شیر ایرانی فقط در اسارت تكثیر می شود

شیر ایرانی فقط در اسارت تكثیر می شود

به گزارش لوازم حیوان خانگی یك متخصص اكولوژی حیات وحش و مدیریت زیستگاه ها ضمن اشاره به اینكه شیرهای ایرانی منتقل شده به باغ وحش تهران مقرر است كه فقط در اسارت تكثیر شوند، اظهار داشت: خصوصیت های ظاهری و شجره نامه «هیرمان» نشان داده است كه این گونه مختص كشور ما است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، شیر ایرانی در گذشته نماد قدرت كشور بود و شهرهایی هایی مانند خوزستان، فارس و بوشهر زیستگاه اصلی آن به حساب می آمدند. برمبنای سفرنامه های گذشتگان شكار شیر بین شاهزادگان قاجار و نظامیان داخلی و خارجی رواج داشت و این عامل در كنار تخریب زیستگاه و از بین رفتن طعمه های شكار، سبب انقراض نسل شیر در كشور شد. شیر ایرانی برای آخرین بار حدود ۱۰۰ سال پیش در ایران شكار شد و سپس آن دیگر در كشور مشاهده نشد.

اما حالا سپس گذشت سال ها از انقراض این گونه، باغ وحش تهران با تعامل با اتحادیه باغ وحش های اروپا می خواهد تا نسل شیرهای ایرانی را احیا كند. برای این منظور هفته گذشته یك قلاده شیر نر ایرانی از باغ وحش بریستول انگلستان به باغ وحش تهران منتقل شد و «هیرمان» نامگذاری شد همین طور مقرر است كه جفت ماده این شیر طی این هفته از باغ وحش دوبلین ایرلند وارد كشور شود اما در این بین برخی كارشناسان و فعالان حقوق حیوانات این اقدام باغ وحش تهران را اقدامی با اهداف تجاری توصیف می كنند و معتقدند كه تكثیر حیوانات در اسارت به معنای احیای نسل نیست.

افشین علیزاده - استادیار دانشگاه تهران و متخصص اكولوژی حیات وحش و مدیریت زیستگاه ها- كه از موافقان تكثیر شیر ایرانی در باغ وحش تهران است در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: امروزه باغ وحش های دنیا به سمتی می روند كه به باغ جانورشناسی تبدیل شوند و بتوان از آنها برای تحقیقات و ایجاد بانك ژنی زنده بهره برد.

وی با اشاره به اینكه حفاظت از ژن جانور در باغ وحش ها كار مثبت و موفقیت آمیزی است، اظهار داشت: متاسفانه شیر ایرانی در كشور به سبب عدم حفاظت، شكار بی رویه و از بین رفتن زیستگاه منقرض شد اما نمونه هایی از آن در باغ وحش برخی كشورها نگهداری می شود كه یك جفت و نر ماده از آنها مقرر است تحت نظر اتحادیه باغ وحش های اروپا در باغ وحش تهران تولید نسل كنند.

این كارشناس حیات وحش با اشاره به اینكه رد و بدل كردن گونه های نادر یا گونه هایی كه مختص به كشورهای خاصی هستند همچون اقدامات اتحادیه باغ وحش های اروپا است، اشاره كرد: اگر فكر نماییم كه می توانیم با احیای نسل شیر ایرانی آنها در طبیعت كشور رها نماییم به بیراهه رفته ایم چونكه این گونه از حیات وحش به هیچ عنوان قابلیت رهاسازی ندارد چون در زیستگاه های آن ساخت و ساز شده و از جانب دیگر گورخر كه در گذشته طعمه شیر بود باز رو به انقراض است.

علیزاده درانتها اظهار داشت: زاد و ولد حیواناتی كه به باغ وحش ها منتقل می شوند تحت نظارت اتحادیه باغ وحش های اروپا است. این شیر ایرانی كه به كشور بازگشته باز دارای شجره نامه ای است كه نشان داده است مختص كشور ما است و تغییر ژنتیكی نداشته است از طرفی دیگر خاصیت ظاهری آن نشان دهنده خاصیت شیرهای ایرانی است.
1398/02/17
14:14:48
5.0 / 5
5007
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است