در پی تلفات تعدادی از حیات وحش خوزستان بر اثر مالچ پاشی انجام شد

انتقاد معاون سازمان محیط زیست از مالچ پاشی غیراصولی

انتقاد معاون سازمان محیط زیست از مالچ پاشی غیراصولی

لوازم حیوان خانگی: به دنبال انتشار تصاویری دلخراش از تلفات برخی از گونه های حیات وحش بر اثر مالچ پاشی در منطقه ای در بُستان استان خوزستان، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاكید بر اینكه بطور جدی پیگیر این ماجرا هستیم، اظهار داشت: قرار شده ستاد ملی مقابله با گرد و غبار ضمن بازدید از محل، گزارشی جامع در مورد این ماجرا عرضه نماید.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هفته پیش یك گزارش تصویری در یكی از خبرگزاری های داخلی منتشر گردید كه نشان می داد بر اثر مالچ پاشی برخی از گونه های حیات وحش همچون خزندگان و پرندگان تلف شده اند و این منطقه به گورستانی سیاه برای حیات وحش بدل شده است. مسعود تجریشی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی در مورد صحت و سقم این خبر، با اشاره به اینكه امكان دارد تصاویر انتشار یافته صحت داشته باشد و این مساله از طرف معاونت انسانی در دست بررسی می باشد، اظهاركرد: قرار شده است مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار ضمن بازدید از منطقه، گزارشی در مورد این مساله عرضه كنند البته دستگاه های نظارتی هم پیگیر این ماجرا هستند.

وی با تاكید بر اینكه مالچ پاشی تنها باید در نقاطی كه شن روان وجود دارد، صورت گیرد، اظهار داشت: در شرایط حاضر شن روان در مناطق محدودی از كشور وجود دارد. برای مثال طبق گزارش های سال گذشته، در خوزستان تنها در منطقه ای حدود ۴۰۰۰ هكتاری سوسنگرد شن روان وجود دارد كه ضمن رعایت اصول كارشناسی، می توان برای كنترل غبارخیزی در مناطق محدود از مالچ بهره برد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاكید بر اینكه گاهی متاسفانه روش مالچ پاشی به صورت اصولی اجرا نمی گردد، اظهار داشت: نباید به سبب انبوه مالچ تولیدی در كشور و قیمت ارزان آن، نهادها به سمت استفاده از آن برای كنترل گرد و غبار حركت كنند. این روال اصلاً به صلاح نیست. به ستاد مقابله با گرد و غبار هم تاكید كرده ام كه امسال برای بودجه هایی كه مقرر است برای مالچ پاشی صرف شود، نهایت نظارت اعمال شود.

تجریشی اضافه كرد: مالچ در دنیا بعنوان یك كالای گران قیمت شمرده می شود و اگر جهت استفاده از آن برنامه ریزی اصولی داشته باشیم می تواند ارزش اقتصادی بالایی داشته باشد.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اتفاقی كه بستان خوزستان رخ داده و موجب تلفات تعدادی گونه های جانوری شده است، تازگی ندارد و مسبوق به سابقه است. قبل از این تصاویر و ویدئوهایی از مالچ پاشی در بعضی مناطق استان خوزستان انتشار یافته بود كه نشان می داد مالچ پاشی در مناطقی دارای پوشش گیاهی در حال انجام می باشد. همین سوژه هم مدتی پیش واكنش معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست را برانگیخت و حمید ظهرابی خواهان بررسی این تصاویر و محل های مالچ پاشی شد و اصرار كرد كه عملیات مالچ پاشی با هدف مقابله با گرد و غبار صرفاً باید كانون های اصلی گرد و غبار و در مناطق فاقد پوشش گیاهی طبیعی صورت گیرد. بنا بر این از مسئولان سازمان جنگل ها و مراتع درخواست شده كه نظارت لازم را در انتخاب مكان های اجرای عملیات مقابله با گرد و غبار انجام دهند.

ظهرابی اظهار داشته بود: اخیراً گزارش های زیادی درباره نحوه مالچ پاشی در استان خوزستان به دست ما رسیده كه حكایت از كم دقتی در این عملیات به ویژه در انتخاب محل های تثبیت چشمه های گرد و غبار باوجود تمام حساسیت های سازمان جنگل ها و مراتع كشور دارد. بر طبق این گزارش ها، برخی شن زارها كه زیستگاه های گونه های جانوری بوده كه فاصله بسیاری با سكونتگاه های انسانی و زمین های كشاورزی دارند، مالچ پاشی شده اند و از سویی برخی مناطق دیگر كه بطور طبیعی شن زار هستند و دارای پوشش گیاهی مناسبی بوده اند و محل تولید گرد و غبار محسوب نمی شوند نیز تحت عملیات مالچ پاشی قرار گرفته اند كه بنظر می رسد نیازی به اجرای عملیات تثبیت ندارند. پس لزوم دارد سازمان جنگل ها و مراتع سوژه را بررسی و اصلاح كنند.

گفتنی است به هر ماده طبیعی و مصنوعی كه بتواند یك پوشش محافظ در مقابل باد و آب روی سطح خاك ایجاد كند «مالچ» گفته می شود كه بر فرسایش پذیری خاك موثر است. حدود ۵۰ سال است كه استفاده از مالچ های نفتی به منظور تثبیت ماسه های روان در كشور مورد نظر سازمان جنگل ها است.

منبع:

1398/04/08
14:15:07
5.0 / 5
4630
تگهای خبر: آب , پرندگان , جانور , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است