راه آهن و جاده سمنان در خطر فرونشست

راه آهن و جاده سمنان در خطر فرونشست

لوازم حیوان خانگی: معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای سمنان اظهار داشت: برداشت های بی رویه از منابع آبی در استان سمنان زیرساخت های این استان را تهدید می كند و این زیرساخت ها در معرض خطر جدی قرار دارند.


به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدرضا خاموشی در همایش فرماندهان پایگاه های مقاومت بسیج دستگاه های اجرایی استان در امتداد طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی، اظهار داشت: علاوه بر اینكه ما آب با كیفیت را از دست می دهیم، زیرساخت های توسعه ای همچون جاده، راه آهن و... را به سبب فرونشست زمین كه نتیجه برداشت بی رویه آب های زیرزمینی است از دست می دهیم.
وی با اشاره به اینكه به دنبال برداشت بی رویه آب از سفره های آب زیرزمینی، چاه ها و قنوات، اضافه برداشت، حفر چاه های غیرمجاز و... سطح سفره ها ی آب زیرزمینی افت پیدا كرده است و امروزه هیچ راهی جز كاهش و پیشگیری از اضافه برداشت از چاه های آب در استان نداریم.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای سمنان با اشاره به اینكه وضعیت منابع آبی استان، وضعیت مناسب، خوب و قابل قبولی ندارد، اضافه كرد: با عنایت به اینكه افت آب زیرزمینی در استان سمنان زیاد است، این احتمال وجود دارد كه این منابع آب زیرزمینی مناسب را از دست بدهیم.
وی افزود: منابع آب زیادی در كشور نداریم، در استان سمنان هم همچنین، اما با این تفاوت كه در استان سمنان وابستگی شدیدی به منابع آب زیرزمینی وجود دارد و در صورتیكه نتوانیم از منابع آب زیرمینی بهره برداری درستی انجام دهیم و آنرا حفظ نماییم، بالقطع در آینده نزدیك با چالش های جدی مواجه می شویم.
خاموشی اشاره كرد: میانگین بارش در استان سمنان، سالانه 110 میلی متر است، از این میزان بارش، حدود 103 میلی متر سالانه تبخیر می شود، یعنی فقط 7 میلی متر به صورت روان آب و آب های سطحی و زیرزمینی باقی می ماند؛ میانگین تبخیر در استان حدود 2200 میلی متر در سال و میانگین دما 17 درجه سانتیگراد است.
وی با اشاره به اینكه در استان سمنان 1700 حلقه چاه كشاورزی با شرایط "سه فاز" وجود دارد كه بیشترین مصرف آب توسط این تعداد چاه انجام می شود، افزود: تعداد 1350 حلقه چاه مجهز به كنتور هوشمند شده و تعداد 200 كنتور دیگر هم توسط شركت آب منطقه ای، خریداری و بر روی باقیمانده چاه ها نصب خواهند شد.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای سمنان اذعان كرد: استان سمنان بیشترین مصرف آب را در بخش كشاورزی دارد، در این استان، 86 درصد از برداشت آب های زیرزمینی در بخش كشاورزی، 9 درصد در بخش شرب و 5 درصد در بخش صنعت مصرف میگردد.
خاموشی اظهار نمود: در استان چیزی نزدیك به 150 میلیون متر مكعب كسری مخزن داریم، یعنی ما هر سال 150 میلیون متر مكعب اضافه تر از آن چیزی كه باید مصرف نماییم، برداشت میكنیم ولی در عوض چیزی پس انداز و ذخیره نمی نماییم.1397/10/16
14:31:13
5.0 / 5
4637
تگهای خبر: آب , بارش , حفاظت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است