با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب و خشكسالی؛

خشكه رودها برای دستیابی به آب و اشتغالزایی ساماندهی می شوند

خشكه رودها برای دستیابی به آب و اشتغالزایی ساماندهی می شوند

لوازم حیوان خانگی خشكه رودها برای دستیابی به آب و اشتغالزایی ساماندهی می شوند


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، علی اكبر داوودی راد، مجری طرح پژوهشی «الگوی ساماندهی خشكه رودها برای استحصال آب و ایجاد عرصه های تولید گیاهی در بازه های ۱۰۰۰ متری» با اشاره به اینكه با ایجاد پایلوت هایی در ۸ شهر همچون ایلام، كرمان، مشهد و كرمانشاه، این طرح پیگیری می شود، اظهار نمود: هم اكنون فعالیت های دو پایلوت در استان مركزی در حال انجام می باشد. در این طرح با ایجاد سازه هایی روی آبراهه ها یا به صورت پرده بند امكان ذخیره آب فراهم می شود. البته نصب سازه و نوع انتخاب آن بر حسب شرایط منطقه متفاوت می باشد. با ذخیره سازی آب مردم می توانند جهت استفاده های مختلف همچون آبیاری باغ یا پرورش ماهی از آن استفاده كنند. در منطقه استان مركزی كه طرح در حال اجرا می باشد، به سبب خشكسالی در چند سال شاهد افت فعالیت های كشاورزی بودیم، در برنامه با ایجاد سازه های مختلف در نظر داریم امكان برداشت آب را برای مردم منطقه فراهم نماییم.
داوودی افزود: در این مناطق مردم با مشكلاتی همچون كم آبی، شرایط نامساعد كشاورزی، اشتغال و مهاجرت دست و پنجه نرم می كردند و از طرفی سیل، فرسایش و رسوب نیز مشكلاتی را به وجود آورده است و در اولویت برنامه های كاری واحد اجرایی استان (اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مركزی) قرار داشتند. یكی از مناطق منتخب در منتهی الیه جنوب غربی استان مركزی، در شهرستان شازند و بخش زالیان و به نام آبخیز زالیان است.
بگفته وی، از مهم ترین فناوری مورد نظر در این طرح كلان، ایجاد ذخایر آب درون آبرفت و كرانه ها بوسیله پرده آب بند (یا سد زیرزمینی) در بستر خشكه رود و استفاده از سامانه های سطوح آبگیر باران، در كنار سازه ها و طرح های اجرایی متنوع آبخیزداری است. همین طور مشاركت و همراهی مردم مناطق از موضوعات مهم در این طرح است. برای اینكه بوسیله برنامه های ترویجی همگام آنها از نتایج و عواید انجام این فعالیت آگاه می شوند كه موجب جلب نظرات و مشاركت جوامع محلی می شود.
منبع:

1398/06/21
20:40:17
5.0 / 5
4836
تگهای خبر: آب , فناوری , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است