در گفتگو با مهر مطرح شد؛

دو طرح موازی برای نابودی زاگرس، صدور مجوز برای كوه خواری در كشور

دو طرح موازی برای نابودی زاگرس، صدور مجوز برای كوه خواری در كشور

به گزارش لوازم حیوان خانگی یك كارشناس محیط زیست اظهار داشت: طرح های تازه به دنبال آغاز مجدد واگذاری های فله ای اراضی ملی است اما این دفعه با یك عنوان دیگر چوب حراج به منابع ملی می زنند و زاگرس قربانی اصلی خواهد بود.یك كارشناس محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این روزها همه فعالان و متخصصان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی مشغول فعالیت و بیانیه دادن برای نابودی جنگل های زاگرس در مورد قطع درختان، فروختن آنها برای تهیه كاغذ و تبدیل به زغال هستند، در حالیكه طرح «زراعت در اراضی زیر اشكوب» با ابلاغیه وزیر جهاد كشاورزی و حمایت منابع طبیعی برخی استان های زاگرس نشین انگار در حال انجام می باشد.
قادر رحمان زاده اضافه كرد: مبحث مهمی كه برای توجیه این طرح عرضه می گردد تولید اشتغال و درآمدزایی برای افراد بومی مناطق است، اما همین طرح ناخودآگاه یا در بیشتر مواقع آگاهانه سبب و بانی از بین رفتن منابع طبیعی كشور شده است. این طرح شاید برای تولید اشتغال و كمك به قشر كم درامد در نظر گرفته شده است ولی بیشتر افرادی كه دنبال این طرح ها هستند، هیچ گاه محتاج به چنین درآمدی نیستند. بیشتر افراد سودجویی هستند كه از چندی پیش هزاران متر از اراضی ملی كشور را تخریب و آماده برای این طرح كرده اند.
وی افزود: معضل بعدی این طرح كه در آینده نزدیك گریبان گیر كشور خواهد شد، سندهای رسمی است كه با نام افراد از سوی منابع طبیعی به شخص داده می شود. این مورد می تواند امر شخصی سازی اراضی ملی به افرادی باشد كه بطور قطع از این پس اراضی ملی را ملك شخصی خود می دانند و امكان كاشت درختان دیگر و استفاده از سموم و حتی ساخت خانه باغ ها و چاه های غیر مجاز را به حد فزاینده ای می توانند بالا ببرند.
این كارشناس محیط زیست تصریح كرد: تبدیل وضعیت اراضی ملی و طبیعی همواره یكی از مقاصد انسان های حریص به حساب می آید. این طرح سبب شده كه امروزه شاهد آن باشیم كه عده ای با آتش زدن عرصه های طبیعی به دنبال تصرف این اراضی و انجام فعالیت های كشاورزی و باغ داری در آنها باشند و مجوز و پشتیبانی از ناحیه ارگان هایی كه باید بازدارنده باشند، بطور قطع چنین روندی را تسریع و بیشتر می كند.
رحمان زاده اضافه كرد: همینطور طرحی كه همزمان برای زاگرس نشینان می تواند مشكل ساز باشد، طرح «كشت در اراضی شیب دار» است. این طرح چندی قبل برای اولین بار قرار بود در استان كردستان و با واگذاری اراضی جنگلی مخروبه به مردم و تبدیل آن به باغ آن هم با اولویت متصرفان جنگل آغاز شود كه با مخالفت خیلی از فعالان، متخصصان و انجمن های علمی كشور متوقف ماند. اما بعدها این طرح به تصویب دولت رسید و قرار شد طبق برنامه ششم توسعه در فاز نخست حدود ۵۰۰ هزار هكتار از مراتع شیبدار از مجموع ۷ میلیون هكتار اراضی مرتعی و شیبدار كشور به متقاضیان واگذار شود.
به گفته وی بر طبق این بخشنامه برای تمامی عرصه های كشور با هر درصد پوشش گیاهی و حتی مراتع درجه یك با تشخیص كارگروه استانی قابلیت واگذاری و تبدیل شدن به باغ را دارد و مناطقی كه پیشتر توسط متصرفان تصرف شده در كمال تعجب به جای بازپس گیری در اولویت واگذاری قرار گرفته اند!
این كارشناس محیط زیست در انتها خاطرنشان كرد: این طرح ها به گواه خیلی از منتقدان می تواند اندك ذخایر آبی كشور را هم قربانی توسعه باغ ها كرده و در سال های آتی به شهرك های ویلایی و مسكونی تبدیل كند. طرح هایی كه به شكلی آغاز مجدد واگذاری های فله ای اراضی ملی در كشور و تكرار تجربه تلخ واگذاری میلیون ها هكتار از اراضی ملی در دو دهه گذشته در چارچوب طرح طوبی، فلاحت در فراغت، بوستان خانواده و باغ شهرها است، حالا این دفعه مقرر است با یك عنوان دیگر چوب حراج به منابع ملی بزند و این دفعه زاگرس قربانی اصلی این طرح ها خواهد بود.

1397/10/02
20:57:33
5.0 / 5
5012
تگهای خبر: آب , جنگل , حمایت , درختان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است