هوای پایتخت طی مهر ماه 8 روز آلوده بود

هوای پایتخت طی مهر ماه 8 روز آلوده بود

لوازم حیوان خانگی: اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان میدهد که کیفیت هوای تهران در مهر ماه امسال هشت روز در وضعیت آلوده قرار داشت و آلاینده شاخص طی این روزها «ذرات معلق» بود.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، کیفیت هوای تهران طی مهر ماه امسال ۲۲ روز در وضعیت قابل قبول و هشت روز در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت که از میان آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» هفت روز و «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» یک روز هوای پایتخت را آلوده کردند.

آلوده ترین روز طی این مدت ۵ مهرماه بود که آلاینده شاخص «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» با میانگین ۱۳۰ هوای پایتخت را در محدوده ناسالم برای گروههای حساس قرار داده بود.

در حالی هوای پایتخت طی مهر ماه سال جاری ۸ روز آلوده بود که نیمی از این روزهای آلوده در اولین هفته مهرماه به ثبت رسید. هرچند آلودگی هوا در اولین هفته مهر ماه امسال رکوردشکنی کرد و طی هفت سال اخیر بی سابقه بود اما وضعیت کیفیت هوا طی هفته های پس از آن شرایط مطلوب تری داشت.

کیفیت هوای تهران طی مهرماه سال قبل ۲۱ روز قابل قبول و ۹ روز برای گروههای حساس ناسالم بود همین طور کیفیت هوای پایتخت در مهر ماه سال ۹۸ نیز ۲۷ روز در محدوده قابل قبول و سه روز در محدوده ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت که آلاینده شاخص طی این مدت نیز ذرات معلق بود. با این وجود هیچ روز آلوده برای مهرماه سال ۹۷ ثبت نشده و هوای پایتخت طی این مدت دو روز در محدوده پاک و ۲۸ روز در محدوده قابل قبول بوده است.

مهمترین علت آلودگی هوا در ماه های سرد سال افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون است. برمبنای آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک مانند تاکسی ها، خودرو های شخصی، اتوبوس ها و... در تولید ذرات معلق ۶۰ درصد است که در این بین خودرو های دیزلی پررنگ ترین نقش را دارند. ذرات معلق یکی از خطرناک ترین آلاینده های موجود در هوا هستند و می توانند بیماریهای قلبی و ریوی را تشدید کنند و در برخورد طولانی مدت سبب بروز حملات قلبی و مبتلاشدن به آسم شوند.

ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون بعنوان با اهمیت ترین آلاینده هوا شناخته می شوند که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴.۱ میلیون مرگ زودرس ناشی از بیماریهای قلبی، سکته، سرطان ریه، بیماریهای ریوی و اختلالات تنفسی به این آلاینده نسبت داده شد.

براساس این گزارش، کیفیت هوای پایتخت از شروع سال جاری تا اختتام مهرماه ۲ روز در وضعیت پاک، ۱۷۴ روز در وضعیت قابل قبول، ۳۹ روز در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس و یک روز در وضعیت ناسالم برای همه گروه ها قرار داشت. طی زمان مشابه سال قبل هوای پایتخت ۱۵ روز در وضعیت پاک، ۱۴۹ روز در وضعیت قابل قبول، ۵۰ روز در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس و دو روز در وضعیت ناسالم برای همه گروه ها قرار داشت یعنی هوای پایتخت طی ۷ ماه نخست امسال ۴۰ روز و در زمان مشابه سال قبل ۵۲ روز آلوده بود.

گفتنی است شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.

منبع:

1400/08/02
12:46:45
5.0 / 5
226
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , شاخص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است