بطری هایی كه آلت قتاله هستند!

بطری هایی كه آلت قتاله هستند!

به گزارش لوازم حیوان خانگی زمانی نذر مردم، ساختن آبخوری های عمومی بود. یك كاشی زیبای منقش به «سلام بر حسین» یا «شادی روح درگذشتگان صلوات» هم نصب می كردند كنارش تا هم جایی برای نفس تازه كردن باشد، هم آبخوری. اما دوره و زمانه عوض شده. حالا «بطری آب» بخشی از خرید روزانه بسیاری از مردم شهرها شده است و همین بطری های آب مقرر است به كشتنمان بدهد!تخمین زده می شود كه برای بازگشت پلاستیك به طبیعت، حد اقل ۱۰۰۰ سال زمان لازم است. این یعنی از آغاز عصر صنعتی شدن تا امروز، هر چه پلاستیك تولید و مصرف كرده ایم، هنوز روی زمین است. پلاستیك توسط میكروارگانیسم های زنده تجزیه نمی گردد و تنها اتفاقی كه برایش می افتد این است كه توسط عوامل محیطی مثل نور خورشید و باران، به تكه های ریزتر تبدیل می شود. این تكه های خرد پلاستیكی كه به آنها میكروپلاستی هم می گویند این روزها آنقدر زیاد شده اند كه حتی از غذای ما هم سر در آورده اند.

راضی كردن آدم تشنه در مورد اینكه «آب خوردن می تواند منجر به مرگ خرس های قطبی شود» كار سختی به نظر می آید اما شاید اگر بدانیم كه همین بطری های پلاستیكی می تواند خودمان را به كشتن بدهد، ماجرا كمی فرق داشته باشد!بطری های پلاستیكی كه برای آب شرب استفاده می شوند، حاوی ماده ای به نام بیسفینول ای (Bisphenol A) هستند كه به نام اختصاری BPA شناخته می شود. ثابت شده است كه این ماده شیمیایی كه برای استقامت و شفافیت بطری های پلاستیكی استفاده می شود، در كاركرد غدد درون ریز بدن اختلال بوجود می آورد و می تواند منجر به برخی سرطان ها، اختلال های عصبی، بلوغ زودرس، زایمان زودرس و حتی اختلال در رشد جنین شود.

بطری های پلاستیكی علاوه بر این، حاوی فتالایت (phthalates) هستند كه سبب انعطاف پذیری بدنه بطری ها می شود و می تواند منجر به اختلال های جنسی شود.

به غیر از سلامتی خود ما، بطری های پلاستیكی سلامتی و زندگی باقی موجودات زنده روی زمین را هم تهدید می كند. تنها بخش بسیار كوچكی از مجموع زباله های پلاستیكی كه روزانه در شهرها تولید می شود، به ایستگاه های بازیافت مواد خشك می رسد. شهرداری ها معمولا امكان جمع آوری و بازیافت تمام زباله پلاستیكی تولیدشده در طول روز را ندارند. بازیافت، گران، زمان بر و پرمصرف است. نه تنها به سوخت نیاز دارد بلكه آب فراوانی هم در فرایند آن مصرف می شود.

اگر فكر می كنید می شود از بطری آبی كه می خرید باردیگر بهره برد و با این ایده خریدن آب بطری شده را توجیه می كنید، باید بدانید كه خطر استفاده باردیگر از بطری ها، از خطر استفاده بار اولشان بیشتر است! محیط بطری های پلاستیكی برای رشد انواع باكتری مناسب می باشد، امكان تمیزكردن كامل آنها حدودا وجود ندارد و همین مساله ضرر پركردن باردیگر بطری را برایمان بیشتر می كند.

