آتش سوزی تابستانی جنگل ها به كدام استان ها بیشترین خسارت را وارد كرد؟

آتش سوزی تابستانی جنگل ها به كدام استان ها بیشترین خسارت را وارد كرد؟

لوازم حیوان خانگی: طی تابستان امسال بیشتر از 1600 هكتار از جنگل های كشور به دنبال آتش سوزی گرفتار خسارت شدند كه بیشترین این خسارت ها در استان های كردستان، مركزی و خوزستان رخ داد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، به طور كلی عوامل انسانی و غیر انسانی مختلفی سبب وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع كشور می شود كه همچون آنها می توان به بی احتیاطی برخی رهگذران، آتش زدن جنگل و مرتع به سبب افزایش اراضی زراعی، آتش زدن بقایای گیاهان زراعی در اراضی مجاور جنگل و مرتع، خشكسالی های متوالی و... اشاره نمود. با وجود اینكه بگفته سرهنگ علی عباس نژاد - فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری - تابستان امسال تعداد آتش سوزی های جنگلی و مرتعی در كشور كاهش پیدا كرد اما خسارت ناشی از آنها به سبب نبود تجهیزات بیشتر از سال قبل بود.

عباس نژاد به نكاتی دیگری نیز اشاره نمود كه در ادامه آمده است:

*طی تابستان امسال ۶۴ فقره آتش سوزی در جنگل های طبیعی كشور به وقوع پیوست كه نسبت به سال قبل ۸ درصد در عدد وقوع كاهش داشت.

*در جنگل های دست كاشت كشور نیز طی تابستان ۶۸ فقره آتش سوزی صورت گرفت كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶ مورد كاهش در عدد وقوع داشت.

*بر خلاف اینكه تعداد آتش سوزی ها نسبت به سال قبل كاهش پیدا كرده بود اما میزان خسارت آن بیشتر از سال قبل بود، بطوریكه سال قبل خسارت آتش سوزی ها ۱۰۳۰ هكتار بود اما امسال به بیشتر از ۱۶۰۰ هكتار رسید.

*تابستان امسال متاسفانه سازمان جنگل ها به سبب عدم تخصیص بالگرد امكان اطفای حریق به صورت هوایی را نداشت و بنا بر این عملیات اطفا در نقاط صعب العبور طول می كشید. بدین جهت خسارت آتش سوزی ها نسبت به سال قبل بیشتر شد.

*بیشترین آتش سوزی ها طی تابستان در منطقه زاگرس به وقوع پیوست و بیشترین خسارت وارد شده طی این آتش سوزی ها در استان های كردستان، مركزی و خوزستان بود.

*علت وقوع ۹۰ تا ۹۵ درصد این آتش سوزی های عوامل سهوی و عمدی انسانی بود همین طور برخی افراد به قصد تصرف زمین و یا اختلافاتی كه درباره سوژه مرتعداری دارند مبادرت به آتش زدن جنگل ها و مراتع كردند.

منبع:

1398/07/11
12:11:06
5.0 / 5
4289
تگهای خبر: آب , جنگل , حفاظت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است