بارش و دمای ایران در بهاری كه گذشت

بارش و دمای ایران در بهاری كه گذشت

لوازم حیوان خانگی: رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی وضعیت دما و بارش كشور را در بهار ۹۸ تشریح نمود و اظهار داشت: در بهار امسال بطور متوسط دمای كل كشور ۰.۲ درجه سانتیگراد خنك تر بود.صادق ضیائیان در گفتگو با ایسنا، با بیان اینكه استان آذربایجان غربی ركورددار هوای گرم و قزوین ركورددار هوای سرد در بهار ۹۸ بودند، خاطرنشان كرد: در سه ماه گذشته، آذربایجان غربی ۰.۶ درجه سلسیوس گرم تر از نرمال و قزوین ۰.۸ درجه سلسیوس نسبت به بلندمدت بهاره خنك تر بودند.

این كارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به وضعیت دمایی كشور در خردادماه ۹۸ اظهار داشت: ماه گذشته به صورت میانگین حدود نیم درجه سانتیگراد افزایش دما داشتیم. در این میان استان آذربایجان غربی با افزایش ۲.۷ درجه سلسیوس بیشترین افزایش دما را نسبت به بلندمدت ماه خرداد داشت. از جانب دیگر در كرمان هوا ۰.۶ درجه سلسیوس خنك تر شده بود.

ضیائیان وضعیت دمایی استان تهران را تشریح و اظهاركرد: تهران در خرداد ۹۸، ۰.۲درجه سلسیوس افزایش دما داشت در حالیكه در بهار سال جاری ۰.۶ درصد نسبت به بلندمدت خنك تر بود.

رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه گفتگو وضعیت بارشی كشور را در بهار ۹۸ شرح داد و با اشاره با اینكه مجموع بارش میانگین ایران در بهار ۹۸، حدود ۱۰۴ میلی متر بود، اظهار داشت: بارش كشور پارسال ۶۸ میلی متر و در بلندمدت ۵۶ میلی متر به ثبت رسید ازاین رو كشور در بهار امسال نسبت به سال قبل، حدود ۵۴ درصد و نسبت به بلندمدت حدود ۸۸ درصد بارش بیشتر دریافت كرد.

وی تصریح كرد: در بهار ۹۸ همه استان ها نسبت به بلندمدت افزایش بارش داشتند البته استان اردبیل از این شرایط استثناست چون شش درصد كاهش بارش نسبت به میانگین بلندمدت داشت. بررسی ها نشان داده است كه استان های لرستان، چهارمحال و بختیاری و همدان به ترتیب با میزان بارش ۳۱۴ میلی متر، ۲۵۸ میلی متر و ۲۳۱ میلی متر سه استان اول كشور به لحاظ بارش دریافتی در بهار ۹۸ بودند.

به گفته ضیائیان در خردادماه ۹۸، بارش كل كشور در حدود ۵.۶ میلی متر بود كه نسبت به سال قبل كمتر اما در قیاس با بارش بلندمدت در حد نرمال بود. در این ماه بیشترین مقدار بارش دریافتی برای استان های خراسان شمالی، ارومیه و خراسان رضوی به ترتیب ۲۵، ۲۲ و ۲۰ میلی متر بود.

وی در انتها اظهاركرد: استان تهران در خردادماه ۹۸، ۱۱.۸ میلی متر بارش دریافت كرد. بارش خردادماه تهران در سال قبل حدود ۲۴ میلیمتر و در بلندمدت هشت میلی متر بود ازاین رو اختلاف بارش امسال خردادماه در تهران كم تر از سال قبل و بیشتر از میانگین بلندمدت بود. همینطور در بهار ۹۸، در استان تهران ۱۲۷ میلی متر بارش رخ داد كه نسبت به بارش ۱۱۵ میلی متری سال قبل، ۱۰ درصد افزایش و نسبت به بارش ۷۷ میلی متری بلندمدت ۶۵ درصد افزایش داشت.

منبع:

1398/04/03
14:23:33
5.0 / 5
4442
تگهای خبر: بارش , هوا , هواشناسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است