عضو شورای هماهنگی شبكه ملی محیط زیست:

نیمی از جنگل های شمال دود شده است!

نیمی از جنگل های شمال دود شده است!

به گزارش لوازم حیوان خانگی عضو شورای هماهنگی شبكه ملی محیط زیست و منابع طبیعی اظهار داشت: مشكل اصلی جهان تغییر اقلیم است و 10 سال برای اصلاح این مسیر فرصت داریم.


مسعود مولانا در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه وجود یك جنگل در هر كشور نعمت بزرگی است، اظهار نمود: كاركرد جنگل ها در اكوسیستم طبیعی كشور تاثیر گذار است.
وی با اشاره به اینكه جنگل های هیركانی شمال كشور، جنگل هایی هستند كه چند میلیون سال قدمت داشته و از عصر یخبندان زمین عبور كردند و هم اكنون ذخیره گاه ژنتیك جهان هستند یعنی اهمیت جهانی دارند، اشاره كرد: مشكل اصلی جهان تغییر اقلیم بوده كه بر طبق آمارهای دانشمندان وارد دهه صفر شدیم و ۱۰ سال فرصت برای اصلاح مسیر داشته تا با كاهش حجم تولید دی اكسید كربن، تغییرات اقلیمی بهبود پیدا كند.
نیمی از جنگل های شمال دود شده است
عضو شورای هماهنگی شبكه ملی محیط زیست و منابع طبیعی كشور با اشاره به اینكه متاسفانه در سال های اخیر قسمتی از جنگل های هیركانی را بر طبق آمار سازمان جنگل ها از دست دادیم، اظهار داشت: از 40 سال قبل تابحال حدود 3 میلیون و600 هزار هكتار از جنگل های هیركانی به حدود یك میلیون و 800 هزار هكتار رسیده و این به معنای این است كه نیمی از جنگل های شمال دود شده است.
مولانا اشاره كرد: به سبب عدم بی توجهی ها نسبت به كاركرد جنگل های شمال كشور و تبدیل آن به ویلاسازی های گسترده، تخریب اراضی جنگلی، باغ و جنگل، آتش سوزی ها، قاچاق چوب، تغییر كاربری، تصاحب اراضی جنگلی توسط نهادهای مختلف و چرای دام خارج از ظرفیت عواملی برای تخریب جنگل های هیركانی در مازندران است.
وی ادامه داد: از لحاظ وسعت و كیفیت، جنگل های هیركانی شمال كشور به یك میلیون و 800 هزار هكتار رسیده یعنی 10درصد آن پایدار و 90درصد آن غیرپایدار است.
عضو شورای هماهنگی شبكه ملی محیط زیست و منابع طبیعی كشور نخستین كاركرد جنگل ها را ذخیره سازی آب به واسطه پوشش گیاهی بسیاری كه دارند، دانست و اظهار داشت: این پوشش های گیاهی، آب باران را در خود ذخیره می كند، سرعت آب را در ارتفاعات كم و آرام آرام در دل زمین جای گرفته و ما در پایین دست به صورت چشمه سارها و رودخانه ها می بینیم.
مولانا با اشاره به اینكه بطور طبیعی جنگل تراشی ها در بالا دست باعث شده تا در پایین دست شاهد سیل باشیم، اشاره كرد: بارانی كه می تواند برای ما یك نعمت باشد هم اكنون با كمی شدت در بعضی از شهر های مازندران مانند نوشهر، تنكابن، گلوگاه، بهشهر و نكا با جنگل تراشی در بالادست سیل رخ می دهد.
ایشان سپس بیان كرد: دومین كاركرد جنگل تولید اكسیژن است و در هر هكتار جنگل در یك سال 2 و نیم تن اكسیژن تولید می كند بدین سبب جنگل هایی كه در شمال كشور داریم نیاز ۱۸ میلیون نفر انسان به اكسیژن را تامین می كنند.
