گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر؛

سیرسیرك ها میهمان ناخوانده خوزستان، تبعات سیلاب ویرانگرتمامی ندارد

سیرسیرك ها میهمان ناخوانده خوزستان، تبعات سیلاب ویرانگرتمامی ندارد

لوازم حیوان خانگی: مدتی است كه سیرسیرك های صحرایی مشكی رنگ به شهر اهواز هجوم آورده و ماندنی شده اند. كارشناسان می گویند اینها تبعات سیل است و جوانه محصولات كشاورزی را هدف می گیرند.



خبرگزاری مهر گروه استان ها، كوثر كریمی: بعد از آنكه گره سبزه سیزده بدر در خوزستان با سیلاب و تخریب های آن عجین شد، این روزها شاید سیل در خوزستان تمام شده باشد ولی مردم این استان همچنان شاهد تبعات و آثار آن هستند.
پساسیل در خوزستان آینه دیگری از مشكلات را برای مردم این استان رونمایی نمود كه هجوم حشرات قسمتی از آن است. هجوم ملخ و جیرجیرك های مهاجم چرخه تولید محصولات زراعی و باغی را به خطر می اندازد و در نهایت موجب ناقص شدن این چرخه می شود.
بعد از هجوم پشه های بسیار در سیلاب خوزستان و حتی روزهای پساسیل در این میان چند روزی است كه سیرسیرك های مشكی رنگ به شهر اهواز هجوم آورده و ماندنی شده اند.
سیرسیرك های بزرگ و سیاهی كه شهر را یكپارچه به رنگ خود درآورده و با جیغ های مداوم خود سوهان اعصاب شهروندان شده اند.
رشد در سال های بارندگی
عضو گروه حشره شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می كند: معمولاً سال های توأم با بارندگی زیاد، حشره و یا برخی انواع گیاهان رشد بی شماری دارند؛ یعنی خیلی از حشرات، گیاهان و حتی آفاتی را كه در سال های بدون بارندگی نداشتیم در این سال های پربارش رشد پیدا می كنند.
محمد سعید مصدق با اشاره به اینكه ملخ های خیلی از عربستان به سمت ایران حركت كردند، می افزاید: امسال به سبب بارندگی های زیاد حشراتی از قبل جیرجیرك و ملخ كه نزدیك دریا و در ماسه ها تخم گذاری كرده بودند پس از رسیدن رطوبت به تخم ها متولد و رشد كردند.
وی با اشاره به اینكه تخم این حشرات دارای پوشش خوب و سختی است كه تا ۱۰ سال امكان رشد دارند، تصریح می كند: حتی حرارتی كه به تخم این حشرات در ماسه می رسد هم نمی تواند آنها را از بین ببرد.
عضو گروه حشره شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینكه جیرجیرك نیز جزو خانواده ملخ ها هستند، ادامه می دهد: این حشره ای كه به شهر هجوم آورده سیاه و به جیرجیرك صحرایی مشهور است.
راه های مبارزه
مصدق یادآور می شود: برای مبارزه با آنها در شهر باید شهرداری پیش قدم و از سموم پایدار و قوی در سطح گسترده استفاده كند؛ البته این سم پاشی باید ساعت ۱۲ بامدادان به بعد در كنار جداول شهری كه جای تجمع جیرجیرك هاست، صورت گیرد.

