ارزیابی های زیست محیطی به طرح جامع مدیریت شهری تهران اضافه می شود

ارزیابی های زیست محیطی به طرح جامع مدیریت شهری تهران اضافه می شود

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیركل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن اشاره به در نظر گرفتن ارزیابی راهبردی زیست محیطی برای طرح های جامع مدیریت شهری اظهار داشت: طی سال های گذشته ملاحظات زیست محیطی بیشتر به صورت خرد و در مقیاس كوچك در پروژه های شهری دیده می شد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، شینا انصاری در نشست ارزیابی استراتژیك محیط زیستی سیاست ها، طرح ها و برنامه های جامع و تفصیلی شهر تهران ضمن بیان اینكه كلانشهرهای كشور همچون تهران به سبب بارگذاری جمعیت، صنعت و خدمات مشكلات گوناگون زیست محیطی دارد، اظهار نمود: وضعیت محیط زیستی هر جامعه تابع نظام برنامه
ریزی آن خواهد بود بدین سبب با اصلاح نظام برنامه ریزی می توان به سمت پایداری محیط حركت كرد.

مدیركل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: ارزیابی راهبردی محیط زیستی طرح های جامع و تفصیلی شهر تهران (SEA) می تواند خطوط توسعه شهری را هدایت كند.

انصاری با اشاره به اهداف ارزیابی راهبردی محیط زیستی طرح های جامعه و تفصیلی شهر تهران اشاره كرد: در نظر داشتن اثرات محیط زیستی ناشی از اقدامات راهبردی پیشنهادی، شناسایی بهترین و عملی ترین گزینه های محیط زیستی، اعلام آگهی اولیه درباره اثرات تجمعی و تغییرات عمده و دستیابی به الگوی مطلوب محیط زیستی برای تامین نیازهای اساسی توام با حفظ توان سرزمینی در بلندمدت همچون اهداف SEA است.

وی افزود: نخستین سند قانونی ارزیابی راهبردی محیط زیستی در آمریكا طی سال ۱۹۶۹ تصویب گردید كه به دنبال آن كلیه سازمان ها و دستگاه های اجرایی فدرال ملزم به رعایت ملاحظات و ارزیابی اثرات محیط زیستی طرح ها و پروژه ها شدند. كشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز ارزیابی راهبردی محیط زیست را از اوایل دهه ۷۰ میلادی در دستور كار خود قرار دادند.

مدیركل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینكه در ایران ارزیابی راهبردی زیستی باوجود اهمیت سوژه پیشینه چندان طولانی ندارد، اشاره كرد: توجه به ملاحظات محیط زیستی و ادغام آنها در سیاست ها و برنامه های كلان برای اولین بار در ماده ۱۸۴ قانون برنامه پنجم توسعه مورد توجه قرار گرفت. بر طبق این ماده مقرر شد برای تحقق اهداف اصل ۵۰ قانون اساسی نظام ارزیابی راهبردی محیط زیستی در سطوح ملی، منطقه ای و محلی تدوین شود و به اجرا درآید.

وی افزود: موضوعی كه حتی با بررسی شرح خدمات تیپ طرح های جامع رایج در كشور می توان به آن پی برد این است كه ارزیابی های انجام شده توسط این قبیل طرح ها بیشتر با تاكید بر جنبه های كالبدی مانند مسكن، كاربری اراضی و شبكه معابر و مباحث مربوط به جمعیت پذیری صورت گرفته است و كمتر به جنبه های محیط زیستی محیط شهرها پرداخته شده است.

به گفته انصاری برمبنای ماده ۶۷ برنامه پنج ساله سوم شهرداری موظف است نسبت به ارزیابی تاثیرات اجتماعی، فرهنگی، محیط زیستی و اقتصادی سیاست ها و طرح های شهری اقدام نماید.

مدیركل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینكه SEA در سطوح سیاستگذاری طرح ها و برنامه ها محیط زیست را لحاظ می كند، اظهار داشت: طی سال های گذشته ملاحظات زیست محیطی پروژه های شهری در سطوح فوق و در مقیاس های كوچك بررسی می شد و اثرات تجمعی این پروژه ها در نظر گرفته نمی شد. هدف ما این است كه در طرح های جامع و تفصیلی شهر تهران ارزیابی راهبردی محیط زیستی پیاده سازی شود.

وی درانتها اشاره كرد: در طرح جامع مدیریت شهری كه مقرر است پس از ۱۳ سال بازبینی شود SEA در نظر گرفته خواهد شد. هم اكنون نیز مطالعات و شرح خدمات آن پیش بینی شده است همین طور در سایر طرح های شهری همچون طرح جامع حمل و نقل ترافیك و مدیریت پسماند نیز نگاه ارزیابی راهبردی محیط زیستی لحاظ می شود.

منبع:

1398/07/29
23:33:01
5.0 / 5
4284
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است