آلودگی هوا ۲۰ برابر حد مجاز شد

ریزگرد مردم شرق كرمان را خانه نشین كرد

ریزگرد مردم شرق كرمان را خانه نشین كرد

لوازم حیوان خانگی: طوفان شن و ریزگردها بار دیگر شرق استان کرمان را فرا گرفت و سبب بسته شدن راه 43 روستا در این شهرستان شده است.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها- اسمام حمودی: طوفان و تند باد از بامداد امروز استان کرمان را فرا گرفته است و سبب بروز مشکلاتی برای مردم این استان شده است، این در حالیست که به سبب شدت باد و وجود کانون های بیابانی در جنوب و شرق استان کرمان گزارش های اولیه از طوفان شن در مناطق جمعیتی اطراف گنداب جازموریان و کویر ریگان حکایت دارد.
بیشترین مشکل در شهرستان ریگان و فهرج گزارش شده است و به سبب افزایش آلودگی هوا و کاهش دید افقی مردم خانه نشین شده اند.
رفت و آمد در جاده اصلی کرمان به سمت سیستان و بلوچستان و به خصوص چابهار به سختی انجام می شود.
آلودگی هوا ۲۰ برابر حد مجاز است
دید افقی کاهش یافته و شدت شن گرفتگی جاده ها باعث شده دسترسی به روستاهای شهرستان ریگان به سختی صورت گیرد. شن گرفتگی کانالهای آب مزارع و باغ ها، معابر عمومی، راه ها و خانه های مردم بر مشکلات افزوده است و سرعت باد با نزدیک شدن به غروب آفتاب بیشتر می شود.

میزان آلایندگی هوا در گزارش های اولیه ۲۰ برابر حد مجاز گزارش شده است و برخی از مردم به سبب مشکلات تنفسی به مرکز اورژانس شهر ریگان مراجعه نموده اند.
رئیس مرکز هواشناسی استان کرمان در گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر می گوید: طبق بررسی آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی امروز و فردا (جمعه در بیشتر مناطق استان وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و خیزش احتمالی گرد و خاک پدیده غالب جوی خواهد بود.
طوفان شن در استان کرمان ادامه دارد
حمیده حبیبی، اضافه کرد: ضمن اینکه در جنوب شرق استان خصوصاً منطقه زهکلوت، وزش باد و گردو خاک تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت.
وی اظهار داشت: بدین سبب کاهش کیفیت هوا، کاهش میزان دید افقی و احتمال اختلال تردد در کلیه محورهای مواصلاتی استان کرمان به استان های همجوار محتمل می باشد. همین طور از امشب کاهش محسوس دما در استان شروع و تا اواسط هفته آتی ادامه خواهد داشت. احتمال خسارت سرمازدگی به محصولات زراعی و باغی خصوصاً در جنوب استان دور از انتظار نیست.
فرماندار ریگان نیز در گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر با اشاره به مشکلات امروز این شهرستان اظهار داشت: از نیمه شب گذشته طوفان شدید در شهرستان ریگان شروع شده است و به سبب وجود کویر لوت بیشتر مناطق شهرستان درگیر طوفان و ریزگردها شده است.
ستاد بحران شهرستان تشکیل شد / ‏‬ کاهش شدید دید افقی
امین باقری اضافه کرد: ستاد بحران در شهرستان تشکیل شده و امداد رسانی به در راه ماندگان و مردم شهرستان در حال انجام می باشد و از مسافران می خواهیم به سبب شدت طوفان و تا اختتام تند باد در مسافرت اجتناب کنند.

وی افزود: شدت طوفان درحال افزایش است و دید افقی نیز به شدت کاهش یافته است بطوریکه تا کنون بیش از ۳۰ خودرو در جاده ریگان به چابهار در شن گرفتار شده اند و سرنشینان آنها در مکان های امن اسکان یافته اند.
شدت طوفان درحال افزایش است و دید افقی نیز به شدت کاهش یافته است بطوریکه تا کنون بیش از ۳۰ خودرو در جاده ریگان به چابهار در شن گرفتار شده اند و در مکان های امن اسکان یافته اند
فرماندار ریگان اظهار داشت: به سبب آلودگی بالای هوا ۲۰ نفر به مراکز درمانی مراجعه نموده اند بنا بر این از ساکنان شهرستان ریگان می خواهیم تا اطلاع ثانوی از منزل خارج نشوند.
وی اظهار داشت: کودکان، سالمندان، بیماران تنفسی و قلبی باید احتیاط بیشتر انجام دهند.
وی همین طور از شن گرفتگی راه های روستایی آگاهی داد و بیان کرد: ۱۰۰ روستا در محاصره قرار گرفته است و دسترسی به این روستاها غیرممکن شده است.
فرماندار ریگان افزود: همه دستگاه های امدادی در آماده باش قرار دارند و پیش بینی می شود این وضعیت تا فردا ادامه خواهد داشت.
شرق کرمان کانون ریزگردها در کشور است
مدیرکل محیط زیست استان کرمان در گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، ریگان را یکی از کانون های اصلی بروز ریزگردها در کشور اعلام نمود و اضافه کرد: این منطقه به سبب وجود کویر لوت، کاهش رطوبت و تغییرات اقلیمی به کانون ریزگردها در استان کرمان تبدیل گشته است.
ریگان به سبب وجود کویر لوت، کاهش رطوبت و تغییرات اقلیمی به کانون ریزگردها در استان کرمان تبدیل گشته است
مرجان شاکری اضافه کرد: خشکسالی یکی از دلیلهای اصلی افزایش کانون های شنی در شهرستان ریگان است در منطقه جازموریان نیز به سبب خشک شدن این گنداب و بستر خشک منطقه مستعد بروز طوفان شن و ریزگرد است.
وی اشاره کرد: حل مشکل ریزگردها در شرق استان کرمان به همت مدیران در سطح استان و ملی نیاز دارد.
هم حالا وزش باد شدید در استان کرمان ادامه دارد و شدت وزش باد در شرق و جنوب استان بیشتر است.


منبع:

1399/11/04
14:55:01
0.0 / 5
1096
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است