مدیركل محیط زیست استان تهران:

مطالبه محیط زیستی مردم ما با كشور های توسعه یافته برابری می كند

مطالبه محیط زیستی مردم ما با كشور های توسعه یافته برابری می كند

لوازم حیوان خانگی: نشست هم اندیشی مدیركل محیط زیست استان تهران با تشكل های مردم نهاد محیط زیستی استان، بعدظهر امروز با حضور نمایندگان شبكه تشكل های محیط زیستی در محل اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران اجرا شد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، سعید محمودی در این جلسه با اشاره به اینكه شكل گیری تشكل های مردم نهاد در كشور ما نسبت به سایر كشورها متفاوت می باشد، اضافه كرد: نهادهای مدنی در دنیای توسعه یافته، پس از جنگ جهانی و زمانی كه توسعه خیلی لجام گسیخته شد رونق یافت.
وی با اشاره به اینكه در آن زمان در این كشورها دولت ها خیلی تمایل نداشتند مسائل اقتصادی را كنار گذاشته و آینده محیط زیستی را در اقدامات خود لحاظ كنند، افزود: در این دوران وضعیت اقتصادی برای دولت ها مهم بود و این روند سبب شده بود دنیا از منظر محیط زیست و برداشت از منابع گرفتار آشوب شود.
محمودی افزود: در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی شاخصهای اقتصادی بورس لندن و نیویورك به اوج خود رسیده بود اما از طرفی دیگر در همان سالها هزاران نفر بر اثر آلودگی هوا و مشكلات محیط زیستی جان خویش را از دست دادند.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه در این زمان كانون هایی از متخصصان امر كه به مسائل آلودگی و بهداشت آشنا بودند تشكیل شد، بیان داشت: این كانون ها با استفاده از حركت های مردمی توانستند جلوی دولت ها را گرفته و تغییر رویه را به آنها كه از منابع طبیعی سود می بردند، تحمیل كنند و نتیجه آن كنفرانس هایی بود كه برای حفاظت از كره زمین تشكیل شد.
محمودی با اشاره به اینكه در این زمان نگرش دولت ها در بهره برداری از منابع تغییر نمود و این روند سبب شد كه دیگر آنان صرفا به دنبال استفاده از منابع نباشند، اظهار داشت: در این دوران مشكلات در كشورهای توسعه یافته حل شده و كشمكش آنچنانی بین دولت و مردم نیست و كسانی هم كه تصمیم ساز و اثرگذار هستند انسان های آموزش دیده ای هستند.
وی افزود: اگر كشوری در حوزه محیط زیست موفق است، مردم و جوامع محلی در آن حركت رو به جلویی كرده اند و دولت ها نظرات مردمی را پذیرفته و به آن احترام می گذارند.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه سخنان خود اضافه كرد: بزرگترین و افتخار آمیزترین حركت و جنبش مردمی و غیردولتی در كشور ما در زمان جنگ تحمیلی و دفاع مقدس برای حفاظت از كیان كشور و پیشگیری از تجاوز دشمنان روی داد.
محمودی با اشاره به اینكه خوشبختانه این جنبش مردمی در حوزه مسائل محیط زیستی در كشور هم وجود دارد و سازمان محیط زیست، سازمانی در كشور است كه برای نسلهای آتی هم وظیفه دارد، تصریح كرد: مبحث دیگری كه وجود دارد تناسبی است كه بین سطح توقع و انتظار محیط زیستی مردم و امكانات و تجهیزاتی كه در اختیار محیط زیست است، باید موجود باشد و توجه به این مورد بسیار حائز اهمیت می باشد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه رشد انتظارات و مطالبه محیط زیستی مردم در كشور ما در دهه اخیر بسیار بوده، اضافه كرد: مطالبه امروز مردم كشور ما با كشور های توسعه یافته برابری می كند و این در شرایطی است كه امكاناتی كه در اختیار ماست با كشورهای پیشرفته متفاوت می باشد.
وی با ابراز خرسندی از رشد مطالبه محیط زیستی مردم تصریح كرد: با امكاناتی كه پاسخ مطالبات محیط زیستی به حق مردم كه كانون های شناخت آن، تشكل های مردم نهاد هستند، فاصله داریم و باید كمك نماییم تا شرایط پشتیبانی متناسب با مطالبات، توسعه یافته و از تكنولوژی های روز دنیا در این عرصه بهره ببریم.
محمودی با با اشاره به اینكه در كشور ما نگهداری و مدیریت پارك های ملی نزدیك به شهر ها دشوار می باشد، چون كه چشم طمع فرصت طلبان به زمین خواری در این مناطق دوخته شده، بیان داشت: باید مردم محلی را نسبت به محیط زیست آگاه كرد و از ظرفیت آنها استفاده بیشتری كرد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران خاطرنشان كرد: راه طولانی داریم تا همه بنگاه های اقتصادی موضوعات محیط زیستی و سلامت شهروندان را در اولویت كار خود قرار دهند و باید در این زمینه به جنبه های آموزشی، فرهنگ سازی و استفاده از ظرفیت تشكل های مردم نهاد اتكاء بیشتری داشت.
محمودی در این نشست در بخشی از سخنان خود با اشاره به حضور رئیس سازمان محیط زیست در محدوده معادن شهرستان قدس در اوایل هفته جاری، اظهار داشت: وضعیت معادن شهرستان قدس به لحاظ میزان برداشت و تولید گرد و غبار و تأثیر آن بر آلودگی هوا فاجعه بار است و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بعد از دیدن این وضعیت دستور تسریع در رسیدگی به مبحث معادن قدس را به محیط زیست استان تهران ابلاغ كرده است.
انعقاد تفاهم نامه با جهاد دانشجویی و جهاد دانشگاهی، برگزاری كارگاه های آموزشی با طلاب حوزه های علمیه، استفاده از ظرفیت كانون مساجد و مطالبه در مورد موضوعاتی همچون نشست زمین، سفید بالك ها، پسماند، آلودگی هوا، آلودگی آب و خاك، زمین خواری و تعریف یك برنامه راهبردی با رویكرد نقش سمن ها در كاهش و حل معضلات محیط زیست تهران همچون موضوعات مورد بحث در این جلسه بود.
همچنین توجه به لزوم فرهنگسازی در حوزه محیط زیست و استفاده از ظرفیت هنرمندان در این عرصه، حضور تشكل های مردم نهاد در كمیته های تخصصی استان و تشكیل اتاق فكر برای برنامه ریزی های استان جهت بهبود برنامه ها با حضور نمایندگان تشكل های مردمی و برگزاری نشست های تخصصی و موضوعی از دیگر موضوعات مورد بحث در این جلسه بود.
استفاده از ظرفیت تشكل های محیط زیستی در مطالعات و تحقیقات محیط زیست، همكاری با ظرفیت های بین المللی همچون UN و پیشگیری از هرگونه تخریب و زمین خواری در مناطق اطراف تهران و باغات بخصوص در شمیرانات و لواسان همچون موضوعاتی بود كه مورد تاكید نمایندگان تشكل های مردم نهاد محیط زیستی استان در این جلسه بود.


منبع:

1398/09/06
16:25:14
5.0 / 5
4251
تگهای خبر: آب , آلودگی , حفاظت , شاخص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است