پایدارترین مناطق جهان در سال ۲۰۱۹

پایدارترین مناطق جهان در سال ۲۰۱۹

لوازم حیوان خانگی: با افزایش شهرنشینی باید به سراغ راهكارهای نوآورانه و دیجیتالی شدن شهرها رفت.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، شهر پایدار به شهر یا محیط زیست شهری گفته می شود كه در آن مصرف انرژی، آب و منابع تجدیدناپذیر به حداقل ممكن رسیده است.
افراد ساكن در این شهرها پایین ترین میزان مصرف انرژی، آب و اتلاف مواد غذایی و... را دارند و در نتیجه آلودگی آب و هوا و تولید گازهای مضر مانند متان یا دی اكسیدكربن بسیار پایین است.
اصطلاح شهر پایدار را ریچارد رجیستر برای اولین بار در كتابش تحت عنوان « ساختن شهرها برای آینده ای سالم » در سال ۱۹۸۷ بیان نمود. بعدها معماران از این مساله برای طراحی اینگونه شهرها استفاده كردند.
شهر پایدار باید به شكلی اداره شود كه كمترین وابستگی به منابع را داشته باشد. به شكلی كه انرژی مورد نیاز را از منابع و انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و انرژی بادی تامین كند و كمترین فشار و رد پای زیست محیطی را در پیرامون خود باقی بگذارد و در نتیجه محیط زیست قادر خواهد بود تاثیرات مربوطه را باردیگر بطور طبیعی در مدت زمان كوتاه احیا كند.
در شهر پایدار از زمین، استفاده مناسب می شود و آلودگی های خاك به حداقل می رسد. پسماندهای حاصل از فعالیت ها بطور صحیح مدیریت می شود، از پسماندها كمپوست تولید شده و سایر پسماندهای غیر قابل بازیافت هم در یك پروسه تعریف شده به انرژی تبدیل می شوند كه در نتیجه میزان تاثیرگذاری شهر در تغییرات آب وهوایی به حداقل می رسد.
در شهرهای پایدار همه چیز متعادل است. بعضی از شهرها همچون لندن كه بعنوان یكی از آلوده ترین شهرهای جهان شناخته شده است، بتازگی سیاست هایی در ارتباط با مقابله با تغییرات آب و هوایی، استفاده از منابع تجدیدپذیر و حمل و نقل سبز اتخاذ نموده است. این مساله نشان داده است كه شهرهای قدیمی هم می توانند تحولاتی در پایداری شهری ایجاد كنند.
زمانی كه مبحث معماری پایدار و زیرساخت های سبز ارائه می شود، سنگاپور و پاریس در صدر لیست قرار می گیرند. سنگاپور یكی از سبزترین كشورها در جهان است كه مقرر است ۸۰ درصد از معماری آن تا سال ۲۰۳۰ پایدار باشد.
مقامات پاریس نیز در تلاش هستند تا این شهر را به مقصد سبز گردشگران و تا سال ۲۰۵۰ مناطق بزرگ شهری را به جنگل های شهری تبدیل كنند. مصدر در ابوظبی نیز یكی از مناطق پایدار در امارات متحده عربی است.
معماری پایدار شامل تمام مراحل ساخت، برنامه ریزی، ساخت و ساز و بازسازی می شود. سقف هر خانه ای در این شهرها مجهز به پانل های خورشیدی است.
مهمترین شهرهای پایدار سال ۲۰۱۹ عبارتند از:
اسلو( پایتخت نروژ)
كمیسیون اتحادیه اروپا، شهر اسلو را بعنوان پایتخت سبز اروپا برای سال ۲۰۱۹ معرفی كرده است. شهر اسلو بزرگترین شهر و پایتخت كشور نروژ است.
سه سال گذشته، در این شهر، بودجه آب وهوا تعیین شد و این موضوع، بر همان اساسی بود كه بودجه مالی تعیین می شود. میزان گازهای گلخانه ای اندازه گیری شد و هدف از این طرح، كاهش ۵۰ درصدی تولید گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۲۰ بوده است.
همین طور تلاش بر این است كه تا سال ۲۰۵۰، عاری از كربن شود. علاوه بر این، ۳۰ درصد وسایل نقلیه فروخته شده برقی و بیوگاز هستند كه سوخت آنها از فاضلاب شهری تامین می شود. همین طور دولت محلی پاركینگ های خیابانی و ترافیك را كاهش داده تا فضای بیشتری برای دوچرخه سواری و فضای سبز فراهم و این شهر به شهری بدون خودرو تبدیل گردد.
كپنهاگ (پایتخت دانمارك)
شهر كپنهاگ در دانمارك در رده بعدی شهرهای سبز در اروپاست و مسئولان قصد دارند این شهر را تا سال ۲۰۲۵ به نخستین شهر با كربن خنثی در جهان تبدیل كنند. در این شهر، تعداد دوچرخه ها از اتومبیل ها پیشی می گیرد. در كپنهاگ طراحی و زیرساخت های پایدار فراوان است و طرح بام سبز از سال ۲۰۱۰ اجرایی شده و امسال نیز تمام اتوبوس ها برقی شده اند. آب در این شهر تحت كنترل روزانه و دقیق قرار دارد تا كاملا بهداشتی باشد.