وی عنوان می كند: در خانه دو راه مبارزه داریم كه سالم ترین راه آن طعمه مسموم با دانه های ریز مثل برنج و بلغور است كه معمولاً برای جیرجیرك و سوسك حمام به كار می آید.
عضو گروه حشره شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز می گوید: هم اكنون تنها طعمه مسموم و فوق العاده كارساز موجود در بازار تار و مار است كه باید روی روزنامه یا برگه ای پخش و در آشپزخانه یا محل مورد نظر گذاشته شود.
مصدق درانتها تاكید می كند: تحت هیچ شرایطی از این طعمه نباید در فضای باز و آزاد استفاده گردد چون پرندگان از آنها خورده و موجب قتل عامشان می شود
بی تأثیر بر سلامت
رئیس مركز بهداشت غرب اهواز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: این جیرجیرك ها فقط مزاحم هستند و تأثیر منفی بر سلامتی ندارند ولی می توانند آلودگی های ثانوی ایجاد كنند چون قدرت پرواز دارند و در صورت نشستن روی مواد خوراكی منجر به انتقال میكروب ها می شوند.
مهرداد شریفی با تاكید بر اینكه باید بهسازی محیط از طرف شهروندان صورت گیرد، ادامه می دهد: هر چند سمپاشی منسوخ شده ولی در صورت صلاحدید به انجام سمپاشی در مدیریت شهری نیز حتما باید با محیط زیست و جهاد كشاورزی مشورت شود چون تأثیرگذاری آن بر سلامت مردم باید مدنظر باشد؛ با عنایت به جریان داشتن باد در فضای باز و امكان جابجایی سموم باید تدابیر لازم صورت گیرد.
همه چیز خوار
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی خوزستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می كند: ولی جیرجیرك ها رنگ روشنی دارند و خاكی و طلایی هستند اما سیرسیرك ها سیاه رنگ هستند؛ بعضی از آنها در اماكن زندگی و برخی هم آفت زراعی شناخته می شوند.
محمد قاسمی نژاد می افزاید: این حشرات پولی فاژ (همه چیز خوار) هستند و به عبارتی قادر هستند تا از هر ماده دارای مواد آلی تغذیه و توانایی زندگی در زیستگاه های مختلف را دارند.
وی با اشاره به اینكه جیرجیرك ها و سیرسیرك ها گرما دوست هستند و با ظاهر شدن گرما در فصل بهار و به مقدار كمتری در فصل تابستان خودرا نشان می دهند، بیان می كند: در سال های با بارندگی زیاد تخم های این حشرات باز و رشد كرده و جمعیت آنها افزایش پیدا می كند؛ در نهایت به حالت طغیانی درمی آید و با هجوم به حوالی شهرها، روستاها، مزارع و باغات زندگی و تغذیه می كنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی خوزستان عنوان می كند: هم اكنون حشره ای كه در سطح شهرها، حواشی مزارع، باغات و روستاها مشاهده می شود، با نوار طلایی در پشت گردن و به رنگ سیاه است كه سیرسیرك نام دارد.
قاسمی نژاد می گوید: سیرسیرك ها حواشی فاضلاب و پساب های شهری و روستایی زندگی می كنند و در سال های پربارش جمعیت آنها افزایش و رشد می كند.
بهترین راه مبارزه
وی با اشاره به اینكه كشاورزان باید برای دریافت سم به كلینیك های گیاه پزشكی، مراكز خدمات و یا دفاتر حفظ نباتات جهاد كشاورزی شهرستان خود بازگشت كنند، خبر می دهد: طعمه مسموم بهترین راه مبارزه با این حشره است كه در سطح مزارع پخش می شود و حشره به شدت لطمه می بیند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی خوزستان تاكید می كند: برای شهرها نیز سم پاشی مسیر فاضلاب، پساب شهری و سم پاشی اماكن عمومی با استفاده از سموم مورد سفارش ادارات بهداشت باید صورت گیرد.

قاسمی نژاد درانتها با اشاره به اینكه وجود هجوم سیرسیرك ها در بیشتر شهرها مثل خرمشهر، آبادان و رامهرمز گزارش شده كه شدت و ضعف آن در هر شهر متفاوت می باشد، می گوید: سیرسیرك ها آفت محسوب می شوند و با هجمه به محصولات زراعی لطمه می رسانند ولی بیشتری لطمه آنها برای محصولات تازه كشت شده یا یكی دوبرگی است كه آنها را قطع می كنند.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، ظاهراً دردسرهای كشاورزان خوزستانی هیچگاه تمامی ندارد؛ پس از خشكسالی و سیلاب این دفعه نوبت سیرسیرك هاست كه به پیكر زخمی كشاورزی خوزستان زخمه بزنند.
تن زخمی كشاورزی خوزستان هر روز نحیف تر می شود؛ یك روز خشكسالی شلاق می زند، روز دیگر سیلاب و این دفعه نوبت سیرسیرك هاست.
اگر سال قبل خشكسالی موجب محدودیت و ممنوعیت كشت در بعضی مناطق خوزستان شد و خسارت به بار آورد، این دفعه بارش های شدید و سیلاب بود كه زخمه بر پیكر زخمی خوزستان زد و مزارع زیادی زیر آب رفت؛ داستان سیلاب این روزها با هجوم سیرسیرك ها ادامه دارد.


منبع:

1398/03/22
15:29:22
5.0 / 5
4357
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است