لب های تالاب های قم خشك شده است

لب های تالاب های قم خشك شده است

لوازم حیوان خانگی: مدیر كل اداره محیط زیست استان قم در ارتباط با تامین حق آبه ی زیست محیطی رودخانه ها بیان كرد: در سال های گذشته در این رودخانه آب جریان داشته است، اما متاسفانه به سبب اقدامات نابخردانه ای همچون سد سازی ها و پروژه هایی كه به نام توسعه انجام شده است، این حق آبه های زیست محیطی قطع شده و تالاب های استان در معرض خشكی قرار گرفته است.


سید رضا موسوی مشكینی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، عنوان كرد: جمهوری اسلامی با وجود برخی كمبودها، كاستی ها و مشكلات داخلی و بین المللی، در راه توسعه قرار گرفته كه باهمت مردم و مسئولین، این مسیر باید با شتاب هرچه بیشتر طی شود.
وی ادامه داد: همیشه زمانی كه صحبت از "توسعه" می شود، مسئله ای تحت عنوان توسعه پایدار باز مطرح می شود كه تمام سیاستمداران و اندیشمندان در این زمینه، این مساله را به رسمیت می شناسند و تاكید می كنند كه توسعه در حالی می تواند ثمین باشد كه از نوع توسعه پایدار باشد.
موضوع "محیط زیست" یكی از آیتم های اساسی در توسعه پایدار
مدیر كل اداره محیط زیست استان قم با اشاره به اینكه یكی از آیتم های مهم و اساسی در توسعه پایدار، سوژه "محیط زیست" است، اظهار داشت: توسعه پایدار، توسعه ای است كه بتوان ضمن استفاده از منابع فعلی موجود برای رشد و رفاه جامعه، از به خطر افتادن استفاده نسل های آینده از این منابع جلوگیری كرد.
مشكینی اشاره كرد: در كشورما منابع بسیار غنی و ارزشمندی به لحاظ تنوع زیستی، زیستگاه های مختلف، ذخایر و منابع مختلف همچون جنگل ها، رودخانه ها، مراتع، تالاب ها و… وجود دارد و در واقع این موارد از داشته های مهم كشور محسوب می شوند.
وی بیان كرد: تمام دقت و تلاش ما در طرح های توسعه ای باید به گونه ای باشد كه علاوه بر بهره برداری و استفاده معقول از این منابع ثمین موجود، از تخریب آنها جلوگیری شود.
مدیر كل اداره محیط زیست استان قم اشاره كرد: یك اصل بسیار مترقی در قانون اساسی جمهوری اسلامی وجود دارد كه مستقیماً به حوزه محیط زیست پرداخته و در آن اشاره شده كه هر اقدامی كه منجر به تخریب غیرقابل جبران محیط زیست شود، ممنوع می باشد و این اصل یك سند بالادستی است كه مبنای كارها قرار گرفته و اقدامات باید برمبنای آن، صورت گیرد.
در برخی شاخص های زیست محیطی، گرفتار عقب گرد شده ایم
مشكینی با اشاره به اینكه در ضمن ۴۰ سال انقلاب اسلامی در حوزه دانش زیست محیطی پیشرفت های قابل توجهی داشته ایم، اظهار داشت: دانش فنی كه الان در حوزه های مختلف محیط زیست موجود دارد همچون این پیشرفت های ثمین است اما متأسفانه در خیلی از موارد كمبودها و كاستی هایی باز مشاهده می شود كه امیدواریم مسئولین خصوصاً در حوزه توسعه كشور كه به صورتی با اقتصاد هم در ارتباط هستند، این كاستی ها را تا حدودی برطرف كنند.
وی با اشاره به اینكه ما در بعضی شاخص های زیست محیطی گرفتار عقب گرد شده ایم، اضافه كرد: این گونه مسائل در بعضی كشورها وجود دارد اما انتظار می رود، از آنجائیكه كشور ما در راه توسعه قرار گرفته است، بتواند شاخص های زیست محیطی خودرا ارتقا دهد و موجب شكننده شدن اكو سیستم ها نشود.
مشكینی اشاره كرد: مسائلی همچون خشك شدن رودخانه ها، از بین رفتن پوشش های گیاهی در بعضی مناطق، گرد و غبارهای موجود كه زندگی را برای ساكنین آن نواحی مختل كرده است و… ناشی از عدم توجه به مسائل زیست محیطی است.
مردم باید مطالبه گر مسائل زیست محیطی باشند
وی ادامه داد: تمام تلاش ما این است كه مسائل زیست محیطی را بدون ملاحظه كاری و اغماض، برای مسئولین و مردم تبیین كنیم؛ مردم باز باید در این راستا بیشترین مطالبه را داشته و در واقع مدعی العموم باشند.
مدیر كل اداره محیط زیست استان قم اظهار داشت: خیلی از مسائل در حوزه های مختلف در استان، نظام مند شده و در واقع فعالیت های صنعتی و معدنی گسترش پیدا كرده است و این نشان دهنده آن است كه یك نظام هماهنگی برای مدیریت اصولی مشترك در استان وجود دارد كه علاوه بر بخش های گوناگون، بخش محیط زیست باز می تواند در شهرك های صنعتی نسبت به واحدهای پراكنده به نفع مطلوب تری مدیریت شود.
