حال محیط زیست زاگرس خوب نیست

حال محیط زیست زاگرس خوب نیست

به گزارش لوازم حیوان خانگی معاون دفتر مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست اظهار داشت: حال محیط زیست زاگرس خوب نیست و باید اقدامات و هماهنگی های فوری برای اصلاح این روند صورت گیرد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا علی بالی اظهار داشت: كوهستان زاگرس با وسعت بیشتر از ۳۲ میلیون هكتار از بهترین نواحی زیستی ایران به حساب می آید كه در برگیرنده ۶ میلیون هكتار جنگل های زاگرس است. این ناحیه زیستی بین ۴۰ تا ۵۵ درصد آب كشور را تأمین می كند و خاستگاه كشاورزی دنیا با قدمتی بیش از۶۰۰۰ سال است.

وی اضافه كرد: ناحیه زاگرس در برگیرنده حداقل ۲۵درصد از گونه های گیاهی كشور است كه ۸۵۰ گونه آن منحصر به زاگرس و ۱۵۰۰ گونه آن انحصاری كشور است. در زیستگاه جنگلی زاگرس هم حداقل ۸۰ درصد از جمعیت عشایر كشور در حدود ۴۰۰۰ آبادی پراكنده شده اند كه عموما معیشت آنها متكی بر منابع طبیعی است.

بالی در ادامه اظهاركرد: متاسفانه در دهه های اخیر این زیست بوم حساس و با ارزش كشور به علت بهره برداری ناپایدار، طرح های توسعه ای ناموزون همینطور تخریب و تغییر كاربری اراضی گرفتار زوال شده و آنرا در معرض خیلی از مشكلات و بیماری ها همچون خشكیدگی و زوال جنگل بلوط قرار داده است. باوجود اقدامات دستگاه های مختلف برای صیانت از این زیست بوم حیاتی كشور، در نتیجه به علت نبود هماهنگی و برنامه ریزی بالا دستی و جزیره ای كار كردن متولیان حال زاگرس مناسب نمی باشد و اقدامات و هماهنگی های فوری در سطوح كلان مدیریتی باید صورت پذیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معاون دفتر مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست در انتها اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان دستگاه حاكمیتی و با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط، استادان دانشگاه و صاحبنظران، جلسه ای را با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در اول بهمن ماه برگزار كرد و بعد از بررسی و تبادل نظر به این جمع بندی رسید كه در ستاد ملی هماهنگی سیاست ها و برنامه های اجرائی حفاظت، احیا و بهره برداری پایدار از زاگرس تشكیل گردد و مقرر شد در اسرع وقت پیگیری های بعدی صورت پذیرد.
1398/11/02
23:01:28
5.0 / 5
4438
تگهای خبر: آب , جنگل , حفاظت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است