رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

بلایی بزرگ سر خوزستان آمده است

بلایی بزرگ سر خوزستان آمده است

لوازم حیوان خانگی: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه محیط زیست در تضاد با توسعه نیست، اظهار داشت: اگر توسعه رخ ندهد فقر به وجود آمده و فقر محیط زیست را از بین می برد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری در چهارمین همایش منطقه ای تغییر اقلیم و گرمایش زمین كه در دانشگاه تحصیلات تكمیلی علوم پایه زنجان برگزار شد، اضافه كرد: ایران كشور در حال توسعه است و به علت عدم رعایت توسعه و عدم دقت در برنامه های توسعه ای حدودا خسارت های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد كرده ایم.
وی اظهار نمود: زمانی كه اقتصاد تحت تاثیر مسائل سیاسی و مسائل ایدئولوژیكی باشد، در این شرایط اهداف ایدئولوژیك غالب و تصمیماتی اتخاذ می گردد كه در بلندمدت به نفع كشور نیست.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان كرد: به دنبال خودكفایی گندم رفتیم شیب ها را شخم زده و مراتع را از بین بردیم و محلی برای رشد سن گندم تولید كردیم و با سرمای ۳۰ درجه زیر صفر هم از بین نرفت و سنی كه ۹۰ درصد جمعیت در كوهپایه از بین می رفت برگشت به دشت ها تغییر نسل داد و سال ۶۱ به میزان ۲.۵ میلیون هكتار سم پاشی برای مقابله با سن انجام شد.

این مسئول با اشاره به اینكه چنین تصمیماتی سبب شد مصرف ۱۵ هزار تن سم به ۶۰ هزار تن برسد، اظهار داشت: ما می خواهیم اشتباه را با اشتباه جبران نماییم.

وی در ادامه بررسی روند تخریب محیط زیست در كشور با اشاره به اینكه برای تولید محصولات غذایی نیاز به آب داشتیم، تصریح كرد: برای اینكار سد ساخته و چاه ها حفر شد و نتایج آنرا می بینیم. استانداردها عنوان می كند حق نداریم بیش از ۴۰ درصد از آب های تجدیدپذیر را مصرف نماییم ولی ما چه كرده ایم؟ امروز ما ۱۱۰ درصد از این آب ها بهره برداری می نماییم.

كلانتری با اشاره به اینكه در سال ۸۵ عنوان شد كه اصلا منطقه ممنوعه آب معنایی ندارد، اظهار داشت: به دنبال این صحبت چه اتفاقی افتاد؟ امروز در خراسان رضوی ۱۳۲ درصد از آب های تجدیدپذیر بهره برداری می گردد. در حوزه دریاچه ارومیه ۶۹ درصد استفاده می گردد. علت خشك شدن این دریاچه در سال ۹۳ عنوان شد ۱۸ درصد به خاطر تغییر اقلیم و ۸۲ درصد هم خطاهای انسانی بوده است. این ها چه چیزی را نشان داده است.

وی ادامه داد: توسعه باید توجیه اقتصادی داشته و حقوق نسل های بعد را محترم شمارد ولی در اغلب سیاست های توسعه ای این اصول را رعایت نكردیم.

این مسئول اضافه كرد: ما ۵۱ میلیارد مترمكعب از آب های فسیلی خویش را استفاده می نماییم. یعنی به حقوق نسل های آینده تجاوز كردیم. تغییر اقلیم برای محیط زیست مصیبت است.
كلانتری با اشاره به اینكه وقتی تصمیمات فنی تحت تاثیر قرار می گیرد این اتفاق رخ می دهد، اظهار داشت: باید شجاعت داشته و اشتباهات را بپذیریم و تغییر روش دهیم. دولت پذیرفته و الان در دریاچه ارومیه از خیر سد نازلو و سیمینه لو گذشته است چون چاره ای نداشتیم.
وی خاطرنشان كرد: دانش دانشگاه ها باید به داد سیاست گذاران برسد. متاسفانه تاثیر دانشگاه ها به تصمیمات مشهود نیست.
این مسئول به وصعیت هوای خوزستان اشاره نمود و اظهار داشت: اهواز ۱۰۰ روز است كه هوای ناسالم و ۵۰ روز هوای بسیار خطرناك داشته است كه این محصول اشتباهات انسانی است. در نیمه دوم سال ریزگردها با منشا داخلی است. یكی بعد از دیگری سد احداث كردیم، در حالیكه سالی چند سیلاب در دشت خوزستان مانع تولید ریزگرد می شد ولی الان وضعیت چه شده است. خاك به مرور چسبندگی خویش را از دست داد و الان شاهد ریزگرد هستیم. تالاب ها خشك شد، ریزگردهای نمكی بوجود آمد. بلایی بزرگ سر خوزستان آمده است. اشتباهاتی كردیم و دلیل آن ندیدن مسائل به صورت پیوسته بوده است.
وی ادامه داد: در عسلویه ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده و چون شرایط توسعه پایدار دیده نشده است، زیست در دو شهر همجوار به معنای خودكشی است. چون فكر كردیم اگر شرایط زیست محیطی را رعایت نكنیم صرفه جویی كرده ایم، ولی چه اتفاقی رخ داده است.
این مسئول خاطرنشان كرد: ما چیزی را برای نسل بعد نداریم. اصلا محیط زیست، بازدارنده توسعه نیست. محیط زیست نخستین قربانی فقر است و باید با هم همزیستی كنند. ۸۰ درصد جمعیت دنیا كنار سواحل زندگی می كنند در ایران ۲ درصد مردم در سواحل زندگی می كنند و سواحل خالی از سكنه است.1396/12/17
20:49:09
5.0 / 5
4729
تگهای خبر: آب , اقلیم , حفاظت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است