پرنده ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

پرنده ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

لوازم حیوان خانگی: هوبره، پرنده ای تك همسر و بسیار متعهد به زندگی زناشویی است، در فصل جفت گیری نرها مبارزاتی را به منظور انجام خواستگاری و جلب توجه جنس ماده انجام می دهند و نمایش هایی از پرهای خود به راه می اندازند.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هوبره پرنده ای با جثه نسبتا بزرگ شبیه به بوقلمون است كه بیشتر از آن كه پرواز كند راه می رود. هوبره، پرنده ای با اندازه متوسط به طول 55 تا 65 سانتیمتر و گستردگی بال ها 135 تا 170 سانتیمتر است.

وزن پرنده نر بین 1.5 تا 2.5 كیلوگرم و ماده ها 1 تا 1.6 كیلوگرم است، رنگ هوبره شنی مایل به نخودی، با لكه های سیاه و قهوه ای روی تنه، گردن و حاشیه های صورت و گوشپرهای به رنگ شنی نخودی و دو رشته پرهای سیاه و سفید آویزان در دو طرف گردن دارد كه در هنگام نمایشات جنسی به خوبی دیده میگردد .

هوبره ها، بدنی چاق و دمی كوتاه دارند و در پاهای بلندشان، سه انگشت دیده میگردد.هوبره، بمب افكن دنیای طبیعی

هوبره یك گونه مهم حیات وحش در سطح جهان و كشور است. این نوع پرنده در طبقات لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) در رده حساس و لطمه پذیر قرار دارد و در ضمیمه كنوانسیون جهانی گونه های در خطر انقراض را در برمی گیرد و تجارت این دسته از گونه ها به هر نحو غیرقانونی می باشد.

این پرنده به سبب همه چیزخوار بودن و استفاده از گیاهان و جانوران گوناگون، از قبیل خزندگان حتی مارمولك ها و بی مهرگان مثل سوسك، مورچه، ملخ، حلزون، كرم و عقرب برای تغذیه خود، كمك فراوانی به كشاورزان منطقه می كند و موجب از بین بردن آفات كشاورزی به صورت طبیعی میگردد.

پرنده هوبره به خوردن گیاه شور كه علف خودروی وحشی مخصوص این مناطق است بسیار علاقه دارد و به ندرت آب می نوشد و بیشتر آب بدنش را از غذایی كه می خورد، بدست می آورد.

هوبره به پرنده بمب انداز معروف است، این پرنده در مقابل پرندگان شكارچی شیوه عجیب دفاعی دارد به صورتی كه مدفوع چسبناك خودرا به صورت بمبی به سمت پرنده شكاری پرتاب و پر و بال پرنده شكاری به هم می چسبد.

هوبره از تیره درناسانان و از لحاظ ظاهری تا حدودی به بوقلمون ماده شباهت دارد؛ پرنده رو به انقراض در زیستگاه های بیابانی و مناطق خشك دشتی زاد و ولد می كند.

وضعیت جمعیتی و حفاظتی هوبره

نام هوبره در ضمیمه كنوانسیون جهانی گونه های گیاهی و جانوری در خطر انقراض ثبت شده است. همین طور در طبقات لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) این پرنده در رده حساس و لطمه پذیر (VU) قرار دارد.

هوبره پرنده دشت­های وسیع لم یزرع، دشت­های كویری با اندكی پستی بلندی، زیستگاه­های استپی، نیمه بیابانی، تپه­های شنی دارای پوشش گیاهی اندك از بوته­ های كویری است .

این پرنده باشكوه در دشت، تپه ماهور، ریگ­زار، بیابان و نواحی كویری كه دارای تراكم گیاهی و درختی انبوهی نیستند، زندگی می ­كند. پراكنش هوبره در سطح استان خراسان جنوبی مهم ترین و بحرانی ترین زیستگاه دشت پطرگان شهرستان زیركوه است.تولید مثل هوبره

هوبره، پرنده ای تك همسر است و بسیار متعهد به زندگی زناشویی است. در فصل جفت گیری نرها مبارزاتی را به منظور انجام خواستگاری و جلب توجه جنس ماده انجام می دهند و نمایش هایی از پرهای خود به راه می اندازند.

بدین صورت كه هوبره نر با متانت بال ها را بلند می كند، كاكل های اطراف گردن را پف می كند و دم را به صورت چتری پائین می آورد و سر و گردن همزمان به سمت عقب برگشته، بال ها حالت تهدید آمیزی به خود گرفته كه حالت تحسین برانگیزی به پرنده می دهند.

همچنین سینه به میزان چشم گیری متورم میگردد و بعد به صورت ناگهانی جست می زند و ناگهان بر می گردد كه این عمل به رقص جفت گیری یا نمایش مرسوم می باشد.

جمعیت هوبره در زیركوه افزایش یافت

مرتضی تقی زاده بر طبق سرشماری پاییزه پرندگان امسال جمعیت هوبره در این شهرستان نسبت به پارسال افزایش یافت.

مرتضی تقی زاده رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست زیركوه اضافه كرد: هر سال شاهد مهاجرت تعداد زیادی هوبره در فصل سرد به دشت های زیركوه هستیم و دق پطرگان شهرستان، بهترین زیستگاه پرنده هوبره در شرق كشور است.

وی بیان كرد: برای جلوگیری از شكار غیرمجاز این گونه كمیاب، شبانه روزی گشت و كنترل منظم و كمین های موردی در زیستگاه های این پرنده در حال انجام می باشد.

رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست زیركوه با تاكید بر اینكه محیط بانان با تمام توان خود با سودجویان پرنده هوبره مقابله می كنند، اظهار داشت: اما كم و كاستی ها اجازه نمی دهد آن طور كه باید و شاید از پس شكارچیان غیرمجاز برآیند، به سبب نداشتن تجهیزات و نیروی انسانی كافی همیشه شكارچیان مجهز، یك قدم جلوتر از ما هستند.

وی اضافه كرد: نتایج سرشماری ها نشان داده است كه جمعیت حیات وحش در منطقه حفاظت زیركوه روند رو به افزایش دارد.

تقی زاده اظهار داشت: البته هنوز هم خشكسالی، كاهش منابع آبی و كمبود تولید علوفه در مراتع، یك دغدغه در زمینه حیات وحش است و كاهش منابع آبی سبب شده تا برخی گونه ها در نزدیكی های روستاها حضور یابند كه سبب خسارت به مزارع و باغ های كشاورزان می شوند.

هوبره از تیره درناسانان و از لحاظ ظاهری تا حدودی به بوقلمون ماده شباهت دارد؛ پرنده رو به انقراض هوبره در زیستگاه های بیابانی و مناطق خشك دشتی زاد و ولد می كند.


1397/10/10
14:42:15
5.0 / 5
4648
تگهای خبر: آب , پرندگان , جانور , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است