استكهلم (پایتخت سوئد)

استكهلم، نخستین شهری بود كه در سال ۲۰۱۰ جایزه پایتخت سبز اروپا را از كمیسیون اتحادیه اروپا دریافت كرد و اعلام نمود كه می خواهد تا سال ۲۰۴۰ بدون سوخت فسیلی باشد، البته كه قبل از آن هم استفاده اندكی داشته است.

پروژه ساختمانی شهری Hammarby Sjöstad در این شهر برای پشتیبانی از مسكن سازگار با محیط زیست و سبك زندگی سبز شروع به كار كرده است؛ در این طرح، استفاده از پانل های خورشیدی، آلودگی صوتی كم، فضای سبز بیشتر و استفاده كمتر از وسایل حمل و نقل شخصی مهم می باشد. فرودگاه در این شهر عاری از تولید كربن است و افراد در سوئد نیز در بازیافت و سرمایه گذاری برای نوآوری های سبز از پیشتازان هستند.

ونكوور (شهری در كانادا)

هم اكنون، ونكوور، یكی از شهرهایی است كه پایین ترین میزان انتشار كربن در میان شهرهای آمریكای شمالی را دارد و همچنان به دنبال اهداف سبزتر است. مقامات این شهر متعهد شده اند كه تا سال ۲۰۵۰، صددرصد انرژی را از منابع تجدیدپذیر تهیه كنند و همین طور تا سال ۲۰۴۰ زباله هم تولید نكنند. تولید مواد غذایی محلی بوسیله كشاورزی شهری و با افزایش تعداد كشاورزان در سراسر این شهر انجام می شود.

كوریتیبا ( شهری در برزیل)
كوریتیبا یكی از شهرهای بندری در برزیل است كه به پایتخت سبز برزیل مشهور است، سه میلیون نفر جمعیت دارد و در این شهر، ۱۴ جنگل شهری و ۱۶ پارك به وجود آمده است. این شهر بودجه لازم برای كارخانه بازیافت استاندارد را نداشت، به همین دلیل به دنبال جایگزین بهتر برای آن بود؛ جداسازی بازیافت توسط شهروندان و ارائه پاداش به آنها همچون بلیط اتوبوس، همچون مواردی بود كه از این طریق موفقیت هایی را هم به دست آورد.
سانفرانسیسكو( شهری در ایالات متحده)
منطقه خلیج سانفرانسیسكو (Bay Area)، نخستین منطقه در ایالات متحده بود كه فروش بطری های پلاستیكی آب را ممنوع اعلام نمود. در این شهر قصد بر این است كه تا سال ۲۰۲۰ عاری از زباله شود و هم اكنون پیشرفت شایان توجهی برای رسیدن به هدف خود داشته است.

سنگاپور( كشوری در جنوب شرقی آسیا)

بااینكه بالاترین میزان آلودگی در جهان را دارد، اما پیشگام برتر پایداری در قاره آسیاست. نقطه قوت این شهر، ایجاد طبیعت در معماری با ساخت سقف ها و جاده های سبز است. همین طور ساختمان ها در مصرف انرژی و آب صرفه جویی دارند و از مواد پایدار و دوستدار محیط زیست ساخته شده اند. سنگاپور، كشوری مدرن است كه سرشار از تنوع زیستی می باشد
كیپ تاون ( شهری در آفریقای جنوبی)
كیپ تاون، دومین شهر بزرگ آفریقای جنوبی است كه در سال های اخیر، تحولات بسیاری در پایداری داشته است. حدود ۱۰ درصد انرژی این شهر از منابع تجدیدپذیر فراهم می شود و همین طور دولت می خواهد برای ۱۰ درصد از خانوارها استفاده از انرژی خورشیدی را مورد هدف قرار دهد، برای اینكه این شهر همچون شهرهایی است كه خاموشی در آن بسیار است.
منابع:
www.worldatlas.com
https: //se.ambafrance.org
www.wikipedia.org
http: //www.sustainability-times.com
منبع:

1398/06/12
14:57:02
5.0 / 5
4428
تگهای خبر: آب , آلودگی , جنگل , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است