در گفت وگو با لوازم حیوان خانگی اعلام شد

کاهش قابل توجه نرخ فرونشست در شهر اصفهان

کاهش قابل توجه نرخ فرونشست در شهر اصفهان

لوازم حیوان خانگی: رئیس اداره ترازیابی دقیق، اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری سازمان نقشه برداری کشور از کاهش قابل توجه نرخ فرونشست در شهر اصفهان اطلاع داد و اظهار داشت: این که این کاهش نرخ فرونشست در ارتباط با مرگ آبخوان ها می شود یا بر اثر اجرای سیاست های سازگاری با کم آبی، موضوعی است که مطالعات آن در دستور محققان این سازمان قرار دارد.


دکتر معصومه آمیغ پی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: سازمان نقشه برداری با عنایت به مأموریت ذاتی که دارد، از هرگونه تغییر شکل سطحی زمین با مشاهدات ژئودزی(زمین سنجی) و پایش هایی که انجام می دهد، نقشه جامع فرونشست زمین را تهیه کرده است.
وی با اشاره به اینکه این نقشه های جامع در بازه سالهای ۹۵ تا سال ۹۷ بوده است، اظهار نمود: پس از این محاسبات و تهیه نقشه های جامع، دستور کار بعدی سازمان، مطالعات فرونشست زمین در شهرهای مهم بود و در این دستور کار بررسی مجددی بر پدیده فرونشست در شهرهای مهم در دستور کار ما قرار گرفت.
آمیغ پی افزود: مطالعات قبلی نشان داد که در بعضی از شهرهای کشور پدیده فرونشست زمین رو به گسترش است و در مطالعات بازبینی، این مطالعات درباره شهرهایی که بیشتر با این مخاطره مواجه بودند، در اولویت قرار گرفتند.
رئیس اداره ترازیابی دقیق، اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری سازمان نقشه برداری کشور، شهر اصفهان را یکی از مناطقی دانست که به صورت گسترده با پدیده فرونشست زمین مواجه می باشد و اظهار نمود: هم اکنون اغلب کلانشهرها مانند تهران و یا مشهد با پدیده فرونشست رو به رو شده اند، بگونه ای که در بخش هایی از شهر درگیر آن هستند، ولی اهمیت فرونشست در شهر اصفهان در این است که این پدیده بخش زیادی از حریم شهر را تحت تأثیر قرار داده است.
وی افزود: در شهر اصفهان بعضی از شهرک های مسکونی تخلیه شدند و همینطور شاهد این بودیم که فرونشست به لبه مرزی آثار باستانی شهر اصفهان بخصوص "نقش جهان" رسیده است.
آمیغ پی افزود: بر این اساس ما نقشه ای را در باز زمانی سالهای ۹۵ تا ۹۷ برای شهر اصفهان تهیه کرده بودیم که نشان می داد مرز فرونشست به نقش جهان رسیده است و آثار تاریخی مانند منار جنبان در راه فرونشست قرار دارند.
وی بیشینه نرخ فرونشست در این شهر را بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر در سال در این بازه زمانی عنوان نمود و خاطرنشان کرد: در مطالعات به روز رسانی نقشه های فرونشست اصفهان شاهد این بودیم که بیشینه نرخ فرونشست شهر اصفهان به ۱۱ سانتی متر در سال رسیده است و این عدد نشان داده است که نرخ فرونشست به میزان قابل توجهی کاسته شده است.
این مقام مسئول به علل کاهش نرخ فرونشست زمین در شهر اصفهان اشاره نمود و توضیح داد: در کارگروه سازگاری با کم آبی زحمات قابل توجهی در زمینه مصرف آب صورت گرفته است و در کل کشور هم بر روند برداشت از آبخوان ها کنترل دقیقی صورت گرفته است. از طرفی در شهر اصفهان هم در زمینه استخراج بی رویه آب های زیر زمینی برنامه ریزی و کنترل های خاصی صورت گرفت.
وی افزود: علاوه بر این ها وزارت جهاد کشاورزی هم مکلف شده در زمینه استخراج بی رویه آب های زیر زمینی به صورت فعال عمل کند و در این خصوص کشت برنج در استان اصفهان را به صورت قابل توجهی محدود کرد، بگونه ای که بر مبنای چشم اندازها، تا آخر سال جاری متوقف شود.
آمیغ پی با تکیه بر این که با اجرای این اقدامات نرخ فرونشست در این استان کاهش پیدا کرد، تصریح کرد: در بعضی از مناطق مانند فلاورجان اصفهان تا حدود هشت سانتی متر در سال کاهش نرخ فرونشست داشته است.
وی اظهار داشت: البته با گسترش فرونشست به سمت فولاد شهر با نرخ نسبتا کمی روبرو می باشیم، ولی رفتار کلی فرونشست در شهر اصفهان یک روند امیدوار کننده است و تلاش هایی که در کارگروه سازگاری با کم آبی صورت گرفته و همینطور همکاریهای وزارت نیرو و جهاد کشاورزی، به نظر می آید که لکه های رنگی فرونشست به سمت کاهش می رود و جای امیدواری است که در صورتیکه این سیاست ها با پیگیری های بیشتر، ادامه یابد، فرونشست کنترل شود.
پرسش های اساسی که باید پاسخ داده شود
رئیس اداره ترازیابی دقیق، اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری سازمان نقشه برداری کشور افزود: از طرفی با این مسئله مواجهیم که اگر آبخوان منطقه ای از بین برود و "مرگ آبخوان" رخ دهد، شاهد کاهش نرخ فرونشست هستیم.
وی در خصوص این سوال که کاهش نرخ فرونشست در شهر اصفهان آیا به علت از بین رفتن کامل آبخوان است یا تلاشهای انجام شده برای سازگاری با کم آبی، اظهار داشت: در این حوزه احتیاج به مطالعات بیشتری داریم و در این عرصه وزارت نیرو لازم است وارد شود و گزارشی از وضعیت آبخوان ها عرضه نماید تا بررسی نماییم که آبخوان های اصفهان در چه وضعیتی قرار دارند.
آمیغ پی اظهار نمود: انجام بررسی های بیشتر بر روی آبخوان های اصفهان به ما نشان خواهد داد که روند کاهشی فرونشست زمین در این منطقه به علت سیاست های اتخاذ شده است یا بر اثر از بین رفتن آبخوان ها، خاک به حدی فشرده شده است که نمی تواند کاهش بیشتری داشته باشد.
وی افزود: به صورت کلی به نظر می آید مدیریتی که انجام شده و الگوی کشتی که از جانب وزارت جهاد کشاورزی در این منطقه پیاده سازی شده است، مفید بوده و شاهد بهبود وضعیت فرونشست زمین هستیم.
مطالعه بر روی آبخوان ها
آمیغ پی با تکیه بر این که متولی بررسی آبخوان‎ های کشور، وزارت نیرو است، اظهار داشت: همچنین ما از محققان این طرح درخواست کردیم که وضعیت آبخوان ها را هم بررسی نمایند.
وی اظهار نمود: به روز رسانی نقشه فرونشست سایر شهرهای کشور در دستور کار ما قرار دارد که در فاز اول شهر اصفهان مورد مطالعه قرار گرفت و دومین مطالعات به روز رسانی نقشه های فرونشست، تهران است.
به نقل از ایشان، مطالعه در استان کرمان با بالاترین نرخ فرونشست و سمنان در فازهای بعدی این مطالعات قرار دارند.1401/04/24
17:22:20
5.0 / 5
308
تگهای خبر: آب , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است