معاون پژوهشی پژوهشكده هواشناسی اعلام كرد

بارش و سیل های اخیر جبران كننده خشكسالی كشور نیست، رد اثر بارورسازی ابر در رخداد سیلابی

بارش و سیل های اخیر جبران كننده خشكسالی كشور نیست، رد اثر بارورسازی ابر در رخداد سیلابی

به گزارش لوازم حیوان خانگی معاون پژوهشی پژوهشكده هواشناسی با اشاره به اینكه كشور همچنان با خشكسالی مواجه می باشد و با بارشهای اخیر جبران خشكسالی نمی گردد، اظهار داشت: علاوه بر آن اینكه گفته می شود این بارش ها به علت بارور سازی ابرها است، صحیح نیست چون ابرهای بارور شده در محدوده كوچكی اثرگذار می باشد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دكتر ابراهیم فتاحی امروز در پنل تخصصی سیل سی و هشتمین گردهمایی علوم زمین، اضافه كرد: در سال های گذشته رخدادهای سیل داشتیم كه خسارات زیادی برجای گذاشت و از آنها درس نگرفتیم، متاسفانه و در آینده به علت تغییر اقلیم و تصرفات بی رویه حرائم رودخانه ها شاهد این رخداد خواهیم بود.

وی با تاكید بر اینكه با عنایت به اقلیم و وسعت، كشور با انواع رخدادهای سیلابی مواجه می باشد، اظهار نمود: در سال های اخیر به علت ذوب برف و عملكرد برخی سدها رخداد سیل شدت بیشتری یافته است؛ ازاین رو شاهدیم كه خسارات ناشی از سیل از ۱۷.۲ میلیون دلار در دهه ۵۰ به ۲۸۸ میلیون دلار رسیده است.
فتاحی میزان خسارات سیل اخیر را معادل ۹۰ درصد از بودجه های عمرانی دانست و افزود: اصلی ترین مشكل كشور در این زمینه مربوط به نوع رویكرد است و تا این رویكرد تغییر نكند، چنین حوارثی رخ می دهد؛ چون كه امروزه رویكرد مدیریت ریسك جایگزین مدیریت بحران شده است.
معاون پژوهشی پژوهشكده هواشناسی، سیستم های اخطار سریع سیل را دارای ۴ نسل دانست و اظهار داشت: نسل اول بر مبنای رخداد بارش در بالادست، مبتنی بر زمان بارش، سامانه های مبتنی بر پیش بینی هواشناسی و مبتنی بر مدل عددی هواشناسی است كه این نسل مناسب ترین روش اخطار سیل به حساب می آید كه از سال ۱۳۸۵ از این سیستم برای بعضی از حوضه های آبریز كشور استفاده شده است.
وی به رخداد سیل اخیر اشاره نمود و با اشاره به اینكه از ۷۲ ساعت قبل هشدارهای سیل اعلام شده بود، افزود: بررسی های ما نشان داده است كه در ماه مارس ۱۴ موج بارشی از كشور عبور كرده است.

معاون پژوهشی پژوهشكده هواشناسی، تصریح كرد: خیلی از رودها كه سیلابی شدند، به علت تغییر مسیر آنها بوده كه باید وضعیت این رودها مورد ارزیابی قرار گیرد.
فتاحی همینطور با اشاره به برخی شایعات در مورد علل این بارش ها در فضای مجازی، توضیح داد: در شبكه های اجتماعی اعلام شده بود كه دلیل این بارش ها بارورسازی ابرها است كه این گفته صحت ندارد؛ چون كه تاثیر ابرهای تقویت شده محدود است و تصاویر ماهواره ای هم مؤید این امر است.
معاون پژوهشی پژوهشكده هواشناسی، همینطور با اشاره به تجربه طولانی مدت خشكسالی در كشور، خاطرنشان كرد: اینكه گفته می شود این بارش ها خشكسالی های كشور را جبران می كند، درست نیست؛ چون كه بخش عظیمی از آب هایی كه وارد كشور شد، از بین رفت؛ ضمن آنكه ۷۰ درصد آن هم تبخیر شد.
این محقق حوزه اقلیم شناسی با بیان اینكه ایران همچنان درگیر خشكسالی است، اظهار نمود: در چنین شرایطی كشور راحت ترین و ارزان ترین روش یعنی بهره برداری از سفره های زیر زمینی را برای تامین آب مورد نیاز بخش كشاورزی برگزیده است.
1398/02/11
20:32:47
5.0 / 5
4806
تگهای خبر: آب , ارزیابی , اقلیم , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است