گسترش مناطق تحت حمایت محیط زیست استان قم
وی اشاره كرد: در حوزه مسائل محیط زیست طبیعی، نسبت به سنوات گذشته مناطق تحت مدیریت را گسترش داده ایم، چراكه اینها ذخیره زیستی برای نسل های آینده هستند و وقتی ارتقای سطح پیدا می كنند و جزو منابع تحت حمایت محیط زیست قرار می گیرند، در واقع دست كاری ها در آن به حداقل می رسد، چرخه های طبیعی اكوسیستمی به روند طبیعی خودش باقی می ماند و مشكلات گوناگون آتی در این زمینه به وجود نمی آید.
مشكینی با اشاره به مناطق حفاظت شده قم، اشاره كرد: تعداد مناطق شكار ممنوع زیادی باز در استان وجود دارد و در واقع اهتمام می شود تا ورود انسان و دستكاری هایی از این قبیل به حداقل برسد؛ منطقه حفاظت شده كویر در استان قم باز كه حد فاصل استان قم و تهران را شامل می شود و منطقه " پلنگ دره" باز همچون مناطق حفاظت شده استان به شمار می روند.
وی با تاكید بر اینكه گشت و كنترل اداره محیط زیست استان قم، در مناطق مختلف استان گسترش پیدا كرده است، اضافه كرد: این اداره در زمینه پایش صنایع باز حضور مستمر و بیشتر از گذشته دارد كه طی این گشت ها صنایعی كه مشكلات زیست محیطی دارند شناسایی شده و اقدامات پیشگیرانه ای صورت گرفته است و حتی در بعضی موارد به برخوردهایی باز منجر گردیده است.
گرد و غبار، زنگ خطر جدی زیست محیطی كشور
مشكینی در ارتباط با ریز گردهای دشت مسیله قم، اظهار داشت: سوژه گرد و غبار یكی از اشكالات اساسی استان است كه اگر اقدام فوری در این خصوص صورت نگیرد، می تواند قم را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.
وی افزود: تا چند سال قبل در بررسی ها، مشخص شد كه گرد غبارها، منشأ خارجی دارند و در فصولی از سال كه حتی در كشورهای خارجی همچون سوریه، عراق و عربستان گرد و غبار ایجاد می شد، ایران باز تحت تأثیر قرار می گرفت.
مدیر كل اداره محیط زیست استان قم اشاره كرد: مطالعات و بررسی های اخیر نشان داده است كه در سال های اخیر، ما در گیر كانون های داخلی گرد و غبار هستیم و این یك زنگ خطر جدی برای كشور است و باید در حوزه های مختلف، افراد و دستگاه هایی كه دخیل هستند اقدام جدی كنند تا علاوه بر اینكه از گسترش كانون های گرد و غبار جلوگیری شود، این كانون ها باز ترمیم شود.
وی اظهار داشت: ملاك و مرجع ما باز در این زمینه، مصوبه هیئت وزیران درباب نحوه پیشگیری از ایجاد گرد و غبار است و ما بعنوان دستگاه هماهنگ كننده از تمام دستگاه های مختلف از جمله، شهرداری، جهاد كشاورزی، منابع طبیعی، آب منطقه ای و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برنامه هایی را در این خصوص مطالبه كرده ایم.
مشكینی با تاكید بر اینكه عملیات های اجرایی باید با سرعت و دقت صورت گیرد، اشاره كرد: مسئله كمربند سبز در قم، استفاده از آب های خاكستری صنایع و ایجاد پوشش های گیاهی در مناطق ریز گرد، همچون برنامه های مهمی است كه در دستور كار این اداره قرار دارد.
تلاش جهت احیای حق آبه دریاچه نمك و تالاب مره
وی در ارتباط با تأمین حق آبه زیست محیطی رودخانه ها بیان كرد: در سال های گذشته در این رودخانه آب جریان داشته است، اما متأسفانه به سبب اقدامات نابخردانه ای همچون سد سازی ها و پروژه هایی كه به نام توسعه انجام شده است، این حق آبه های زیست محیطی قطع شده و تالاب های استان در معرض خشكی قرار گرفته است.
مدیر كل اداره محیط زیست استان قم درانتها اشاره كرد: دریاچه نمك و تالاب مره قم باز همچون مناطقی است كه حق آبه آنها قطع شده و ما به دنبال آن هستیم كه این حق آبه احیا شده و علاوه بر تعیین این حق آبه، آنها را به محل اصلی خودشان برسانیم، كه در صورتیكه این مسئله حل شود، به دنبال آن مشكلات گرد و غبار استان باز رفع خواهد شد.
1397/11/27
14:46:42
5.0 / 5
4438
تگهای خبر: آب , تالاب , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است