سدهای تهران در آستانه ی سرریز

سدهای تهران در آستانه ی سرریز

به گزارش لوازم حیوان خانگی بارندگی های اخیر سبب شده این دفعه برخلاف سال های گذشته همراه با اسم تابستان دغدغه كم آبی به گوش نرسد و به نظر می آید ذخیره سدهای تهران پاسخگوی نیاز شهروندان تهرانی است؛ به صورتی كه پیش بینی ها از پر شدن سدهای تهران تا اواخر خردادماه حكایت دارند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، زنگ خطر بحران آبی در پایتخت تا زمستان سال قبل همچنان گوش خراش بود. آمارها در دی ماه سال ۱۳۹۷ می گفتند وضعیت منابع آبی تهران نسبت به سال آبی ۱۳۹۶ با ۱۲ درصد كاهش رو به رو بوده است؛ بگونه ای كه بر مبنای آمار از وضعیت مخازن سدها در انتها فصل پاییز سال ۱۳۹۷، مجموع حجم پنج سد بزرگ مخزنی استان تهران در دی ماه همان سال، ۵۴۹ میلیون مترمكعب بوده و این در شرایطی است كه این عدد سال ۱۳۹۶ معادل با ۶۲۵ میلیون مترمكعب بوده است.
در آن زمان برنامه مدیریت تنش آب آشامیدنی با فرض بارندگی مشابه سال آبی ۱۳۹۶ و كمبود آب در تابستان سال ۱۴۰۰، در وزارت نیرو پیش بینی شد و برای مدیریت تنش آبی شهرها و روستاهای كشور، راهكارهایی در چارچوب افزایش تأمین و تولید آب، ارتقای كیفی آب، افزایش توان ذخیره سازی آب، ارتقای مدیریت و بهره وری منابع تأمین، تأسیسات و شبكه ها و هم مدیریت مصرف در نظر گرفته شد تا تنش آبی در كشور مدیریت شود. تنشی كه به سال جدید نرسید و توسط باران شسته شد.

سدهای ماملو و لتیان هم در آستانه سرریز شدن
بنا بر اعلام وزارت نیرو، سد طالقان طی روزهای گذشته سرریز كرده و این مورد تا خردادماه امسال ادامه خواهد داشت؛ سدهای ماملو و لتیان هم در آستانه سرریز شدن هستند و بخشی از مخزن آنها برای كنترل سیلاب های احتمالی خالی نگه داشته شده است.
سد ماملو حدود ۲۰ میلیون مترمكعب تا رسیدن به سرریز فاصله دارد كه پیش بینی شده این سازه تا انتهای اردیبهشت ماه به مرحله سرریز برسد. همینطور حدود ۹۰ درصد سد لتیان هم پر شده است و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مخزن آن برای سیلاب های احتمالی و ممانعت از بروز مشكل در پایین دست خالی نگه داشته شده است. در سد كرج هم ۵۰ میلیون مترمكعب از حجم مخزن برای كنترل سیلاب های احتمالی اردیبهشت و اوایل خردادماه خالی نگه داشته و پیش بینی شده این سد هم اواسط خردادماه به مرحله سرریز برسد.
در سد لار هم كه بیشترین حجم ذخیره برف در حوضه آبریز این سد واقع شده، پیش بینی این است كه امسال بتوان بیشترین ذخیره آب این سد را از زمان بهره برداری آن داشته باشیم.

سدهای تهران تا اواخر خردادماه پر می شوند
در این راستا، سید حسن رضوی - مدیرعامل شركت آب منطقه ای تهران -در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت سدهای استان تهران اظهار نمود: مخازن سدهای استان تهران حدود یك میلیارد و ۳۰ میلیون مترمكعب آب دارند و تقریباً تا اواخر خردادماه همه سدهای این استان به استثنای سد لار سرریز می كنند و مشكلی هم درباره شرایط خاص وجود ندارد. به عبارت دیگر برای مبحث سیلاب تدابیر لازم دیده شده است.
وی با تاكید بر اینكه وضعیت آب امسال نرمال می باشد، اظهار داشت: این در شرایطی است كه كه چندین سال در شرایط خشكسالی و بحران به سر می بردیم اما امسال با عنایت به بارندگی ها شرایط از نظر تأمین آب به وضعیت نرمال رسیده است.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای تهران بر مبحث مدیریت مصرف تصریح كرد و اضافه كرد: با عنایت به گسترش استان تهران، توسعه جمعیتی و نیاز صنعت و كشاورزی در این استان باید همچنان باید مدیریت مصرف را مد نظر قرار دهیم. درواقع دوران سخت را پشت سر گذاشته ایم اما واقعیت این نیست كه هرطور كه می خواهیم می توانیم آب را مصرف نماییم، چونكه اگر مدیریت مصرف را مد نظر قرار ندهیم باردیگر با مشكل مواجه خواهیم شد.
پیش بینی ها از جیره بندی نمی گویند
رضوی با اشاره به اینكه در شرایط فعلی پیش بینی جیره بندی آب برای تابستان در استان تهران صورت نگرفته است، اظهار نمود: آب جیره بندی نمی گردد مگر اینكه حوادث خاصی رخ دهد، اما درباره مسائل تأمین و توزیع پیش بینی جیره بندی نمی گردد. مردم باید امسال هم الگوی مصرف را رعایت نمایند و مانند سال های گذشته با ما همراهی داشته باشند. اگر همراهی مردم را در خیلی از سال ها نداشتیم باید آب را جیره بندی می كردیم.
ایشان در ادامه با اشاره به اینكه حجم كل سدهای تهران دو میلیارد مترمكعب است، اظهار نمود: از آنجائیكه سد لار فرار آب دارد و ظرفیت آن ۴۵۰ میلیون مترمكعب است باید گفت از یك میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمكعب مخزنی كه داریم حدود یك میلیارد و ۳۰ میلیون مترمكعب خالی است و پیش بینی می شود مابقی آن یعنی یك میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمكعب تا آخر خردادماه پر شود.1398/02/23
15:46:13
5.0 / 5
4572
تگهای خبر: آب , بارندگی , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است