اسحاق جهانگیری:

سازمان حفاظت محیط زیست با قاطعیت از تخریب تالاب ها جلوگیری كند

سازمان حفاظت محیط زیست با قاطعیت از تخریب تالاب ها جلوگیری كند

به گزارش لوازم حیوان خانگی معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه سازمان حفاظت محیط زیست با قاطعیت از تخریب تالاب ها جلوگیری كند، اظهار داشت: احیاء و مدیریت تالاب ها برای حفاظت از محیط زیست ضروری می باشد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، اولین نشست ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های كشور عصر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.
اسحاق جهانگیری در این نشست با اشاره به صدمه های وارد شده به تالاب های كشور بدلیل تغییر شرایط اقلیمی و برخی تصمیمات نادرست بر احیاء و مدیریت تالابهای در معرض تهدید كشور تصریح كرد و خواهان برنامه ریزی و اقدامات موثر در این زمینه شد.
معاون اول رئیس جمهور لزوم اولویت بندی و تمركز بر تالاب هایی كه نیازمند توجه بیشتری هستند را خاطرنشان كرد و اظهار داشت: باید با رسیدگی، احیاء و مدیریت مانع از تخریب تالاب ها شد و از نتایج مخرب ناشی از آن بر زندگی مردم و محیط زیست جلوگیری كرد.
جهانگیری با اشاره به قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های كشور مصوب سال ۹۶ و تدوین آئین نامه این قانون، خاطرنشان كرد: انتظاری كه از ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالابهای كشور می رود این است كه راهكارهایی اجرایی و عملیاتی به منظور رسیدگی به تالاب هایی كه در معرض خشك شدن و صدمه هستند تدوین كند.
معاون اول رئیس جمهور با تاكید بر نگاه جامع بر تامین آب مورد نیاز كشور در بخش های كشاورزی و صنعت و هم تامین حقابه تالاب ها، اضافه كرد: سازمان حفاظت محیط زیست باید بر مبنای قوانین موجود از بهره برداری های غیرمجاز از منابع آب كه منجر به تخریب تالاب ها می شود با قاطعیت جلوگیری كند.
وی خاطرنشان كرد: در مورد صیانت از محیط زیست كشور هرجا كه لازم باشد بطور قطع دولت مصوبات لازم را خواهد داشت و با استفاده از ظرفیت های قانونی اقدام خواهد نمود.
وزیر نیرو هم در این نشست با اشاره عزم ملی برای حفاظت از تالاب های كشور، بر برنامه ریزی بلندمدت با نگاه آمایش سرزمینی در این خصوص تاكید نمود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست هم در این جلسه ضرورت همكاری دستگاههای مرتبط برای كمك به احیاء تالاب های كشور را خاطرنشان ساخت و گزارشی از برخی راهكارهای برای تامین آب مورد نیاز تالاب ها در فصول پربارش سال ارائه نمود.
در این جلسه گزارشی از وضعیت تالاب های كشور از جانب نماینده سازمان حفاظت محیط زیست عرضه شد. بر طبق این گزارش ۱۴۱ تالاب كشور به مساحت سه میلیون هكتار در آئین نامه پیشگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها به ثبت رسیده كه از این تعداد ۲۵ تالاب ایران كه دارای ارزش اكولوژیكی هستند در كنوانسیون رامسر ثبت شده اند.
در ادامه این جلسه چالش های اصلی تالاب های ایران نظیر عدم تأمین حقابه زیست محیطی، ورود انواع آلاینده های كشاورزی، مراكز جمعیتی و آلاینده های صنعتی و نفتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای حاضر در جلسه نظرات و دیدگاه های خویش را در مورد راهكارهای حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های كشور عرضه كردند.
در این نشست دستورالعمل نحوه تشكیل و اداره جلسات ستاد ملی به تصویب رسید و مقرر شد دو نفر صاحب نظر علمی بعنوان اعضای حقیقی به عضویت ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالابهای كشور معرفی شوند.
همچنین در این نشست مقرر شد نقشه راه و راهبردها و برنامه عمل ملی حفاظت و احیای تالاب ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست بروز رسانی شده و در جلسات بعدی ستاد ملی عرضه گردد.
در این نشست همینطور مقرر شد وزارت نیرو با همكاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه عملیاتی خویش را در مورد اجرایی نمودن ماده ۴ آیین نامه نحوه پیشگیری از آلودگی و تخریب غیرقابل جبران تالابها در مورد تالابهای مندرج در آیین نامه برای سال آبی ۹۹-۱۳۹۸ در جلسه بعدی ستاد ملی عرضه نماید.
از دیگر مصوبات این جلسه تكلیف وزارت جهاد كشاورزی برای عرضه برنامه های پیشگیری از فرسایش خاك و كاهش بار رسوبی رودخانه های منتهی به تالابها و تكلیف وزارت نیرو جهت عرضه اقدامات صورت داده و برنامه های آتی به منظور تعیین و علامت گذاره حد بستر و حریم تالابهای لیست آیین نامه به استثناء علفهای دریایی و صخره های مرجانی بود.

1398/07/19
19:20:57
5.0 / 5
4587
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است