وضعیت نامطلوب محیط زیست کشور

وضعیت نامطلوب محیط زیست کشور

لوازم حیوان خانگی: به گزارش لوازم حیوان خانگی، مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و مسئول پیگیری و اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری ضمن اشاره به این که بر مبنای بند ۱۵ گانه سیاست های ابلاغی قرار بود سال ۱۴۰۴ از محیط زیست مطلوب بهره مند باشیم اظهار داشت: اما آمارها شرایط نامناسب دیگری را نشان می دهند و به وضعیت محیط زیست مطلوب نرسیده ایم.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، احمدرضا لاهیجان زاده در نخستین همایش سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست که امروز (۲۰ شهریورماه) در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ضمن اشاره به این که در ۲۰ سال قبل به جز یک یا دو سال کشور با خشکسالی مواجه بوده اظهار داشت: این مورد مشکلات زیادی را برای ما به دنبال داشته است و سبب ایجاد کانون های گرد و غبار بسیاری شده است. ازاین رو تمام برنامه های توسعه ای باید منطبق با شرایط کشور باشد.

لاهیجان زاده در رابطه با کانون های گرد و غبار اظهار داشت: ۵۲ میلیون هکتار از اراضی کشور قابلیت تبدیل شدن به کانون های گرد و غبار را دارند که از این میزان ۳۴ میلیون هکتار تبدیل گشته اند.

وی اضافه کرد: از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب آب تجدیدشونده به ۱۰۰ میلیارد متر مکعب رسیده ایم این نشان داده است اگر سرانه مصرف از ۱۷۰۰ متر مکعب کمتر شود یعنی وارد تنش آبی شده ایم که البته هم اکنون بیشتر استانهای کشور وارد این مرحله شده اند.

لاهیجان زاده افزود: همینطور وضعیت آبهای زیرزمینی هم بحرانی است و آبخوان های کشور سالانه به صورت متوسط ۵۵ سانت افت دارند.

وی تصریح کرد: با عنایت به این شرایط بحث سازگاری با کم آبی برای سالهای ۱۴۰۴، ۱۴۰۵ و ۱۴۰۶ هدفگذاری شده است و بر مبنای آن تکالیف دستگاه ها در بخش آب مشخص شده است.

لاهیجان زاده افزود: همینطور بحران فرونشست زمین هم به یکی از چالش های بزرگ تبدیل گشته است، این مسأله در استان اصفهان بسیار نگران کننده است فرونشست را در شهر اصفهان هم داریم، در تهران، البرز و دامغان هم وضعیت بهتر نیست.

وی ضمن اشاره به تغییر اقلیم و تأثیر آن بر کشورهای درحال توسعه اظهار داشت: تأثیر اقتصادی کمبود آب ناشی از تغییرات اقلیمی خاورمیانه را بیشتر از هر مکانی تحت تأثیر قرار می دهد که ایران هم در این منطقه واقع شده است.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در ۱۰۰ سال قبل دمای کره زمین افزایش پیدا کرده است، دمای کشور هم در چند سال گذشته ۱.۱ درجه گرمتر شده، پیشبینی ها نشان داده است خشکسالی در کشور تا سال ۲۰۲۵ ادامه می یابد ازاین رو اگر مدیریت نشود مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

وی ضمن اشاره به این که در همه جای دنیا شدت مصرف انرژی درحال کم شدن است اظهار نمود: مصرف انرژی در ایران همچنان بالا می رود، در تولید گازهای گلخانه ای جزو ۱۰ کشور اول دنیا هستیم، این آمارها نشان داده است از تمام آستانه ها عبور کرده ایم و جهت توقف این شرایط باید هر چه زودتر نسبت به اجرای سیاست های ابلاغی رهبری در حوزه محیط زیست اقدام نماییم و به قانون تبدیل گردد.

مسئول پیگیری و اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری اظهار داشت: بر مبنای سیاست های ابلاغی قرار بود سال ۱۴۰۴ از محیط زیست مطلوب بهره مند باشیم اما آمارها شرایط نامناسب دیگری را نشان می دهند بر این اساس معاون اول رئیس جمهوری در سال ۱۴۰۰ درراستای این سیاست ها اختیارات بیشتری به دستگاههای اجرایی ابلاغ نمود و آنرا لازم الاجرا دانست.

لاهیجان زاده در انتها تصریح کرد: با عنایت به اهمیت مبحث باید از ظرفیت برنامه هفتم توسعه برای اجرای سیاست های ابلاغی بهره مند شویم.
1401/06/20
23:06:19
5.0 / 5
262
تگهای خبر: آب , اقلیم , حفاظت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است