ممانعت از فعالیت منابع آلاینده خطرساز ازاختیارات كلانتری است

ممانعت از فعالیت منابع آلاینده خطرساز ازاختیارات كلانتری است

لوازم حیوان خانگی: مدیر كل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: طبق قانون رئیس سازمان محیط زیست می تواند در مورد عواملی كه خطرات فوری دربرداشته باشد بدون اخطار قبلی دستور ممانعت از كار بدهد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، مدیر كل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه ماده ۱۵ لایحه خاك كلید جلوگیری از گسترش آلودگی خاك، دستیابی به امنیت غذایی و جامعه سالم می باشد، اظهار داشت: طبق متن این لایحه «رئیس سازمان محیط زیست می تواند در مورد منابع و عواملی كه خطرات فوری در بر داشته باشد بدون اخطار قبلی دستور ممانعت از ادامه كار و فعالیت آنها را بدهد».
مریدی پیرو درج اخباری درباب ماده ۱۵ لایحه حفاظت از خاك اضافه كرد: یكی از دلایل تقابل مسایل زیست محیطی با رویكرد توسعه ای در ایران به این علت است كه خوشبختانه در ایران همانند بعضی از كشورهای توسعه یافته مثل ژاپن، كشورهای اروپایی و آمریكایی، شاهد مرگ و میر گسترده ناشی از آلودگی محیط زیست نبوده ایم كه مواردی مانند حادثه میناماتا و آلودگی هوای لندن سابقه وقوع در آنجا را دارد.
مدیر كل دفتر آب و خاك اشاره كرد: شاید اگر ما هم اتفاقات این چنینی در كشور داشتیم مردم و مسئولین به سوژه اهمیت محیط زیست و حفاظت كیفی آب و خاك توجه ویژه داشتند و سازمان حفاظت محیط زیست را ترمز توسعه نمی دانستند.
مدیر كل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد: طبق متن تبصره ماده ۱۵ لایحه حفاظت از خاك «رئیس سازمان می تواند در مورد منابع و عواملی كه خطرات فوری در بر داشته باشد بدون اخطار قبلی دستور ممانعت از ادامه كار و فعالیت آنها را بدهد».
وی افزود: البته این مساله صرفاً در لایحه حفاظت از خاك به صورت تخصصی بیان شده و تاكیدی بر وظایف سازمان طبق قانون موخر در حوزه تخصصی خاك دارد.
مریدی با اشاره به اینكه از تصویب و اجرای قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست بیشتر از سه دهه می گذرد، اضافه كرد: هیچ گاه نگرانی های مدنظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی اتفاق نیافتاده است. آنچه در این تبصره ملاك عمل بوده احداث وضعیت اضطراری برای محیط زیست و یا سلامت است.
مریدی افزود: این نكته را نباید فراموش كرد كه بعضی از آلاینده ها برای سلامت انسان و محیط زیست بسیار خطرناك بوده و موجب بروز انواع بیماری های خطرناك همچون انواع سرطان و كراتوسیز و فشارخون می شوند كه در نهایت زمینه مرگ و میر را فراهم می آورد.
وی اشاره كرد: ادامه یافتن حجم ورودی بالای این آلاینده ها به خاك و عدم پیشگیری از ادامه روند، موجب بروز بحران ها و فجایع انسانی میگردد. همانند آنچه در میناماتای ژاپن بر اثر آلودگی جیوه و یا در لاوكانال در دفن پسماندهای شیمیایی صورت گرفت كه با مرگ هزاران انسان بر اثر آلایندگی به فلزات سنگین و مواد شیمیایی خطرناك همراه بود.
مریدی بیان داشت: همین طور از نظر اقتصادی باز ضررهای متعددی به اقتصاد سلامت (هزینه درمان) و محیط زیست وارد آمده و منابع آب و خاك مناطق بلا استفاده شده و از بین می روند.
مدیركل دفتر آب و خاك اضافه كرد: اگر این آلاینده های خطرناك (فلزات سنگین و مواد شیمیایی خطرناك) وارد زمین های كشاورزی شود و یا در اثر دفن غیراصولی شیرابه های آنها به خاك های زراعی نشت یابد، موجب به خطر افتادن امنیت غذایی شده و بدیهی است منجر به تولید غذای ناسالم میگردد. این غذای ناسالم مطابق مستندات بین المللی می تواند مسئول احداث بیشتر از ۲۰۰ نوع بیماری از اسهال تا سرطان بر طبق نوع آلودگی باشد.
مریدی اظهار داشت: بر همین مبنا با عنایت به حساسیت موضوع، اكثریت قریب به اتفاق نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با در نظر گرفتن اهمیت سوژه سلامت و محیط زیست با تصویب سوژه موافقت كردند.
وی درانتها با اشاره به اینكه باوجود همه بی مهری ها و مشكلات خوشبختانه تا كنون چنین اتفاق های هولناكی در ایران، نیفتاده بیان داشت: سازمان حفاظت محیط زیست پاسبان حفظ سلامت محیط زیست بعنوان آغازین اصل حقوق بشر و نگهبان حقوق های نسل های آتی از این آب و خاك است. این وظایف ذاتی و قانونی طرفدار توسعه پایدار بوده و از هرگونه رشد اقتصادی ناپایدار، كه نافع محدود و كوتاه مدت همراه با خسارت به محیط زیست را داشته باشد، جلوگیری خواهدنمود.

1397/10/11
23:14:09
5.0 / 5
4472
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است