آیا هوشمندسازی شهرها با كاهش انتشار آلاینده ها همراه است؟

آیا هوشمندسازی شهرها با كاهش انتشار آلاینده ها همراه است؟

لوازم حیوان خانگی: برای مقابله با تغییرات آب و هوایی لازم است تلاش های بسیاری صورت گیرد تا شهرها به مكانی سالم و پایدار برای سكونت بشرتبدیل شوند البته تا حدودی بعضی از این تغییرات صورت گرفته است اما نیاز به توجه بیشتری دارد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا به نقل از نیوز، طبق گزارش های اخیر باید تلاش های زیادی برای كم شدن افزایش ۱.۵ درجه سانتیگرادی گرمایش زمین صورت گیرد كه یكی از مهم ترین این موارد كاهش استفاده از سوخت های فسیلی است تا میزان كربن كاهش پیدا كند. یكی دیگر از روش های پیشنهادی در این مورد استفاده از خودروهای الكتریكی است كه هم اكنون در بعضی كشورها مورد استفاده قرار می گیرد.

البته هم اكنون استفاده از خودروهای الكتریكی برای سفرهای كوتاه امكان پذیر است اما در آینده با تلاش های خودروسازان در این زمینه امكان استفاده از این خودروها و قابلیت های آنها توسعه خواهد یافت.

با وجود اینكه خودروسازی الكتریكی پیشرفت سریعی ندارد اما به علت آلودگی زیاد خودروهای كنونی و طبق گزارش های انتشار یافته، طرح ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی از سال ۲۰۳۲ در بعضی كشورها عرضه شده است. با این طرح، تردد در جاده ها تغییر خواهد نمود و برای عبور و مرور در جاده از خودروهای الكتریكی استفاده می گردد و در نتیجه انتشار آلاینده ها كاهش چشمگیری خواهد داشت.

شارژ خودروهای الكتریكی

در حال حاضر مناطق با آلودگی كم در لندن، برایتون، نورویچ، ناتینگهام و آكسفورد وجود دارند. شورای محلی طرحی برای كاهش آلودگی هوا پیشنهاد كرده كه بر مبنای آن خودروهای شخصی برای ورود به مركز شهرلندن باید ۹ پوند پرداخت كنند.

پس مشوق های مالی و طرح های جاده ای جدید برای حركت سریع به سمت استفاده از خودروهای الكتریكی ضروری می باشد. یكی از مهم ترین مشكلات استفاده از این خودروها تغییر زیرساخت ها است چون این خودروها نیازمند شارژ سریع هستند و هم اكنون شارژ خودروهای الكتریكی نیازمند صرف زمان زیادی است.

به همین دلیل شارژ شبانه در خانه راحت ترین گزینه است و بعضی از تولیدكنندگان خودرو برای خریداران، شارژر مجانی را بعنوان یكی از قطعات خودرو در منزل نصب می كنند اما این مورد وابسته به داشتن پاركینگ برای خودرو است، اما در جایی مثل بریتانیا نزدیك به یك سوم از صاحبان اتومبیل این امكان را ندارند، پس افزایش ایستگاه های شارژر عمومی بسیار اهمیت دارد.

رانندگی و هوای سالم

با وجود موارد ذكر شده باز هم استفاده از خودروهای الكتریكی سبب كاهش خیلی از آلاینده ها نمی گردد. یكی از آلودگی های خودروها انتشار ذرات آلاینده ناشی از ترمز گرفتن و اصطكاك تایرها با جاده است. هرچند به علت هوشمند بودن خودروهای الكتریكی، ترمز كمتر استفاده می شود، اما چون این خودروها باتری سنگینی دارند، وزن بیشتری هم دارند و در نتیجه فشار بر روی تایرها بیشتر و انتشار ذرات ناشی از درگیری تایرها با سطح جاده هم افزایش می یابد.

پس خودروهای الكتریكی هم قادر به كاهش میزان زیادی از آلودگی نیستند و باید روش حمل و نقل ما تغییر یابد. در واقع هدف می تواند كاهش تعداد خودروها و افزایش فعالیت انسان ها با استفاده از پیاده روی و دوچرخه سواری باشد.

بهبود سیستم های مورد استفاده در منازل

از دیگر مواردی كه سبب افزایش آلودگی هوا می شوند گرمایش و سرمایش منازل است و باید برای این منظور از فناوری هایی با كاهش میزان كربن تولیدی استفاده گردد. در فناوری های گرمایشی و سرمایشی جدید نیازمند تغییرات زیرساختی زیادی در منازل نیستیم البته این فناوری ها به تنهایی كارآمد نیستند و باید عایق كاری و پنل های خورشیدی هم برای كاهش آلودگی و استفاده صحیح از آنها به كار گرفته شود. این روش ها باعث صرفه جویی در هزینه های خانواده و تاثیرات منفی كمتر بر محیط زیست خواهند شد.

طرح كاهش تعداد خودروها در لندن

در لندن، طرح « هلند كوچك » برای كاهش تعداد خودروها و استفاده از دوچرخه اجرا می گردد. این طرح برگرفته از طرح كشور هلند بر مبنای دوستی با دوچرخه است. این روش در هلند موفق بوده و سبب شده است تا ۲۷ درصد ترددها با دوچرخه صورت گیرد.

در سال ۲۰۱۳، سه شهرك - Enfield، Kingston و Waltham Forest - برای این طرح انتخاب شدند و كمك هزینه ۳۰ میلیون دلاری برای تغییر جاده ها، آسفالت و مسیرهای دوچرخه سواری جهت استفاده بیشتر از دوچرخه و یا پیاده روی دریافت نمودند.

بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته تعداد سفرها با دوچرخه در این مناطق بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ از ۱۲ به ۱۷ درصد افزایش یافته است. در زمینه حمل و نقل در سال ۲۰۱۸ هم میانگین زمان صرف شده برای پیاده روی یا دوچرخه سواری در هفته در سه منطقه اجرای این طرح ۴۱ دقیقه افزایش یافته است. این برنامه تا سال ۲۰۲۱ تكمیل و احیانا در مناطق بیشتری در سراسر لندن و سایر نقاط بریتانیا اجرا خواهد شد. پس فقط شهرها نیازمند تغییر و هوشمندسازی نیستند بلكه رفتار و نگرش انسان ها هم در مقابله با تهدید تغییرات آب و هوایی نیازمند تغییر است.1397/09/28
21:47:18
5.0 / 5
4610
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است