سیاهگوش در چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد

سیاهگوش در چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد

لوازم حیوان خانگی: مدیركل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: گونه كمیاب سیاهگوش منطقه حفاظت شده شیدا توسط كمیته ملی ثبت، جمع آوری و ساماندهی گونه های حیات وحش ایران به ثبت رسید.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، شهرام احمدی اظهار نمود: از یك گونه جانوری مربوط به خانواده گربه سانان با نام فارسی «سیاه گوش» و نام علمی Lynx lynx كه برای اولین بار توسط محیط بان منطقه حفاظت شده شیدا تصویر برداری شده بود، در كمیته ملی ثبت، جمع آوری و ساماندهی گونه های حیات وحش ایران به ثبت رسید.
وی مكان ثبت و تصویربرداری از این گونه را منطقه حفاظت شده شیدا عنوان نمود و اضافه كرد: این گونه نادر و كمیاب توسط محیط بان این منطقه در دی ماه سال 1395 شناسایی و تصویربرداری شده كه بعد از طرح و بررسی توسط این كمیته، امسال ثبت ملی شد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان افزود: سیاه گوش می تواند حیواناتی با جثه سه تا چهار برابر بزرگتر از خودش را به مدت چند روز تعقیب و در فرصتی مناسب شكار كند.
وی وضعیت حفاظتی این گونه را بر مبنای قوانین شكار و صید جزء «گونه های حمایت شده» و برپایه سایتیس (CITES) جزء «گونه های درمعرض نابودی» بیان كرد و اظهار داشت: قبلاً گزارش ها درمورد وجود این گونه در استان تأیید نشده و مشكوك بود، ولی از این پس با قطعیت می توان از وجودش در استان سخن گفت.
احمدی تصریح كرد: از آنجایی كه این گونه معمولاً به مناطقی كه شرایط مساعدتری برایش فراهم باشد مهاجرت می كند و باتوجه به بهبود وضعیت در منطقه حفاظت شده شیدا، این احتمال وجود دارد كه این گونه طی سالیان اخیر به این محل مهاجرت كرده باشد.
وی در انتها خاطرنشان كرد: به صورت كلی در دنیا چهار گونه سیاه گوش وجود دارد كه سیاه گوش اوراسیایی از نظر جثه از سایر گونه ها بزرگتر و دارای گسترده ‎ترین پراكنشی است كه در ایران مشاهده می شود، از مشخصات بارز این گونه پرارزش و كمیاب علاوه بر خال های روی پوست و دم كوتاه، موهای سیاه و بلند در انتهای گوش ها است.
به قول وی، هم اكنون حمله سگ های گله به گربه سانان كوچك نظیر سیاه گوش، آتش سوزی، تخریب مراتع و چرای بی رویه و تخریب زیستگاه ها عوامل مهم كاهش جمعیت سیاه گوش است.1397/07/29
18:41:43
5.0 / 5
4554
تگهای خبر: جانور , حفاظت , حمایت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است