مدیر حفاظت از منابع آب شركت آب منطقه ای مازندران خبر داد

كاهش نزدیك به ۲ متر از سطح آب های زیر زمینی در شرق مازندران

كاهش نزدیك به ۲ متر از سطح آب های زیر زمینی در شرق مازندران

لوازم حیوان خانگی: ایسنا/مازندران مدیر حفاظت از منابع آب شركت آب منطقه ای مازندران از كاهش سطح آب های زیر زمینی طی 15 تا 20 سال اخیر در شرق استان تا 1.57 متر آگاهی داد.


سید مهدی میر عمادی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه افت سطح آب زیر زمینی طی ۱۵ تا ۲۰ سال اخیر در شرق مازندران تا ۱.۵۷متر كاهش داشته است، اظهار نمود: هم اكنون بیشترین افت سطح آب مربوط به دشت بهشهر_ بندر گز بوده است.
وی اشاره كرد: میزان افت در این دشت ۱.۵۷ متر بوده كه سبب شد دشت بهشهر _بندرگز در ردیف یكی از دشت های ممنوعه كشور قرار گیرد.
مدیر حفاظت از منابع آب شركت آب منطقه ای مازندران اظهار داشت: نفوذ آب شور، ماسه دهی چاه ها و افت كیفیت آب آبخوان ها از مهمترین علل مشكلات بهره برداری آب های زیر زمینی این استان است.
میر عمادی با اشاره به اینكه ۲۰ درصد از چاه های كشور در مازندران قرار دارد، اشاره كرد: میزان تخلیه چاه های مازندران ۳ درصد از آب های زیر زمینی كشور است كه برای مدیریت و نظارت در بخش آب زیر زمینی نیازمند مشاركت بهره برداران و ذی نفعان هستیم.
وی اظهار داشت: میزان كاهش سطح آب زیر زمینی در سایر مناطق مازندران ۵ تا ۶ دهم بوده است اما كیفیت سفره های آب زیر زمینی در حال از دست رفتن است و علت آن توسعه منابع آلاینده ها بوده كه در دراز مدت به غذا و آب و در امتدادآن به سلامت انسان ها لطمه جدی خواهد رساند، همین طور به سبب ماسه دهی چاه ها حفر چاه ها افزایش پیدا كرده است.

كیفیت سفره های آب زیر زمینی در مازندران كاهش یافته است
مدیر حفاظت از منابع آب شركت آب منطقه ای مازندران افزود: افت آب زیر زمینی در سایر مناطق استان نیم درصد كم شد كه در فصل زراعی و غیر زراعی جبران می شود اما مشكل بزرگی كه در مازندران حاكم شده از دست دادن كیفیت سفره های آب زیر زمینی به سبب توسعه آلاینده ها بوده و از حالا نقطه ای خارج شده است و گستره صفحه ای پیدا كرده است.
میر عمادی با اشاره به اینكه سفره اول آب های زیر زمینی مازندران تا عمق ۲۰ متر در حال از دست رفتن است، اشاره كرد: در بخش میانه دشت آب شور بوده و كشاورزی با انواع سموم، دفع زباله و فاضلاب ها را داریم و این عوامل باعث شده سفره اول خودمان را تا عمق ۲۰ متر از دست دهیم.
وی اظهار داشت: موضوع دوم افزایش ۱۰ درصدی تعدد و برداشت از چاه ها است اما تعداد چاه ها به سبب ماسه دهی باعث شده كشاورز مجبور شود در زمین خود چندین چاه حفر كند و ماسه دهی چاه ها سبب شده سفره های سطحی خودرا از دست دهیم كه در نهایت موجب كم شدن نفوذ پذیری سفره آب زیر زمینی شود بدین سبب تعداد چاه ها زیاد شده اما برداشت یكنواخت می شود كه سبب به خطر انداختن وضعیت سفره سطحی خواهد شد.
مدیر حفاظت از منابع آب شركت آب منطقه ای مازندران افزود: كاهش بارندگی در كشور و متاثر از آن در مازندران شكل گرفته و سبب شد ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی متر آب طی ۱۵ سال اخیر را از دست دهیم كه در مناطق دشتی قسمتی از كیفیت آب به سبب شوری قابل برگشت نیست و علاوه بر نفوذ آب شور از سمت دریا این میزان هم سبب تشدید شده است.
میر عمادی اشاره كرد: در مناطق دیگر مازندران چون شبكه داریم و توزیع در كل دشت حاكم است، موجب می شود سفره های زیر زمینی عملا برگشت پذیری داشته تا افت چندانی در سفره نداشته باشیم.

تلفیق آب سطحی و زیر زمینی سبب كند شدن افت سفره های زیر زمینی است
وی اظهار داشت: كار مهمی كه در مازندران انجام شده در ۲۰ ساله اخیر تلفیق آب سطحی و زیر زمینی را با مدیریت منابع زیر زمینی حفظ كردیم و آب بندان های خودمان را چون همیشه پر اب نگاه می
داشتیم موجب تقویت سفره های زیر زمینی شده و در مناطق شمالی مانع از نفوذ پذیری اب شور شده است بطوریكه در ۱۵ سال اخیر شوری اب و افت سطح سفره ی زیر زمینی را كند كردیم.
مدیر حفاظت از منابع آب شركت آب منطقه ای مازندران با اشاره به اینكه كشت دوم آب سفره زیر زمینی را به خطر نیانداخته است، اضافه كرد: هرچند تعدد چاه ها زیاد شده اما برداشت از چاه ها كنترل شده است و لطمه چندانی وارد نشد، ۲ كشت شدن شالی را بطور متوسط در ۹۰ هزار هكتار داشتیم اما خیلی به سفره های زیر زمینی فشار وارد نشده و آن هم به خاطر تركیبی از آب سطحی و سفره آب زیر زمینی است كه در سطح دشت ایجاد كردیم.

جبران بخش عظیمی از سفره های زیر زمینی با بارندگی های موثر امسال
میرعمادی اظهار داشت: افزایش بارندگی های اخیر و موثر در ابتدای ۹۸ كاهش بخش عظیمی از سفره ها ی زیر زمینی را جبران كرده و در بعضی نقاط نیز آبخیز داشتیم و جبران آفت سال های گذشته در ظرف یك سال شده است.
وی تصریح كرد: شرایط كم آبی، پر آبی و بارندگی سریعا روی سفره ها تاثیر می گذارد و این نشان میدهد كه اگر سفره های زیر زمینی به همین شكل مدیریت شود مشكلی در سال های آینده نخواهیم داشت.
منبع:

1398/11/05
14:39:41
5.0 / 5
4318
تگهای خبر: آب , آلاینده , بارندگی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است