15 نکته در رابطه با مزایده 5000 معدن متروکه

15 نکته در رابطه با مزایده 5000 معدن متروکه

به گزارش لوازم حیوان خانگی، «توسعه معدنی» سبب ایجاد دسترسی های بی رویه نظیر جاده ها، خطوط انتقال سوخت و بزرگراه ها و... باعث تخریب زیستگاه های مناسب جانوری می شود این در حالیست که خبر مزایده و واگذاری ۵۰۰۰ معدن متروکه به بخش خصوصی در ماه های گذشته واکنش هایی را به دنبال داشت.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، چندی قبل اخباری در خصوص مزایده و واگذاری ۵۰۰۰ معدن متروکه به شرکتهای خصوصی منتشر گردید. یکی از فعالیتهای اقتصادی که به محیط زیست صدمه شدید و غیرقابل جبرانی وارد می کند، معدن کاوی است که همچون آثار آن میتوان به آلودگی آب های زیرزمینی، جاده سازی، تخریب مناطق کوهستانی همینطور از بین رفتن تنوع جانوری و پوشش گیاهی و... اشاره نمود. به سبب اهمیت این مورد به ۱۵ نکته از حسن اکبری - معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست - اشاره می کنیم:

بیشتر بخوانید: معدن کاوی و جاده کشی بلای جان حیات وحش

* نکته مهم اینست که معادن چه در داخل مناطق چهارگانه و چه در خارج آن اگر در فاصله زمانی کوتاه واگذار شوند، شوکی به طبیعت کشور وارد می شود که منجر به تغییرات اساسی در اکوسیستم ها خواهد شد.

* در شرایطی که با تغییر اقلیم و خشکسالی در خیلی از نقاط کشور مواجه هستیم و فعالیتهای انسانی بر پیکر طبیعت مانند جاده ها زخم زده اند، ظرفیت و توان اکوسیستم های کشور با آغاز همزمان فعالیت تعداد زیادی معدن کاسته می شود و طبیعت توان خودپالایی و احیای صدمه های وارد شده بر اثر تخریب ها را نخواهد داشت.

* در مکاتبات انجام شده با وزارت صمت، به لحاظ فنی و کارشناسی از آنها خواستیم تا یکباره این اتفاق نیفتد. بعلاوه در رابطه با محدوده معادن هم استعلام کرده ایم. وزارت صمت اعتقاد دارد که این معادن در گذشته سابقه ای داشتند و برابر قانون این اقدام را انجام می دهند. با این وجود ما باردیگر با استان ها مکاتباتی کرده ایم تا برای هرگونه فعالیت و صدور مجوز در داخل مناطق با ما هماهنگی کنند تا اقدامات قانونی لازم را انجام دهیم.

* بیشتر معادن خارج از مناطق چهارگانه قرار دارند اما نکته مهم اینست که خیلی از زیستگاه های خوب حیات وحش خارج از این مناطق هستند.

* اگر طبیعت خارج از مناطق چهارگانه مورد دست اندازی قرار گیرد، مطمئنا مناطق حفاظت شده چهارگانه - که مانند جزایر پراکنده هستند - نمی توانند تنوع زیستی کشور را حفظ کنند. بعلاوه ما با چالش هایی مانند فرسایش بادی و گردوغبار مواجه می شویم و در نهایت تمامی این موارد، صدمه ها و هزینه هایی را متوجه خودمان خواهد نمود.

* نگاه به معادن برپایه سطح غلط انداز است. گاهی وزارت صمت به صورت مقایسه ای عمل می کند. بعنوان نمونه می گوید معادن واگذار شده دو درصد مساحت کل کشور است و این عددی نیست اما به نظر من این نگاه درست نیست چونکه معادن احتیاج به جاده دسترسی دارند.

* فعالیتهای معدنی با سایر فعالیتهای انسانی متفاوت می باشد چونکه معادن غالبا در قلب زیستگاه های بکر ما هستند؛ زیستگاه هایی که مامن خیلی از گونه های باارزش ما بخصوص «گونه های خجالتی» هستند که به حضور انسان حساسیت دارند و برخورداری از امنیت برایشان دارای اهمیت بسیاری است.

