۸ نكته درباره آب های زیرزمینی

۸ نكته درباره آب های زیرزمینی

به گزارش لوازم حیوان خانگی بررسی تغییرات تراز آب زیرزمینی طی ۱۰ سال گذشته نشان داده است كه اغلب محدوده های مطالعاتی دارای افت سطح آب زیرزمینی از نیم تا ۳۰ متر هستند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، حدود ۶۰ درصد مصارف خانگی و صنعت و حدود ۵۰ درصد مصارف كشاورزی توسط آب های زیرزمینی تأمین می شود همینطور سالانه ۵۰ میلیارد متر مكعب از منابع آب زیرزمینی برداشت می شود كه معادل حجم ۱۰ دریاچه ارومیه است. در ادامه به ۸ نكته درباره آب های زیرزمینی اشاره شده است.

*طی ۵۰ سال برداشت از منابع آب زیرزمینی، بیشتر از ۱۳۰ میلیارد متر مكعب از ذخایر آب زیرزمینی كاسته شده است. افت سطح آب زیرزمینی به مفهوم برداشت از ذخایر تجدیدناپذیر سفره آب زیرزمینی است.

*افت سطح آب زیرزمینی نتایج مخربی مانند خشك شدن رودخانه ها و تالاب ها، از بین رفتن پوشش گیاهی، افزایش گرد و خاك، نشست زمین، ایجاد فروچاله ها و شكاف های طولانی در دشت ها و شور شدن آب زیرزمینی به دنبال دارد.

*نشست زمین در دشت ورامین ۳۶ سانتیمتر در سال گزارش شده و در دشت كبودرآهنگ ۲۵ فروچاله با ابعاد چند ۱۰ متری بوجود آمده است. پدیده شور شدن آب زیرزمینی در اغلب دشت های كشور و بخصوص در دشت های فلات مركزی وجود دارد.

*بررسی تغییرات تراز آب زیرزمینی طی ۱۰ سال گذشته نشان داده است كه اغلب محدوده های مطالعاتی دارای افت سطح آب زیرزمینی هستند. گرچه در بیشتر محدوده ها میانگین افت سالانه كمتر از نیم متر است اما آبخوان های مهم كشور كه نقش مهمی در تامین مصارف دارند عمدتاً دارای افت بیشتر از نیم متر در سال هستند.

*آبخوان هایی مانند مشهد، رفسنجان، بم، نیشابور و تهران- كرج همچون مهم ترین آبخوان ها با افت سالیانه بین نیم متر تا یك متر هستند. در محدوده های قروه- دهگلان، ساوه، قزوین، هشتگرد، ورامین، كبودرآهنگ، زرند و نریمان-تربت جام وضع وخیم تر است و میانگین افت سطح آب زیرزمینی بیشتر از یك متر در سال است.

* در تعداد كمی از آبخوان های كشور هم افت سطح بیشتر از دو متر در سال وجود دارد كه این آبخوان ها در محدوده های دامنه، هومند آبسرد، كردی شیرازی و كنگاور واقع شده اند.

*بیشترین افت سطح آب زیرزمینی مربوط به محدوده مطالعاتی ارسنجان واقع در استان فارس است كه به صورت متوسط سالانه ۳.۴ متر افت آب زیرزمینی داشته است. در واقع در این منطقه طی ۱۰ سال قبل سطح آب زیرزمینی بیشتر از ۳۰ متر پایین رفته است البته در تعداد اندكی از محدوده های مطالعاتی بالا آمدن سطح آب زیرزمینی هم مشاهده می شود.

*اگر فقط افت سطح آب زیرزمینی را در نظر بگیریم آبخوان ارسنجان در استان فارس دارای بدترین شرایط است و پس از آن آبخوان های دامنه، هومند آبسرد واقع در شهرستان دماوند، كردی شیرازی در استان هرمزگان و كنگاور در استان كرمانشاه قرار دارند.
1398/03/14
15:40:55
5.0 / 5
4445
تگهای خبر: آب , تالاب , گرد و خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است