با حضور دانشگاهیان گیلان

تالاب انزلی از وجود سنبل آبی پاكسازی شد

تالاب انزلی از وجود سنبل آبی پاكسازی شد

لوازم حیوان خانگی: قسمتی از تالاب انزلی با همكاری سازمان دانشجویی گیلان، باشگاه محیط زیست و تعدادی از شهروندان این شهر از وجود گیاه مهاجم سنبل آبی پاكسازی شد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست انزلی عصر جمعه در حاشیه ا پاكسازی تالاب انزلی در جمع خبرنگاران اظهار نمود: با همكاری سازمان دانشجویان گیلان و جمعی شهروندان این شهر با استفاده از هشت قایق موتوری حدود ۱۰۰ كیسه سنبل آبی از پهنه آبی تالاب انزلی جمع آوری و به سطح خشكی منتقل شد.
احسان هادی پور با اشاره به اینكه سنبل آبی یكی از ۱۰ گونه گیاهان مهاجم دنیا است، اظهار داشت: این گیاه وقتی وارد اكوسیستم آبی می شود ظرف مدت دو هفته می تواند جمعیت خودرا به میزان دو برابر افزایش داده و یك بوته گل با ۲۰ گل می تواند ۳ هزار دانه تولید نماید و هر دانه آن بین ۵ تا ۲۷ سال می تواند زنده بماند.
وی با اشاره به اینكه بهترین راه مقابله با این گیاه مهاجم جمع آوری فیزیكی آن است، افزود: جمع آوری این گونه مهاجم نیازمند امكانات و توجه ویژه مسئولان با استفاده از نیروی انسانی بسیار و صرف هزینه بسیار بالا است كه در صورت عدم جمع آوری بموقع، تالاب بین المللی انزلی ناوبد خواهد شد.
هادی پور با اشاره به اینكه سنبل آبی بعنوان گونه زینتی وارد اكوسیستم آبی كشور شده است، اضافه كرد: به سبب تكثیر و رشد بالای این گیاه، به شدت سطح آب را پوشانده و مانع ورود نور و اكسیژن به داخل آب می شود و به سبب تولید لجن عالی سبب خشك شدن پهنه های آبی می شود.
وی همین طور اشاره كرد: ورود فاضلاب شهرهای رشت، صومعه سرا و انزلی به تالاب انزلی همچون تهدیدهایی كه این تالاب با آن مواجه می باشد.
هادی پور با اشاره به اینكه تالاب بین المللی انزلی با تهدیدات فراوانی روبرو است، اضافه كرد: علاوه بر ورود پسماند، رسوب و فاضلاب به تالاب، پسروی آب خزر نیز سبب كاهش شدید عمق تالاب بین المللی انزلی شده است.


منبع:

1398/07/28
16:50:27
5.0 / 5
4418
تگهای خبر: آب , تالاب , حفاظت , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است