شناسایی هشت پلنگ نادر در كوه های یزد

شناسایی هشت پلنگ نادر در كوه های یزد

لوازم حیوان خانگی: معاون حفاظت محیط زیست استان یزد اظهار داشت: دوربین های كنترل امنیت و حفاظت محیط زیست هشت قلاده پلنگ در منطقه كوه بافق را شناسایی نمودند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اعظم حبیبی پور با اشاره به ظرفیت های زیست محیطی استان، اظهار نمود: با بررسی های انجام شده در مناطق كوهستانی شهرستان بافق هشت قلاده پلنگ شناسایی شد.
وی ادامه داد: با كنترل از دوربین های تله ای در منطقه خوشبختانه همزمان دو پلنگ ماده با طوله مشاهده شد كه این بیان كننده امنیت، حفاظت و طعمه مناسب برای حیوانات گوشت خوار مانند پلنگ است.
معاون حفاظت محیط زیست استان یزد اظهار داشت: پلنگ ایرانی یكی از بزرگترین نژاد پلنگ های دنیا و بزرگترین گربه سان در كشور است.
حبیبی پور در ادامه اشاره كرد: كاهش جمعیت و محدوده زندگی، این گربه سان را در لیست گونه های در مرز تهدید به انقراض قرار داده است.
این مسئول درانتها اشاره كرد: مناطق كوهستانی بافق یزد محل مناسبی برای زیست این گربه سان بزرگ است.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا پلنگ ایرانی، بزرگترین یا یكی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ است كه بومی غرب آسیا است و در لیست جانوران «در معرض خطر انقراض» آی یوسی ان قرار دارد.
اندازه ها و رنگ پوشش بدن در مناطق مختلف در گستره پراكنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یكدیگر دارند. بطور كلی طول بدن پلنگ های بالغ به ۱۶۰ و گاهی تا ۱۸۰ سانتی متر می رسد و طول دم آنها ۱۱۰ سانتی متر است. وزن این پلنگ گاهی تا ۹۰ كیلوگرم و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی متر می رسد.
شمار پلنگ های ایرانی بالغ در سراسر كشورهای محل زیست آن كمتر از ۸۷۱ تا ۱۲۹۰ قلاده برآورد می شود.
ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و جمعیت مناسب پلنگ در این كشور امكان بقای گروه های كوچك این حیوان در قفقاز، شرق تركیه و احتمالاً تركمنستان را از طریق مهاجرت های بین مرزی بالا می برد. با این وجود تراكم جمعیتی پلنگ در ایران بسیار پایین است و ۰٫۰۶ تا ۰٫۱ قلاده در هر ۱۰۰ كیلومترمربع برآورد می شود.
اصلی ترین تهدید پیش روی بقای این حیوان جدا شدن زیستگاه ها و قطع ارتباط ژنتیكی گروه های مختلف این حیوان است كه معمولاً به تشكیل گروه های بسیار كوچك منجر گردیده است، بطوریكه در همه قلمرو زیستی این حیوان هیچ گروه جمعیتی وجود ندارد كه دربرگیرنده بیشتر از ۱۰۰ پلنگ بالغ باشد.
كاهش طعمه بر اثر شكار انسان ها، گسترش زیربنایی، مزاحمت های انسانی و از میان رفتن زیستگاه (شامل چیدن گیاهان و قارچ های خوراكی، ساخت معدن، جاده سازی، جنگل زدایی، آتش سوزی و چرای دام) عواملی ست كه منجر به تكه تكه شدن زیستگاه های حیوان شده است.
نتیجه تصمیم های اشتباه زیست محیطی در چند سال گذشته، پلنگ ایرانی را معرض انقراض قرار داده و حالا متخصصان ایرانی و آلمانی قصد دارند تا با استفاده از روشی جدید، همه این مشكل به وجود آمده را به صورتی حل كنند.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، «خبرآنلاین» 25 بهمن ماه نوشته، در هفته ای كه گذشت متخصصان این دو كشور روی پلنگ ایرانی «كیجا» در باغ وحش ارم تهران عمل لقاج مصنوعی انجام دادند و بسیاری بر این باورند كه در صورت موفقیت آمیز بودن این عمل جراحی خطر انقراض این گونه ثمین پلنگ ایرانی كاسته می شود.
«كیجا» یكی از مهمترین پلنگ های ایرانی موجود در باغ وحش تهران در معرض انقراض است. قبل از این امكان لقاح مصنوعی كیجا، پلنگ ایرانی ماده باغ وحش تهران با دو پلنگ نر ایرانی بررسی شده بود.
بگفته ایمان معماریان، دام پزشك باغ وحش تهران لقاح مصنوعی تحت نظر برنامه جهانی EEP (اتحادیه باغ وحش های اروپا) انجام شده و آنها این برنامه را با هدف تكثیر گونه های در خطر انقراض را كنترل می كنند.
وی در این رابطه اظهار داشت: سال قبل یك پلنگ ایرانی نر از باغ وحش كشور پرتغال به ایران فرستاده شد تا بتوانیم برای حامله كردن «كیجا» از این پلنگ نر استفاده نمائیم. همین طور حدود سه سال قبل از یك پلنگ ایرانی اسپرم گرفتیم و از آن در نیتروژن مایع نگه داری كردیم. البته لقاح مصنوعی چندین بار در دنیا انجام شده ولی متأسفانه در بیشتر مواقع موفقیت آمیز نبوده است.
اما هنوز نتیجه این اقدام مشخص نشده و تا چند ماه دیگر مشخص می شود كه لقاح مصنوعی موفقیت آمیز بوده یا نه.
بطور كلی استفاده از لقاح مصنوعی برای نجات گونه های در حال انقراض روشی است كه در دهه گذشته روی حیوانات مختلفی امتحان شده و در بین دانشمندان در رابطه نتیجه این اقدام نظرات مختلفی وجود دارد.1397/12/04
14:44:46
5.0 / 5
4477
تگهای خبر: جانور , جنگل , حفاظت , حیوانات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است