ممكن است ۱۰۰۰ تومان برای هر بطری آب، به نظر خیلی ها آنقدرها گران نباشد اما تولید بطری های پلاستیكی هزینه زیادی می برد. پلاستیك را نمی گردد با صرف انرژی های تجدیدپذیر تولید كرد. سالانه در سراسر جهان، ۱۷ میلیون بشكه نفت خام فقط و فقط صرف تولید بطری های پلاستیكی می شود. این مقدار نفت، برای گرم كردن ۱۹۰ هزار خانه در سال كافی است. علاوه بر این تولید بطری های آب هر سال معادل ۲.۵ میلیون تن دی اكسید كربن وارد هوا می كند. گازهای گلخانه ای، زمین را گرم تر می كنند، تغییرات آب و هوایی را شدت می دهند، منجر به تغییرات اقلیمی می شوند، سیل و رانش زمین و خشكسالی های عظیم به همراه دارند، همین طور حیات گونه های مختلف گیاهی و جانوری و در ادامه زندگی نوع انسان را تهدید می كنند. فقط تولید بطری های پلاستیكی نیست كه سوخت مصرف می كند و زمین را آلوده می كند. حمل و نقل آب بطری شده به شهرها، انباركردن آنها در فروشگاه ها و حمل كردن آنها به یخچال ها هم احتیاج به صرف انرژی دارد و هزینه این انرژی روی قیمت ۱۰۰۰ تومانی بطری ها محاسبه نمی شود!

بیشتر بطری های پلاستیكی كه دور می اندازیم سر از اقیانوس در می آورند. قاره هفتم روی اقیانوس، قاره ای متشكل از همین بطری های پلاستیكی و باقی محصولات غیرقابل بازیافت است كه راهشان را به شكم موجودات زنده پیدا می كنند. پرنده ها، لاك پشت ها، خرس ها و حتی ماهی ها می توانند تكه های پلاستیك را به جای غذا یا همراه غذا ببلعند و از آنجائیكه نمی توانند پلاستیك را هضم یا دفع كنند، پلاستیك آنقدر در شكمشان زیاد می شود كه حیوان را از گرسنگی می كشد.اگر همه این علل به اندازه كافی قانع كننده است كه به استفاده از بطری های پلاستیكی باردیگر فكر كنید، راه های جایگزین زیادی وجود دارد كه هم در خیابان تشنه نمانید و هم دستتان به خون موجودات زنده آلوده نشود.

برای شروع می توانید با شورایاری محله یا نماینده تان در شورای شهر تماس بگیرید و از آنها بخواهید آبخوری های عمومی در سطح شهر را بیشتر كنند!

بطری های پلاستیكی را با قمقمه عوض كنید. قمقمه ها ماندگاری بیشتری دارند و تمیز كردن آنها راحت تر است. می شود آنها را به راحتی از آب شیر پر كرد. علاوه بر این می توانید كمی آب لیمو یا خیار رنده شده هم در قمقمه بریزید تا به سیرآب شدنتان در ایام گرم كمك نماید. روشن است كه خریدن قمقمه از خریدن چند بطری آب در روز بسیار ارزان تر تمام می شود. اگر قمقمه را جا گذاشتید یا به هر دلیلی ناچار شدید یك بطری آب بخرید، مطمئن شوید كه بطری را پس از تمام كردن آب در ظرف زباله های بازیافتی انداخته اید و فراموش نكنید كه حتی یك بطری هم می تواند به طبیعت صدمه بزند.با دوستانتان در مورد متوقف كردن خرید بطری های آب صحبت كنید و از آنها بخواهید به شما بپیوندند. حتی اگر می توانید برای آنها هم قمقمه بخرید!

به گروه های پاكسازی طبیعت كمك كنید. گزارش این گروه ها نشان داده است كه از هر پنج تكه زباله ای كه در طبیعت رها شده است، حداقل یكی از آنها بطری پلاستیكی است. حتی اگر یك بطری را از روی زمین بردارید، امكان دارد جان یك پرنده را نجات بدهید. در نهایت، تمام زمین و همین یك زمین است كه خانه ماست.
1398/03/10
19:08:30
5.0 / 5
5267
تگهای خبر: آب , اقلیم , جانور , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است