سخنگوی كمیته بین المللی صلیب سرخ در خاورمیانه:

اثرات بلاهای طبیعی ناشی از تغییر اقلیم از توان ما فراتر رفته است

اثرات بلاهای طبیعی ناشی از تغییر اقلیم از توان ما فراتر رفته است

به گزارش لوازم حیوان خانگی سخنگوی كمیته بین المللی صلیب سرخ در خاورمیانه اظهار داشت: ما با تمام توان برای كاهش لطمه مردم از بلایای طبیعی در رابطه با اقلیم تلاش می نماییم اما این عواقب بسیار بزرگ تر از توان ماست.


سارا الزوقری، سخنگوی كمیته بین المللی صلیب سرخ در خاورمیانه، در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حقوق و قوانینی كه باید در مخاصمات مسلحانه رعایت شود اظهار داشت: زمانی باور بر این بود كه حقوق بین المللی بشردوستانه [حقوقی كه باید در جنگ ها و مخاصمات مسلحانه رعایت شود] باید به نظامیان یا پلیس آموزش داده شود یا بعدتر به حقوقدانان یا نهایتاً خبرنگاران؛ اما حالا از این دیدگاه عبور كرده ایم و معتقدیم افكار عمومی و مردم عادی هم نیاز دارند كه بیشتر درباره این مساله بدانند. الزوقری اضافه كرد: به هر حال این مردم هستند كه در اثرات ناشی از جنگ زندگی می كنند و باید درباره حقوقشان در آنچه برایشان اتفاق می افتد بدانند.
وی افزود: مدتها افكار عمومی را نادیده گرفته ایم. برای سالها این گونه اندیشیده ایم كه افكار عمومی و مردم عادی علاقه مند به حقوق بین الملل بشردوستانه نیستند اما وقتی به واقعیت روی بیاوریم، و به جهان واقع نگاه نماییم خواهیم دید كه بسیاری از همین مردم عادی در نقاطی از زندگی شان در یمن یا جاهای دیگر درگیر جنگ شده اند یا حتی خود به نیروهای متخاصم بدل شده اند، حال در هر سویی كه بوده اند و به هر علتی كه جنگیده اند اگر بیشتر درباره حقوق و قواعد جنگ می دانستند می توانست برای همه خیلی مفید باشد.
سخنگوی كمیته بین المللی صلیب سرخ در خاورمیانه تاكید كرد: البته ما بیشترین تلاشمان را می نماییم كه مخاطب عمومی باخبر درباره این مساله داشته باشیم اما می دانید كه این خیلی سوژه سنگینی برای آموزش به همگان است. برای آنكه به مخاطب عادی ارائه شده و آموزش داده شود باید در شرایطی سهل الوصول تر و به زبانی ساده تر و همه فهم تر ارائه شود. از طرف دیگر اثبات لزوم آگاهی از این حقوق به عموم مردم هم بسیار دشوار است. الزوقری اضافه كرد: همین طور باید از روش های متفاوت و ابزارهای متفاوت استفاده نمود. ما این كار را می نماییم، مثلاً در شبكه های اجتماعی پیام های خیلی ساده می دهیم. برای مثال پیام های كوتاهی همچون به بیمارستان ها حمله نكنید و … این ها مواردی از آموزش ماست كه می تواند با مخاطب عادی هم ارتباط برقرار كند. وی خاطرنشان كرد: همین طور می دانیم پنجره توجه آدم ها كوچك شده و آدم ها روزانه هزاران پیام دریافت می كنند. چگونه ما باید از میان آنها پیام خودمان را نشان بدهیم؟ ما بیشترین تلاشمان را می نماییم و در این راه از افراد موثر كمك می گیریم.
