پیشبینی دما و بارش نرمال برای آذر ماه

پیشبینی دما و بارش نرمال برای آذر ماه

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به وضعیت دما و بارش در آذرماه اظهار داشت: بارش پاییزه به صورت كلی در حد نرمال پیشبینی شده است. دمای كشور هم در ماه آینده در حد نرمال خواهد بود.احد وظیفه در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: دو موج بارشی وارد كشور شده است. یك موج پنجشنبه شب از شمال كشور وارد شده است و امروز و فردا ( ۲۴ و ۲۵ آبان ماه) باعث بارندگی می شود این موج ساكن است و با حركت نماید یا به اصطلاح «موج بسته» باعث بارندگی خوب طی یكشنبه و دوشنبه هفته آینده (۲۶ و۲۷ آبان ماه) می شود.

وی با اشاره به ورود سامانه بارشی از غرب كشور اظهار نمود: فعالیت این سامانه باعث می شود برای جنوب غرب و غرب كشور بارندگی پیشبینی نماییم. در واقع تا دو هفته آینده دو سامانه كشور را تحت تأثیر قرار می دهد.

رییس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره وضعیت دمای كشور در آبان ماه گفت: دمای میانگین كشور در آبان ماه ۲.۵ درجه سانتیگراد خنك تر از میانگین بلندمدت پیشبینی شده است. در مجموع در ماه های مهر و آبان دمای كشور نزدیك به حد نرمال بوده است و تنها ۰.۳ درجه سانتیگراد كمتر از میانگین بلندمدت بوده است.

وی اضافه كرد: در بعضی از استان های كشور مانند چهارمحال و بختیاری، ایلام، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و كردستان دما بین نیم تا یك درجه سانتیگراد بیش از اندازه نرمال بوده است. دما در استان های گلستان، البرز، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، تهران، بوشهر، خراسان جنوبی، قم و قزوین بین نیم تا یك درجه سانتیگراد كمتر از میانگین بلندمدت بوده است.

رییس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره پیشبینی وضعیت بارش در آذرماه گفت: بارش پاییزه به صورت كلی در حد نرمال پیشبینی شده است البته در بعضی از استان ها مانند گیلان، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، كهگیلویه و بویراحمد و فارس كمتر از حد نرمال خواهد بود. در استان های قزوین و البرز در حد نرمال با گرایش بیش از اندازه نرمال پیشبینی می شود.

وظیفه با اشاره به اینكه مدلهای عددی در دی ماه نشان داده است كه بارش به كمتر از نرمال گرایش دارد، خاطرنشان كرد: بارش در جنوب غرب كشور مانند بخش جنوبی لرستان، چهارمحال و بختیاری، كهگیلویه و بویراحمد، فارس و بوشهر به كمتر از حد نرمال گرایش دارد ازاین رو امسال ترسالی نداریم و احتمال خشكسالی جزئی برای جنوب غرب كشور وجود دارد.

به گفته وی دمای كشور در آذرماه در حد نرمال خواهد بود ولی در دی ماه و بهمن ماه در بخش های غربی كشور مقداری بیش از اندازه نرمال خواهد بود كه شامل حوزه زاگرس و شمال غرب و جنوب غرب می شود.

رییس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در پاسخ به این پرسش كه آیا پایداری هوا ربطی به تغییر اقلیم دارد، پاسخ منفی داد و خاطرنشان كرد: تغییر اقلیم این یك فرایند بلندمدت است. وقتی فراوانی یك رخداد بیش از اندازه نرمال باشد می توان آنرا به تغییر اقلیم ربط داد این در حالیس كه از گذشته تا كنون امواج گرما و سرما وارد كشور شده است و نمی توان پایداری جوی طی چند روز را با تغییر اقلیم مرتبط دانست.
1398/08/25
01:49:11
5.0 / 5
4221
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است