عضو شورای هماهنگی شبكه ملی محیط زیست و منابع طبیعی كشور اضافه كرد: ارزش اقتصادی جنگل فقط از منظر تولید آب، ۱۵برابر بیشتر از ارزش چوب است بطور مثال ارزش قیمت یك درخت ۵۰ میلیون تومان باشد، ارزش تولید آن ۵۰ میلیارد تومان است یعنی آن چنان ارزشی دارد كه قابل قیمت گذاری نیست.
مولانا با اشاره به اینكه بر طبق شاخص سازمان ملل، كشور هایی كه حداقل 25 درصد آنها دارای پوشش جنگلی هستند فقیرند، بیان كرد: ایران دارای ۸ درصد پوشش گیاهی بوده بدین سبب حفاظت از این پوشش گیاهی امری بسیار مهمی است.
وی با اشاره به اینكه سومین كاركرد جنگل تركیب كربن است، اظهار داشت: وقتی اندام های درخت در دل خاك ذخیره می شود، تركیب دی اكسید كربن را به همراه دارد و همراه میكروب ارگانیسم ها، ماسه ای جنگلی را به نام هوموس تولید می كند كه خاك غنی برای بارآوری جنگل است.
عضو شورای هماهنگی شبكه ملی محیط زیست و منابع طبیعی كشور اشاره كرد: وقتی جنگل تراشی می نماییم و زمین را شخم می زنیم، دی اكسید كربنی كه هزاران سال در دل خاك جنگل ذخیره شده بود، آزاد می شود.
مولانا آزاد شدن دی اكسید كربن در جنگل را خیانت بزرگی دانست و اظهار داشت: این كار در بهداشت سرزمینمان، جنگل و هم پوشش گیاهی، یك جنایت تصاعدی است.
وی اظهار داشت: خاك مرغوب جنگل باارزش ترین كالا است، ما ۳۰ تا ۵۰ سانت خاك مرغوب جنگل داریم و درختان از این خاك محافظت می كنند كه این ذخیره میلیون ساله موجب بارآوری جنگل و جلوگیری از تخریب آن است.
یك دوازدهم فرسایش خاك جهان، سهم ایران است
عضو شورای هماهنگی شبكه ملی محیط زیست و منابع طبیعی كشور اظهار نمود: حدود ۲۴ میلیارد تن، آمار فرسایش خاك در طول یك سال را بوده كه سهم ایران حداقل ۲ میلیارد تن است یعنی یك دوازدهم فرسایش خاك جهان، سهم ایران است.
مولانا بیان كرد: یك سانتی متر مكعب خاك در محیط مناسبی مثل شمال، ۷۰۰ سال زمان می برد كه تولید شود و در محیط های نامناسب امكان دارد هزار و 500 سال زمان ببرد.
وی اشاره كرد: ما تولید میلیون ساله خدادادی را به راحتی با بی توجهی و جنگل تراشی ازبین می بریم و زمانی خاك اراضی جنگل را از دست دهیم، هم آب جذب نمی گردد و هم فرسایش خاك را خواهیم داشت.
قاچاق بسیار گسترده در جنگل های شمال
عضو شورای هماهنگی شبكه ملی محیط زیست و منابع طبیعی كشور با اشاره به اینكه وقتی منابع آبی كم باشد می توان آنرا وارد یا شیرین سازی نماییم اما خاك را نمی توان میلیون ها تن وارد كرد، اضافه كرد: طبق فرمایشات رهبری كسی، حق ندارد به جنگل تعارض كند؛ تصویب طرح تنفس جنگل تا عمل و اجرای آن طی دو سال قبل فاصله دارد؛ متاسفانه ما هرساله با قاچاق بسیارگسترده در جنگل های شمال مواجه ایم.
مولانا با اشاره به اینكه با این كار نه تنها جنگل های هیركانی را حفظ نمكنیم بلكه همین مقدار را از دست خواهیم داد، اشاره كرد: در ۶0 سال قبل در مازندران با كاهش ۲۰ درصدی باران مواجه هستیم اما سیل ۵۰ برابر بیشتر شده كه نتیجه جنگل تراشی ها است.

منبع:

1398/05/24
09:21:00
5.0 / 5
4429
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است