سخنگوی كمیته بین المللی صلیب سرخ در خاورمیانه درباره بی طرفی بعنوان یكی از اصول هفتگانه كمیته بین المللی صلیب سرخ و امكان بی طرفی خبرنگاران یك كشور یا گروه در حین مخاصمه مسلحانه نیز اظهار داشت: صادقانه بگویم، اولاً كه ما می فهمیم كه همه روزنامه نگاران نمی توانند بی طرف باشند چون بعضی از آنها برای مبادی رسانه ای خاصی كار می كنند و این از نظر ما مشكلی نیست. درواقع اصلاً فكر نمی كنم حتی یك رسانه بتوان یافت كه دیدگاه یا خط سیاسی خاصی را دنبال نكند اما تلاش ما این است كه تا حد ممكن در گزارش كردن حرفه ای باشیم. از طرف دیگر پیام از سمت ما یك پیام است و آن هم خیلی انسانی است. بنابراین ما برای ارسال پیاممان به مخاطبی كه یك رسانه دارد اهمیت می دهیم. بنابراین حتی به اینكه خبرنگار با رسانه رسمی خاصی كار كند هم اهمیت نمی دهیم چونكه گاهی روزنامه نگاران آزاد با چندین رسانه كار می كنند مخاطبان و ارتباطات بیشتری دارند و ما تفاوتی بین روزنامه نگار آزاد و خبرنگاران رسانه های رسمی قائل نیستیم.
الزوقری همین طور درباره وضعیت آگهی آمیز محیط زیست در منطقه خاورمیانه بعنوان یك چالش جدی این منطقه اظهار داشت: گفته می شود با مشكلات محیط زیستی و تغییر اقلیم، جهان به نقطه بی بازگشت رسیده است اما باوجود فهم اهمیت این مساله هنوز یك سازمان مردم نهاد تخصصی درباره تغییر اقلیم شكل نگرفته است. با این وجود در واقعیت می بینیم درگیری مردم با این مساله و ارتباط دوسویه آن با تعارضاتی كه در منطقه هست روز به روز بزرگ تر می شوند و این مساله در جدی تر شدن عواقب نیز به چشم می آید. وی تاكید كرد: كشورهای پایدارتر توانایی بیشتری برای برنامه ریزی و اقدام و تلاش در این راستا دارند اما كشورهایی كه درگیر تعارض و جنگ هستند این بخت را ندارند و شرایط برای مردمشان مرتبا دشوار و دشوارتر شده است. از طرف دیگر اگر شما الان در كشوری باشید كه یك دفعه از حادثه ای همچون سیل یا هر بحران دیگری لطمه دید، حال اگر بار دیگر سیل بیاید این دفعه تنها مردم را نمی كشد و ساختمان ها را خراب نمی كند، بلكه زمین های كشاورزی را هم از بین می برد و مردم وقتی به خانه و منطقه خود برگردند هم دیگر نمی توانند كشت و كار كنند چونكه خاك تغییر كرده و لطمه دیده است، بسیاری چیزها در زندگی آنها تحت الشعاع قرار گرفته و دام هایشان و مزارعشان و همه چیز زندگی شان حالا عوض شده است.
سخنگوی كمیته بین المللی صلیب سرخ در خاورمیانه با اشاره به خشكسالی، توفان های شن و دیگر شرایط حدی اقلیمی اظهار داشت: این ها مسایلی است كه همین الان در عراق و خیلی جاهای دیگر با آن درگیر هستیم و لطمه های ناشی از آن سبب شده خیلی از مردم به آب تمیز و بهداشتی دسترسی نداشته باشند. گاهی حتی سیستم آبرسانی بطور كامل لطمه دیده است. موضوعی كه به نوبه خود سبب شده میزان بیماری و سطح بیماری بالاتر برود و حتی دیفتری و وبا شیوع پیدا می كند و خیلی از بیماری های عفونی فراگیر می شود چون خیلی چیزها دیگر سر جای طبیعی خود نیست و سیستم بهداشت و درمان ضعیف است و در این شرایط آب هم آلوده است.
الزوقری با اشاره به اینكه وقتی آب و غذا نباشد مردم مهاجرت می كنند و این عواقب خودرا دارد اظهار داشت: آنچه ما بعنوان صلیب سرخ جهانی انجام می دهیم آن است كه خیلی سریع اقدام نماییم و مثلاً وقتی پمپ های آب از بین می رود باید تلاش نماییم به منطقه برویم و آنها را به سرعت تعمیر نماییم. در حوزه خدمات درمانی و تأمین آب سالم و دارو و مواردی از این دست تا جایی كه بتوانیم چنین خدماتی را انجام می دهیم تا لطمه بیشتری به مردم نرسد اما به نقطه ای رسیده ایم كه عواقب اثرات اقلیمی و حوادث بسیار بزرگ تر از توان ماست و از منابع سازمانی ما خارج است.


منبع:

1398/09/19
21:57:18
5.0 / 5
4298
تگهای خبر: آب , آموزش , اقلیم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است