تهدید و تخریب حریم ساحل مُكسَر در بندر مقام ؛

فرماندار بندرلنگه: تا اعلام نتیجه بررسی دوباره، دستور توقف فعالیت بهره بردار صادر شد

فرماندار بندرلنگه: تا اعلام نتیجه بررسی دوباره، دستور توقف فعالیت بهره بردار صادر شد

لوازم حیوان خانگی: ایسنا/هرمزگان اخیرا تصاویر و فیلمی در شبكه های اجتماعی منتشرشده است كه تهدید و تخریب حریم ساحل «مُكسَر» در بندر مقام را آگهی می دهد."بندر مقام" از توابع بخش شیبكوه در شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان است. دهستان آن زمانی مقر حكومت قبیله «بنی حمّاد» بود و هنوز هم بقایایی از آثار آن دوره در این منطقه دیده می شود. بندر صیادی مقام دروازه ورودی جزیره «لاوان» نیز است.

مدتی است تصاویر دلفریبی از بكرترین بخش این بندر، یعنی ساحل «مُكسَر» منتشرشده كه آنرا به مقصدی گردشگری تبدیل نموده است. این ساحل به قدری بكر و دست نخورده بنظر می رسد كه با وجود حجم تخریب و زباله در دیگر نقاط ساحلی كشور، این تردید و پرسش را برای بسیاری پیش می آورد كه آیا چنین ساحلی در ایران وجود دارد؟

هرچند در فیلمی كه منتشرشده لودری در حال خاك برداری از ساحلی در نزدیكی «مكسر» است و در كنار آن خانه های موقتی راه اندازی شده اند كه كاربری آنها معلوم نیست. خیلی از فعالان و دوستداران گردشگری این اقدام را به منزله دست درازی به حریم ساحل توریستی بندر مقام دانسته اند.

در همین خصوص فرماندار شهرستان بندرلنگه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه در فیلم مذكور گفته می شود این منطقه در حال راه اندازی پرورش میگو است كه به هیچ وجه حقیقت ندارد، اضافه كرد: مجوز اعطاشده جهت پرورش لارو میگو در حدود ۳ هكتار بوده و مجتمعی آزمایشگاهی است و به هیچ وجه تخریب ساحلی در كار نبود.

علی نیكویی با اشاره به اینكه تمامی دستگاه های مربوطه برای انجام این كار همچون اداره كل حفاظ محیط زیست مجوز لازم را صادر كرده اند، اشاره كرد: به هر حال به سبب حساسیت های ایجادشده و بررسی اینكه شركت بهره بردار منطقه موردنظر را طبق موافقت نامه به مرحله اجرا رسانده یا خیر، دستور تعطیلی فعالیتش صادر شد تا بررسی های بیشتر صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینكه لارو میگو نیز تابحال از كشورهای خارجی صادر می شود كه با عنایت به ظرفیت داخلی این امكان وجود دارد در شرایط تحریمی از این پتانسیل داخلی بهره بیشتری ببریم، اشاره كرد: به طورقطع بنده به رعایت ضوابط زیست محیطی معتقد بوده و باید این ضوابط رعایت شود و بر اجرای آن به صورت محكم ایستاده ایم.

همچنین مدیركل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در گفت و گو با ایسنا، اضافه كرد: روز گذشته بعد از انتشار تصاویری در فضای مجازی بلافاصله كارشناسان خودرا به منطقه موردنظر اعزام كردیم.

حبیب مسیحی با اشاره به اینكه ابتدا باید گفت آنجا كارگاه تكثیر لارو میگو است نه مزارع پرورش میگو و تفاوت های بسیاری بین این دو مورد است، اظهار نمود: كارشناسان اعلام نمودند فاصله هایی كه بین صخره ها و محل مته كاری صورت گرفته بیشتر از ۳۰۰ متر است.

وی با اشاره به اینكه بحث وجود لاك پشت در آن منطقه موردبررسی گرفت و حتی از بومیان منطقه نیز سؤال شد كه به هیچ وجه در آن ناحیه فعالیت بهره بردار هیچ لاك پشتی تخم گذاری نكرده و وجود نداشت، بیان كرد: باید گفته شود در تصاویر ارائه شده نیز كمی شیطنت نیز انجام شده و تصاویر شیدور و قشم به سبب زیبایی منحصربه فردش نیز هم وجود دارد.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با اشاره به اینكه حال اگر ازلحاظ گردشگری این منطقه نیز اهمیت دارد بنده متولی این امر نیستم و باید اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز وارد شود، افزود: باید این نهاد نیز پهنه های گردشگری را مشخص و ابلاغ كند و در استعلامات نیز مجوز بلامانع صادر نكرده و بگوید مناطق گردشگری بهره برداری گردشگری شود.

وی افزود: كارگاه امور زیربنایی استان هرمزگان نیز مجوز تغییر كاربری یك نقطه را صادر می كند و تمامی دستگاه های متولی نیز اظهارنظر می كنند.

مسیحی درانتها با تاكید بر اینكه باید در تمامی پروژه ها ضوابط زیست محیطی رعایت شود، اضافه كرد: اگر ازلحاظ گردشگری آن منطقه اهمیت دارد باید فرمانداری شهرستان بندرلنگه وارد كارشده و با وساطت كاربری این نقطه را به بهره بردار گردشگری دهد و نقطه ای دیگر را به بهره بردار فعلی دهند.

همچنین مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان در گفت و گو با ایسنا درباره واگذاری این بخش از ساحل بندر مقام و تخریب آن، اظهار نمود: در جریان نیستم. اگر پروژه به پرورش میگو مربوط باشد مجوز آنرا اداره شیلات صادر می كند، ولی هنوز از این مساله مطمئن نیستم و باید بررسی كنم.

رضا برومند با اشاره به اینكه طبق گفته دهیار منطقه مجوز بهره برداری برای تكثیر لارو میگو بوده نه پرورش میگو، بیان كرد: وقتی مسئله آثار تاریخی مطرح باشد، از این اداره استعلام می گیرند اما درباره آثار طبیعی و یا توریستی چنین استعلام هایی گرفته نمی گردد، مگر آن كه آن اثر طبیعی ثبت شده باشد.

برومند افزود: اگر در بررسی ها صحت این مساله تائید شد كه آثار تاریخی و یا طبیعی این منطقه درتهدید است، همانند سوژه گنبدهای نمكی بستك، حتما پیگیری می نماییم تا جلوی آن گرفته شود.

وی اشاره كرد: در این منطقه نیز بحث وجود لاك پشت ها رد شده و منطقه موردنظر در بافت تاریخی نیز وجود ندارد وگرنه قاطعانه وارد می شدیم.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1398/10/17
15:04:38
5.0 / 5
4630
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است