* سایر فعالیتهای انسانی مانند توسعه شهرسازی، جاده های مواصلاتی، توسعه کشاورزی و... در دل کوهستان ها و زیستگاه های بکر ما غالبا رخ نمی دهند اما معادن درست در دل آنها هستند.
تبعات معدن کاوی
* با راه اندازی این جاده ها، راه انسان به زیستگاه های بکر باز می شود و امکان دارد سوءاستفاده گران مانند شکارچیان، گردشگران یا طبیعت گردان خیلی از مسائل را رعایت نکنند. حضور آنان برای خیلی از گونه های حیات وحش گوشه گیر - که از فعالیتهای انسانی دور هستند - بخصوص گربه سانان و برخی گونه های با ارزش حفاظتی بالا صدمه زا است.
جاده های دسترسی به معادن، کانون های فرسایش بادی
* جاده های دسترسی به معادن خود غالبا کانون های خطی فرسایش بادی هستند. حالا عمده آلودگی هوای کشور به دلیل افزایش ذرات معلق است. بخش عمده ای از ذرات معلق منشا طبیعی دارند و ناشی از فرسایش بادی هستند. برخی کانون ها با اندک وزش باد گردوغبار را وارد هوا می کنند و بسته به شرایط و اندازه، مدتی را در هوا معلق می مانند.
رها کردن معادن، زخمی بر پیکره طبیعت
* غالب معادن و جاده های دسترسی آنها بعد از فعالیت معدن رها می شوند. برخی معادن هم فعالیت خویش را آغاز می کنند اما به دلیل عدم کیفیت نوع ماده معدنی رها می شوند و نه تنها تاثیری در اشتغال و اقتصاد ندارند بلکه اثرات تخریبی بر پیکره طبیعت بر جا می گذارند. در نهایت هم راه ورود برای رفت و آمد انسان به محدوده اکتشاف شده باز می کنند.
آسیب معدن کاری به پوشش گیاهی
* پوشش گیاهی هم به صورت مستقیم از فعالیتهای معدن کاری صدمه می بیند. در ابتدای فعالیت معادن بیشتر جاده های دسترسی به آنها خاکی هستند ازاین رو با عبور کامیون ها گردوغبار به هوا بر می خیزد و تا چند ۱۰۰ متر اطراف جاده گردوغبار بر پوشش گیاهی نشست می کند. در نتیجه فعالیت گیاهان و پوشش گیاهی منطقه مختل خواهد شد.

* گیاه و بوته در منطقه اکسیژن تولید می کنند، بعلاوه مورد تغذیه حیات وحش هم هستند. بر اثر نشست گردوغبار بر منافذ گیاه کارکرد آن مختل و به یک گیاه بلااستفاده تبدیل می شود.
فعالیت های معدنی باید متوقف شوند؟
* با همه این تبعات ما نمی گوییم فعالیت معدنی صورت نگیرد چونکه از ذخایر کشور هستند و باید از آنها استفاده نماییم اما بهره گیری از تمام ذخایر به صورت همزمان ضرورتی ندارد. لازم است به اندازه نیاز فعلی از هر نوع ماده معدنی در کشور بهره برداری و بعد از اتمام ذخیره معدن، آن مکان را بازسازی نماییم. متولی برداشت از معدن باید آنرا بازسازی کند و راه های دسترسی به معدن را از بین ببرد و زیستگاه را احیا کند سپس به سراغ ذخیره بعدی رود.

بیشتر بخوانید: واکنش محیط زیست به مزایده ۵۰۰۰ معدن متروکه

* ما نباید به تمامی درخواست های معدنی کشور پاسخ دهیم و همه ذخایر را واگذار نماییم. اگر یکباره این اتفاق رخ دهد هیچ حیات وحش و تنوع زیستی در کشور مکانی به منظور زندگی نخواهد داشت. طبیعت هم نمی تواند زخم هایی که بر پیکر او بوجود آمده است را ترمیم کند.


منبع:

1402/01/04
14:24:31
5.0 / 5
208
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است