مقادیر مختلف شاخص كیفیت هوا چه پیامی دارند؟

مقادیر مختلف شاخص كیفیت هوا چه پیامی دارند؟

لوازم حیوان خانگی: شاخص كیفیت هوا میزان تاثیر هوای آلوده بر سلامت انسان را نشان داده است و درك آن توسط شهروندان را آسان تر می كند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، شاخص كیفیت هوا (AQI) شاخصی جهت پیش بینی روزانه كیفیت هوا است. این شاخص شهروندان را از كیفیت هوا پاك بودن یا آلوده بودن آن، آگاه و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت را عرضه می كند.

شاخص كیفیت هوا برای شش آلاینده اصلی یعنی مونوكسید كربن، دی اكسید گوگرد، دی اكسید نیتروژن، ذرات معلق كمتر از دو و نیم میكرون و ذرات معلق كوچكتر از ۱۰ میكرون محاسبه می گردد. برای هر كدام از این آلاینده ها استانداردهای ملی كیفیت هوا تدوین شده است كه بر مبنای آن مقادیر شاخص كیفیت هوا بر سلامت به شش سطح تقسیم بندی می گردد.

شاخص كیفیت هوا (AQI) بین ۳۰ تا ۵۰ مناسب و در شرایط پاك و بی خطر است و آلاینده های هوا تاثیر كمی برای سلامتی دارد.

در شرایطی هوا سالم می باشد كه مقدار (AQI) بین ۵۱ تا ۱۰۰ باشد. در این صورت كیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها كمتر از حد سلامت است.

هنگامی كه مقدار (AQI) بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد، گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت. گروه های حساس شامل كودكان، سالمندان، بیماران قلبی و ریوی و زنان آبستن هستند و در این شرایط گفته می گردد كه هوا در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

هنگامی كه عدد شاخص كیفیت هوا بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ قرار داشته باشد، كلیه افراد جامعه در معرض خطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و گروه های حساس امكان دارد گرفتار عوارض شدیدتری شوند.

بر اساس گزارش شركت كنترل كیفیت هوای تهران، چنانچه عدد (AQI) بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار داشته باشد احتمال بروز عوارض جدی بر سلامت افراد جامعه افزایش می یابد و در صورتیكه این عدد به بالاتر از ۳۰۰ برسد كلیه افراد جامعه باید از قرار گرفتن در هوای آزاد اجتناب كنند و تا جایی كه امكان دارد شهر را ترك كنند.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هوای پایتخت از آغاز سال تابحال ۱۵ روز در شرایط پاك، ۲۱۴ روز سالم و ۳۸ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بوده است.
1397/09/22
13:58:33
5.0 / 5
4438
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , شاخص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است