در گفت وگو با ایسنا اعلام شد

رسوب زدایی تالاب انزلی با نانو مواد محققان كشور، تایید فاز پایلوت

رسوب زدایی تالاب انزلی با نانو مواد محققان كشور، تایید فاز پایلوت

به گزارش لوازم حیوان خانگی با عنایت به كم شدن عمق تالاب انزلی به علت تولید رسوبات آلی و معدنی در آن، با امضای تفاهم نامه ای، از نانو مواد ساخت محققان كشور برای رسوب زدایی از این تالاب استفاده می گردد.


دكتر مهدی ابطحی، رییس شهرك علمی وتحقیقاتی اصفهان در گفت وگو با ایسنا با اشاره به چالش های زیست محیطی تالاب انزلی، اظهار داشت: به علت تولید رسوبات مختلف در تالاب انزلی در طول سال های متمادی، این تالاب امروزه با چالش های زیست محیطی زیادی مواجه می باشد.
ابطحی تركیبات این رسوبات را مواد آلی و معدنی دانست و اظهار نمود: این رسوبات كه ناشی از پساب های مختلف است، در سطح این تالاب لایه سختی بوجود می آورد.
وی از دستیابی یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در شهرك علمی وتحقیقاتی اصفهان به روش رفع این رسوبات اطلاع داد و خاطرنشان كرد: بر این اساس تفاهم نامه ای میان شهرك و سازمان حفاظت محیط زیست به امضا رسید.
ابطحی تصریح كرد: این شركت دانش بنیان با استفاده از نانو مواد راهكاری برای حذف رسوبات تالاب انزلی عرضه كرده است.
وی با اشاره به اینكه در گذشته "جایكا"ی ژاپن مطالعاتی را بر روی این تالاب انجام داده بود، افزود: محققان این شهرك تكنیك ارزان قیمت و اقتصادی را برای رسوب زدایی تالاب انزلی پیشنهاد داده اند.
به قول وی این محققان با استفاده از نانو ذرات موادی را عرضه كردند كه لایه سخت حاوی مواد آلی و معدنی را از یكدیگر جدا می كند.
رییس شهرك علمی وتحقیقاتی اصفهان تصریح كرد: به منظور ارزیابی این تكنیك كمیته نظارتی از دانشگاه های مختلف تشكیل شده است.
ابطحی با اشاره به اینكه پایلوت این طرح اجرایی شده است، اضافه كرد: علاوه بر آن صحت سنجی این نانو مواد هم اجرایی و گزارش های مربوط به اجرای پایلوت هم از آبزی پروری گیلان و سازمان محیط زیست دریافت شده است.
وی فاز اول اجرای این طرح را برای ۱۰ درصد تالاب ذكر كرد و خاطرنشان كرد: پروسه این بخش یك ساله است و به تدریج به كل تالاب توسعه می یابد.
رییس شهرك علمی وتحقیقاتی اصفهان وسعت اجرای این طرح در تالاب انزلی را ۱۲ هزار هكتار دانست كه در فاز اول رسوب زدایی ۱۲۰۰ هكتار از این تالاب صورت خواهد گرفت.
وی، این تفاهم نامه را با اعتبار حدود ۹۰۰ میلیارد تومان ذكر كرد.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، تالاب انزلی با مساحتی در حدود ۲۰ هزار هكتار در شمال ایران، در استان گیلان قرار دارد.
مرداب انزلی از جالب ترین و بزرگترین زیستگاه های طبیعی جانوران ایران به حساب می آید، به گونه ای كه هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است كه از جانب كشورهای همسایه شمالی به ایران می آیند.
هم اكنون این تالاب با مشكل آلودگی روزافزون آب مواجه است؛ چون كه تقریباً فاضلاب تمام خانه های مسكونی و اغلب كارخانه ها و كارگاه های صنعتی واقع در اطراف تالاب به درون آن یا به داخل رودخانه هایی كه به تالاب می ریزند، سرازیر می شوند.
علاوه بر آن، با افزایش سطح رسوبات كه سبب كاهش عمق این تالاب شده و تغییر كاربری زمین ها و تبدیل بخشی از «اراضی حاشیه تالاب» به زمین های كشاورزی بر چالش های این منطقه افزوده شده است.1397/10/12
15:34:32
5.0 / 5
4380
تگهای خبر: آب , آلودگی , ارزیابی , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است