كارشناسان تغییرات اقلیمی مطرح كردند

اخطار افزایش سطح دریاها برای شهرهای ساحلی آسیا و اقیانوسیه

اخطار افزایش سطح دریاها برای شهرهای ساحلی آسیا و اقیانوسیه

به گزارش لوازم حیوان خانگی به قول كارشناسان، جزایر كوچك و شهرهای ساحلی در آسیا و اقیانوسیه به بودجه بیشتری برای كمك به جوامع صدمه پذیر خود و كمك به آنها در تصمیم گیری در مورد جابجایی، ماندن یا مقابله با پدیده افزایش سطح آب دریاها و تشدید شرایط نامساعد جوی احتیاج دارند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، فعالان زیست محیطی فشارهای خویش را برای مقابله با تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی افزایش داده اند.
در گردهمایی اخیر تغییرات اقلیمی از سازمان ملل متحد كه در بانكوك، پایتخت تایلند برگزار شد، تاكید شد كه صدمه های گسترده طوفان دوریان به گروه جزایر كم ارتفاع باهاما در اقیانوس اطلس آشكارتر شده و خطر واضح و موجود تغییرات اقلیمی را برجسته ساخته است.
تصاویر ماهواره ای نشان داده است كه بعضی از جزایر باهاما هم اكنون زیر آب هستند.
نمایندگان بین المللی "جنبش اقلیم جوانان" با حضور در این اجلاس با بیان این كه تغییر اقلیم موضوعی "بی سابقه" است و باید با سرمایه گذاری بیشتر مورد توجه قرار گیرد، زمان باقی مانده برای مقابله با آنرا بسیار محدود دانسته اند.
در خارج از این رویداد، تعدادی از حامیان محیط زیست هم گردهم آمدند و از دولت ها و موسسات خصوصی خواهان متوقف كردن بودجه استخراج سوخت های فسیلی برای كاهش انتشار كربن شدند.
قبل از این معاون دبیر اجرایی تغییرات اقلیمی سازمان ملل تأثیرات تغییرات اقلیمی در سراسر جهان را "ویران كننده" توصیف و و رسیدگی به آنها را "بسیار ضروری" اعلام نمود.
ماه گذشته هم اندونزی اعلام نمود كه تا سال ۲۰۲۴ میلادی پایتخت خویش را از شهر در حال غرق شدنِ جاكارتا به جزیره بورنئو منتقل خواهد نمود. گزارش ها از آن حكایت می كند كه قسمت شمالی این شهر هر ۱۰ سال یك مرتبه ۲.۵ متر به زیر آب می رود و حتی در صورت انتقال پایتخت، جاكارتا همچنان تا ۲۵ سانتی متر در سال غرق خواهد شد.
در ماه ژوئیه، كارشناسان مستقل برای محافظت از جاكارتا از آب دریا پیشنهادِ ساخت یك آب بند ۲۰ كیلومتری غربی و یك آب بند شرقی ۱۲ كیلومتری را مطرح نمودند. این پروژه كه حداقل ۱۸.۷ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت از غرق شدن این شهر ۱۰ میلیون نفری جلوگیری خواهد نمود.
بانكوك، مانیل و شانگهای هم توسط هیئت بین دولتی تغییر اقلیم (IPCC) بعنوان كلانشهرهایی كه با بیشترین سرعت در حال غرق شدن هستند، معرفی شده اند.
یك مطالعه بانك جهانی پیشبینی كرده كه امكان دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۴۰ درصد از بانكوك، پایتخت تایلند زیر آب برود و در صورتیكه مقامات آن هیچ اقدامی صورت ندهند تا ۱۵ سال آینده به صورت كامل غرق خواهد شد.
مانیل هم با جمعیت ۱۳ میلیون نفری سالیانه ۱۰ سانتی متر در آب فرو می رود كه آماری نگران كننده محسوب شده و هم اكنون هم بعضی از مناطق خارج از پایتخت فیلیپین به صورت كامل زیر آب فرو رفته و ساكنان را مجبور به جابجایی كرده است.
شانگهای، شهر ساحلی چین هم از سال ۲۰۰۰ میلادی تابحال ۱۲.۱۲ میلی متر زیر آب فرو رفته و از سال ۱۹۲۱ میلادی، این شهر در مجموع ۲.۶ متر زیر آب رفته است.
در شرق اقیانوس آرام هم فیجی می خواهد ده ها دهكده ساحلی را به داخل كشور منتقل كند و جزایر مارشال برای محافظت از جوامع ساحلی در حال ساخت دیوارهای دریایی است.
حتی سنگاپور با تهدیدهایی جدی در این زمینه روبرو است. ماه گذشته، نخست وزیر این كشور اعلام نمود محافظت از این جزیره كم ارتفاع در مقابل افزایش سطح دریا می تواند طی دهه های آتی ۷۲ میلیارد دلار یا بیشتر هزینه داشته باشد.
برپایه اعلام فدراسیون بین المللی جوامع صلیب سرخ و هلال احمر سالانه بیشتر از ۲۰ میلیون نفر بر اثر سیل، طوفان، رانش زمین و سایر شرایط شدید زمستانی آواره می شوند كه اغلب قریب به اتفاق چنین جابجایی هایی در منطقه آسیا و اقیانوسیه رخ می دهد.
چنین جابجایی هایی تاثیراتی مخرب بر افرادی كه مجبور به انجام آنها شده اند و جوامع آنها داشته و از همین رو دولت ها باید از الزامی نبودن چنین جابجایی ها و محافظت از حقوق جوامع صدمه پذیر اطمینان حاصل كنند.
بنا بر گزارش شبكه خبری الجزیره، كارشناسان تاكید دارند كه در صورت امكان، شهرها باید برای انطباق با زیرساخت هایی مانند دیوارهای دریایی و هم چنین راهكارهای مبتنی بر طبیعت سرمایه گذاری كنند. هم چنین اطمینان از برنامه شهری كه خصوصیت های طبیعی اساسی مانند تالاب ها و مانگروها را حفظ می كنند و مقرراتی مناسب برای مدیریت استخراج آب های زیرزمینی و كاهش انتشار گازهای گلخانه ای در نظر دارند از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.
منبع:

1398/06/17
17:31:22
5.0 / 5
4428
تگهای خبر: آب , اقلیم , تالاب , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است