستگاه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است