بارندگی های اخیر به معنای آخر دوران خشكسالی نیست

بارندگی های اخیر به معنای آخر دوران خشكسالی نیست

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با تاكید بر اینكه بارندگی های اخیر نباید ما از مسیر مدیریت آب منحرف كند، اظهار داشت: این بارندگی ها به معنای آخر دوره های خشكسالی نیست.


ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینكه بارش های خوبی در كشور طی دو سال گذشته داشتیم، اظهار نمود: این بارش ها نشانه هایی از نوسانات اقلیمی است و به هیچ عنوان نمی توان ادعا كرد كه دوره های خشكسالی كشور آخر یافته است و وارد دوره ترسالی شده ایم.

حسین پور افزود: خشكسالی و كم بارشی یك واقعیت اقلیمی برای كشور ما است و برنامه ریزی ما باید در جهت مدیریت سیلاب و پذیرش كم آبی كشور باشد ازاین رو بارندگی های اخیر نباید ما را از مسیر حفظ، صرفه جویی و مدیریت آب دور كند.

مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها با اشاره به اینكه در سال آبی ۹۷- ۹۶ ما یكی از خشك ترین دوره های ۵۰ سال گذشته را تجربه كردیم، خاطرنشان كرد: بلافاصله بعد از آن در سال آبی ۹۸- ۹۷ یكی از پربارش ترین دوره های نیم قرن اخیر را داشتیم. تجربه دو واقعه حدی خشكسالی و پربارشی پشت سر هم نشان داده است كه نباید از خشكسالی كشور غفلت نماییم.

وی با تاكید بر اینكه باید از ظرفیت بارش ها و سیلاب ها در كشور استفاده نمائیم، اظهار داشت: تغییر الگوی بارش ها، كاهش بارش برف و افزایش شدت بارش ها (بارش های رگباری) می طلبد كه تمهیدات ویژه ای را همچون جلوگیری از خسارات سیل، افزایش ایمنی زیرساخت ها و همزیستی با سیلاب را اتخاذ نماییم.

حسین پور افزود؛ متاسفانه بخشی از بارش ها به سبب سیلاب از دسترس خارج می شود این درحالیست كه ۶۳ میلیون از اراضی كشور ما نفوذپذیر هستند و می توان در آنها با اجرای عملیات آبخوان داری باران را زیرزمین ذخیره كرد.

مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها در ادامه اظهار داشت: باوجود بارش های اخیر آبخوان های ما در كشور همچنان به مدیریت و كنترل نیاز دارند. بخشی از این مدیریت و كنترل مربوط به مسائل فنی و فیزیكی و بخش دیگر آن با مسائل اجتماعی مرتبط می باشد. بهره برداران و ذی نغعان از آبخوان ها باید پایداری این منبع آبی را یك اصل مهم برای خود قرار دهند. دولت و وزارت نیرو برنامه های خوبی را در این حوزه طراحی نموده است كه امیدواریم به درستی اجرا شوند.

حسین پور با اشاره به ارزیابی اثربخشی طرح های آبخیزداری و آبخوان داری خاطرنشان كرد: در مناطقی كه این فعالیت ها انجام شده است توانسته اند به سهم خود بخشی از سیلاب را به درون زمین نفوذ دهند كه علاوه بر حفظ آب در چرخه طبیعت سبب حفظ رطوبت خاك و پیشگیری از گسترش كانون های گرد و غبار می شود. ارزیابی افزایش آبدهی چشمه ها و قنات ها نشان داده است كه به سبب انجام فعالیتهای آبخیزداری در نقاط بالادست، آبدهی قنوات در پایین دست به صورت متوسط سه برابر افزایش پیدا كرده است.

مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در انتها با تاكید بر اینكه اگر تمام حوزه های آبخیز ما تحت فعالیت آبخیزداری و آبخوان داری قرار بگیرد می تواند افزایش پایداری آب در رودخانه های كشور را به دنبال داشته باشد. متاسفانه آبی كه در سدها جاری است به سرعت از دسترس خارج و به دریاها تخلیه می شود همینطور بخش عمده ای آب سدها تبخیر می شود ازاین رو در ایران بهترین راه ذخیره سازی آب درون زمین است و می توانیم با این روش تهدید سیلاب را به فرصت تبدیل نماییم.
1399/01/03
20:26:32
5.0 / 5
3233
تگهای خبر: آب , ارزیابی , اقلیم , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است