زخم زباله و فاضلاب بر تن تالاب انزلی

زخم زباله و فاضلاب بر تن تالاب انزلی

لوازم حیوان خانگی: مدیركل دفتر اكوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح دستاوردهای پروژه مدیریت اكولوژیك تالاب انزلی، زباله و فاضلاب را دو مشكل مهم این تالاب برشمرد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا مسعود باقرزاده كریمی در همایش دستاوردهای مدیریت تالاب انزلی اظهار نمود: پروژه مدیریت اكولوژیك تالاب انزلی حاصل كار مشترك ایران و ژاپن است كه برمبنای تفاهمنامه منعقد شده در سال ۱۳۸۲ تهیه و اجرایی شده است.

وی با تاكید بر اینكه از سال ۸۲ اجرای پروژه مدیریت اكولوژیك تالاب انزلی را با مشاركت «جایكا» را آغاز نموده ایم اظهار داشت: از ابتدا مدیریت حوزه آبریز انزلی مورد توجه قرار گرفت و صرفاً تالاب انزلی محور توجه نبود.

به گفته باقرزاده كریمی مساحت حوضه آبریز انزلی ۳۸۰ هزار هكتار و تالاب انزلی ۲۰ هزار هكتار است.

مدیر دفتر اكوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: مبنای دوم كار ما در مدیریت اكولوژیك تالاب انزلی تهیه برنامه ها و طرح ها با حضور ذینفعان بوده است. تفكر مدیریت زیست بومی تالاب ها از تالاب انزلی كلید خورد و و پس از آن این الگو در سایر مناطق باز مورد استفاده قرار گرفت.

باقرزاده كریمی با اشاره به اینكه طرح جامع (مَستِر پِلَن) مدیریت تالاب انزلی را با حضور جایكا تهیه كردیم، افزود: حوزه آبخیز انزلی دارای شیب تند و بدون پوشش گیاهی است كه بارش برف منجر به وقوع بهمن و بارش باران موجب انتقال رسوبات به پایین دست حوزه می شود همین طور در این منطقه مراتع بسیاری وجود دارد كه به شدت تحت چرا قرار گرفته اند. پس از آن به جنگل های كوهستانی سپس به جلگه و شالیزارها می رسیم و پس از اینها تالاب انزلی قرار دارد و درانتها به دریای خزر می رسیم.

معاون پروژه مدیریت اكولوژیك تالاب انزلی با اشاره به اینكه در حوزه آبخیز انزلی كاربری های مختلف وجود دارد، گفت در این منطقه عشایر و گوسفندداری، جنگل نشینی، كشاورزی، توسعه شهری و روستایی همین طور فعالیت های بندری و دریایی وجود دارد كه همگی موجب لطمه به تالاب و حوزه آبخیز انزلی می شود.

وی با اشاره به اینكه طرح جامع مدیریت زیست بومی انزلی در سال ۸۴ نهایی شد، اظهاركرد: این برنامه شش محور داشت كه سه محور آن در فاز اول و سه محور دیگر در فاز دوم مورد توجه قرار گرفت. در فاز اول مدیریت اكولوژیك تالاب، آموزش های زیست محیطی و ایجاد سیستم مدیریت آبخیز مدیریت فاضلاب و مدیریت پسماند جامد اجرایی شد.

معاون پروژه مدیریت اكولوژیك تالاب انزلی با اشاره به اینكه فاضلاب، یكی از مهمترین مشكلات تالاب انزلی است، اظهار داشت: پس از بررسی های مشترك بین كارشناسان ایرانی و كارشناسان جایكا به صورت پایلوت دو طرح در زمینه مدیریت فاضلاب اجرایی شد. پیشنهاد تیم ژاپنی این بود كه برای هر روستا یك تصفیه خانه فاضلاب ایجاد نماییم. این پروژه به شكل پایلوت در چارچوب دو یا سه طرح تصفیه خانه انجام شد.

وی در ادامه با اشاره به اینكه زباله مشكلات بسیاری برای تالاب انزلی به وجود آورده است، اظهار نمود: در این حوزه برای آموزش و ایجاد تورهای برای زباله گیری اقداماتی صورت گرفت.
1397/12/24
00:47:37
5.0 / 5
4727
تگهای خبر: آب , بارش , تالاب , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است