مدیر كل پیش بینی سازمان هواشناسی:

ورود به ترسالی شایعه است، اتكا به شایعات در هواشناسی خطرناك می باشد

ورود به ترسالی شایعه است، اتكا به شایعات در هواشناسی خطرناك می باشد

به گزارش لوازم حیوان خانگی احد وظیفه درباره آخر خشكسالی و ورود به دوران ۲۵ ساله ترسالی، یخ بندان زمستانی امسال و اعلام دروغین دمای اهواز توضیح داد و نقش شبكه های اجتماعی در اطلاع رسانی را مهم دانست.مدیر كل پیش بینی و اخطار سریع سازمان هواشناسی كشور با اشاره به اخبار و شایعات در خصوص آخر خشكسالی و ورود كشور به یك دوره ۲۵ ساله ترسالی، به خبرنگار مهر اظهار داشت: در كشوری زندگی می نماییم كه میانگین كشوری میزان بارش از ۲۳۰ میلیمتر در سال به حدود ۲۰۰ میلیمتر در سال رسیده كه كمتر از یك سوم میانگین جهانی است. دمای میانگین كمینه شهرها هم افزایش پیدا كرده است و در چنین شرایطی به هیچ عنوان چنین شایعاتی نباید فراگیر شود و مردم یا مسئولان به این مسئله كم آبی بی توجه بشوند. سیاست هایی در امتداد مدیریت منابع آب در پیش گرفته شده كه به هیچ عنوان خدای نكرده نباید چنین شایعاتی آنها را تحت تاثیر قرار بدهد.
احد وظیفه با تاكید بر اینكه این حرف بسیار خطرناك می باشد، اظهار داشت: پربارش بودن صرفا یك فصل یا حتی كل امسال مبین بهبود شرایط اقلیمی نیست. موقت است و چه بسا كه سال بعد، سال بسیار خشكی در پیش داشته باشیم و هیچ كس نمی تواند تضمین كند كه سال بعد حتی شرایط نرمال داشته باشد.
وی افزود: اقلیم یك فرآیند بلندمدت است و تغییر بطئی و كند دارد. البته نواسانات اقلیمی داریم اما اقلیم جهان در عصر صنعتی طی چند دهه عوض شده و یك شبه تغییر نمی نماید. اینكه در ۵۰ سال قبل روند مشخصی گرفته هم به دلایلی مثل این است كه مواردی همچون میزان CO۲ در جو زمین همواره افزایش یافته و هیچ گاه كم نشده است.
مدیر كل پیش بینی و اخطار سریع سازمان هواشناسی كشور اضافه كرد: یكی از اثرات مهم افزایش CO۲ اثر معروف به گلخانه ای است كه سبب شده در این مدت ۷۵ صدم تا یك درجه دمای كره زمین گرم تر شود اما این گرم شدن یكنواخت نیست و گرمایش مناطق قطبی و آب شدن یخ های قطبی به شتاب بی سابقه ای رسیده است.
وظیفه با تاكید بر اینكه هر گونه تغییر در اقلیم، تغییرات بطئی و كند است، اظهار داشت: اینكه امسال یك فصل پربارش و سال پیش از آن، سالی بسیار خشك بوده مبین وضعیت كلی اقلیم كشور نیست و اینها نوسانات جوی است و اقلیم ما را نشان نمی دهد. اقلیم را باید در بازه زمانی بلندتر ببینیم.
وی با اشاره به انتشار شایعات مكرر در زمینه هواشناسی در شبكه های اجتماعی اظهار داشت: البته شبكه های اجتماعی عامل مهمی در این زمینه بوده اند اما دلیل آن این است كه آنها هم رسالت اطلاع رسانی دارند، با اینكه شایعات هم پخش می شوند اما مزایایی هم دارند و كارهای اطلاع رسانی مهمی در شبكه های اجتماعی انجام می شود.
مدیر كل پیش بینی و اخطار سریع سازمان هواشناسی كشور افزود: ضریب نفوذ شبكه های اجتماعی حالا بسیار زیاد است و این مورد بر كسی پوشیده نیست و نمی گردد به سادگی و به سبب انتشار شایعات از آن گذشت. ما پیش بینی هایمان را برای مردم صادر می نماییم و باید از این طریق هم آنها را به اطلاع مردم برسانیم. اگر هم اطلاعات غلطی در شبكه های اجتماعی به مردم داده می شود، باید بتوانیم آنرا اصلاح نماییم.
وظیفه تصریح كرد: یك ماه پیش یك نفر اعلام نموده بود یخبندان بسیار شدیدی در پیش است و كشور با بحران روبرو می شود و خبرگزاری ها هم بازتاب دادند، در حالیكه می بینید اصلا مبحث حادی نداریم و حتی اگر شرایط حادی هم در پیش باشد، نحوه گفتن آن اهمیت ویژه ای دارد و نباید سبب نگرانی و دغدغه فراتر از واقعیت شد.
وی تاكید كرد: در جامعه ما در خیلی از زمینه ها در لبه ها حركت می نماییم و كوچكترین مسئله می تواند معیشت مردم را تحت تأثیر قرار دهد. اطلاع رسانی درست كمك به اقتصاد كشورو سلامتی روانی جامعه است.
مدیر كل پیش بینی و اخطار سریع سازمان هواشناسی كشور اشاره كرد: گاهی به ما زنگ می زنند و می گویند كه كشاورزیم و دار و ندارمان در خطر است، پس اینجا كی باران می آید؟ مردم منتظر باران هستند و گفتن اینكه تا ۱۷ روز آینده هیچ خبری از یك قطره باران نیست، برای ما خیلی دشوار می باشد. اما به هر حال تلاش ما بر این است كه اطلاعات درست منتقل نماییم.
وظیفه با بیان اینكه كانال اطلاع رسانی رسمی ما رسانه های رسمی و صدا و سیما است، اظهار داشت: بارها در تابستان ها مطرح شده كه دمای اهواز این طور كه اعلام شده نیست و به خصوص دمای واقعی را به مردم نمی گویند، در حالیكه من بعنوان مسئول مستقیم این مورد تصریح می كنم كه به هیچ عنوان این طور نیست و هیچ وقت چنین سیاستی نبوده است. دمای ثبت شده در حد دهم سانتیگراد دقت دارد و حتی در اطلاع رسانی عمومی اگر دمای اعلامی ۵۲.۵ هم باشد، ما ۵۳ اعلام می نماییم و آنرا به سمت بالا گرد می نماییم، چون كه تلاش ما بر آن است كه اطلاعات هواشناسی در كشور درست و دقیق باشد تا برای كسی مشكلی ایجاد نشود. در حد بضاعت و بودجه سازمان هواشناسی تلاش می نماییم خدمات درست انجام بدهیم.

1397/12/08
16:21:46
5.0 / 5
5089
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است