در گفت وگو با لوازم حیوان خانگی اعلام شد

اثرات مثبت سیلاب های اخیر در افزایش ورود آب شیرین به دریای شمال و جنوب

اثرات مثبت سیلاب های اخیر در افزایش ورود آب شیرین به دریای شمال و جنوب

لوازم حیوان خانگی: معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به خسارات به بار آمده ناشی از رخدادهای سیلابی اخیر اظهار داشت: با وجود آن، سیلاب های اخیر سبب ورود آب شیرین به دریا شد كه اثرات مفیدی هم در رودخانه ها، هم در محل اتصال رودخانه ها و هم در داخل دریا داشته است.


دكتر حمید علیزاده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در محل تبادل آب شیرین رودخانه ای و آب شور دریا محلی بسیار سرزنده ای برای اكولوژی دریایی است و در صورتیكه این محل مختل شود، می تواند تبعات بسیار منفی به دنبال داشته باشد.
وی یكی از تبعات اختلال در این محل را ورود زبانه آب شور داخل رودخانه دانست و افزود: این آب شور می تواند تا بالا دست رود بیاید، ضمن آنكه به تدریج آب های زیر زمینی را شور و غیر قابل استفاده خواهدنمود.
علیزاده اظهار نمود: علاوه بر آن پوشش گیاهی و تنوع جانوری را تغییر می دهد و بطور كلی اكوسیستم را تغییر می دهد و در نهایت زندگی مردم را تغییر خواهد داد.
معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، با اشاره به رخدادهای سیلابی در كشور، اشاره كرد: این سیلاب هر چند كه خسارات زیادی را به بار آورد، ولی بررسی های دریایی ما نشان داد كه بسیار اثر مفیدی هم در رودخانه، هم در محل اتصال رودخانه و هم در داخل دریا داشته است.
وی تصریح كرد: چه در دریای خزر و چه در شمال خلیج فارس اثرات مثبت این سیلاب را داریم، ضمن آنكه بخش آب دهی رودخانه ها كه مدت ها با كاهش آب دهی مواجه بودیم، در كوتاه مدت جبران شد و امیدوارم تداوم بارندگی را داشته باشیم تا حداقل آب دهی رودها تأمین شود تا زبانه آب شور خیلی داخل رودخانه نفوذ نكند.
علیزاده درباب میزان شوری در خلیج فارس تا پیش از سیلاب اخیر اظهار داشت: میزان شوری در جاهای مختلف خلیج فارس متفاوت می باشد. از آنجایی كه ورودی آب خلیج فارس از دریای عمان و از بخش شمالی تنگه هرمز است، معمولاً ساحل ایران در تنگه هرمز و بوشهر شوری كمتری دارد در حد ۳۴ تا ۳۶ درصد بسته به دمای هوا است؛ ولی هر چه به سمت مناطق جنوبی خلیج فارس می رویم، شوری آب به ۴۹ و بالاتر افزایش می یابد.
بگفته وی، وقتی آب دهی رودخانه ها كم باشد، آب شورتر به شمال خلیج فارس كشیده می شود، در حالیكه در حالت طبیعی باید در شمال خلیج فارس آب كم شورتر داشته باشد.
معاون پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به اثرات افزایش شوری بر محیط زیست خلیج فارس، توضیح داد: بر روی مرجان های خلیج فارس بیشتر از آنكه شوری اثرگذار باشد، دما اثر گذار است؛ چون مرجان ها به این شوری عادت دارند و در آن مناطقی كه صخره های مرجانی زیست دارند، تغییرات شوری زیاد فاحش نیست، ولی تغییر دما و گرم شدن سبب سفید شدگی مرجان ها می شود.
وی با اشاره به افزایش شوری آب بر روی آبزیان، اظهار نمود: در بخش شمالی خلیج فارس كه محل تبادل آب شور و شیرین است و محل پویا و زادآوری شمرده می شود، افزایش شوری بسیار مهم می باشد، ضمن آنكه بر زندگی روزمره مردم مؤثر است؛ چونكه وقتی آب دهی رودها كم می شود، آب شور آرام آرام حتی در آب های زیر زمینی جلگه خوزستان نفوذ می كند.1398/02/18
18:36:26
5.0 / 5
4649
تگهای خبر: آب , بارندگی , جانور , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است