مردم در استفاده از منابع طبیعی دولت را رقیب خود می دانند

مردم در استفاده از منابع طبیعی دولت را رقیب خود می دانند

لوازم حیوان خانگی: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به لزوم جلب مشاركت مردمی برای حفظ  و مدیریت محیط زیست اظهار داشت: متاسفانه در شرایط حاضر دولت خودرا صاحب منابع می داند. از طرف دیگر مردم باز خودرا صاحب منابع و در رقابت با دولت می بینند. اساسا این رویكرد منجر به توسعه پایدار نخواهد شد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، حمید ظهرابی در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پروژه همكاری در احیای دریاچه ارومیه از راه مشاركت جوامع محلی در استقرار كشاورزی پایدار كه امروز با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف همچون سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی همین طور استانداری آذربایجان غربی و مدیر پروژه بین المللی تالاب ها در میاندوآب برگزار شد، اظهار نمود: محیط زیست در كشور ما وضعیت خوبی ندارد. رفتارهای ما در مواجهه با محیط زیست نشان داده است كه بهره برداری از منابع طبیعی ایران به شكل مناسبی انجام نشده و ایرادات اساسی به آن وارد است.

وی افزود: متاسفانه كشور ما در تخریب محیط زیست در رده بندی جهانی رتبه بالایی دارد و در حفظ محیط زیست در جایگاه پایینی قرار گرفته است. شرایط موجود نشان داده است كه در حوزه فرسایش خاك، مصرف انرژی و مصرف آب عملكرد درستی نداشته ایم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاكید بر اینكه سوژه محیط زیست بیشتر از اینكه حاكمیتی باشد یك مسئله اجتماعی است، اظهار داشت: متاسفانه در شرایط كنونی دولت خودرا صاحب منابع و به اصطلاح ارباب می داند و مردم باز از طرف دیگر خودرا صاحب منابع و در رقابت با دولت می بینند و اهتمام دارند كه حداكثر بهره برداری را از منابع داشته باشند.

به گفته ظهرابی در این رویكرد انتظار آن است كه دولت دریاچه ارومیه را احیاء كند. دولت هم فكر می كند كه باید مسائل مختلف را به شكل دستوری پیش ببرد. مطمئنا این مسیر به سمت توسعه نخواهد بود چون توافق جدی بین دولت و ملت حاصل نمی گردد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار نمود: درون دولت باز شاهدیم كه دستگاه ها نسبت به مسائل فرابخشی بی توجه هستند و تنها به ماموریت های سازمانی خویش فكر می كنند. برای مثال بخش كشاورزی صرفا ماموریت یافته كه سطح اراضی كشاورزی را توسعه و تولیدات كشاورزی را افزایش دهد. بخش مدیریت آب در كشور باز به فكر انتقال آب به پروژه هایی از این دست است.

ظهرابی اشاره كرد: با اینكه هر یك از دستگاه ها به وظایف خود عمل می كنند اما در مجموع عملكرد درستی نداشته ایم چون با این رفتارها محیط زیست را به چنین وضعی گرفتار كرده ایم و در این شرایط دریاچه ارومیه به مرحله خشكی رسیده است.

وی با تاكید بر اینكه مسیری كه تابحال طی كرده ایم درست نبوده است، اظهار داشت: روش های پیشین را باید اصلاح نماییم. رقابت بین دولت و مردم را در زمینه مدیریت مناطق حفاظت شده باز شاهد می باشیم به صورتی كه طی ۵۰ پارسال جمعیت حیات وحش در مناطق حفاظت شده نه تنها افزایش نیافته بلكه كاهش باز یافته است چون منافع مردم با دستگاه های دولتی یكی نیست و كاری كه ما بعنوان دستگاه دولتی انجام می دهیم در تضاد با منافع بومی و محلی است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاكید بر لزوم دخالت دادن ذینفعان مختلف در حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: جلب مشاركت های مردمی جزو سیاست های اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است كه در حوزه دریاچه ارومیه در قالب پروژه تالاب ها از پنج پارسال شروع شده است و همچنان ادامه دارد.

ظهرابی با اشاره به اینكه اهتمام داریم دستگاه های دولتی مختلف را به مشاركت بگیریم، اظهار داشت: در صورت تعامل دستگاه های مختلف و جلب مشاركت های مردمی توسعه پایدار محقق میگردد. به صورتی كه ضمن تامین رفاه مردم محیط زیست باز حفظ خواهد شد.

معاون محیط زیست طبیعی وتنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: اگر می خواهیم دریاچه ارومیه را احیا نماییم و به توسعه پایدار دست یابیم باید شیوه بهره برداری مردم از منابع طبیعی عوض شود و آنان به این باور برسند كه روش های گذشته در بهره برداری از منابع درست نبوده و لازم است كه شیوه جدیدی در پیش گیرند.

ظهرابی با اشاره به لزوم انجام كارهای فرهنگی برای جلب مشاركت عمومی اظهار داشت: زمانی می توانیم حوزه آبخیز دریاچه ارومیه را احیاء نماییم كه باور داشته باشیم كه «می توانیم». همین طور برای احیای دریاچه ارومیه باید منافع همگان را در نظر بگیریم و دستگاه های مختلف لازم است منافع یكدیگر را در كنار هم ببینند. افزون بر اینها باید در حوزه مشاركت عمومی كارهای كوچك اما دنباله دار انجام دهیم.

ظهرابی اشاره كرد: برای احیای دریاچه ارومیه به مشاركت احتیاج داریم البته در همین مدت كوتاه اجرای پروژه تالاب ها به نتایج بزرگی دست یافته ایم. كاهش مصرف آب و افزایش تولید محصولات كشاورزی در تعدادی از روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه محقق شده است و می توانیم این سوژه را به همه روستاها تسری دهیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست درانتها با اشاره به اینكه ۲۰۰ نفر از متخصصان در قالب تصویرگر در تعدادی از روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه در زمینه جلب مشاركت عمومی برای تحقق كشاورزی پایدار فعال می باشند، اظهار داشت: باید تلاش نماییم دانش بومی را ارتقاء دهیم. تابحال در زمینه توانمندسازی جوامع محلی همچون زنان خانه دارنیز اقدامات موثری صورت گرفته است.
1397/09/17
15:20:46
5.0 / 5
4344
تگهای خبر: آب , تالاب , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است