پرنده های باغ پرندگان از كجا تامین می شوند؟

پرنده های باغ پرندگان از كجا تامین می شوند؟

به گزارش لوازم حیوان خانگی ایسنا/خراسان رضوی یك كارشناس و فعال محیط زیست اظهار داشت: صید غیرقانونی پرندگان مهاجر وجهه كشور و محیط زیست را خدشه دار كرده است.


سهیل اولادزاده در گفت و گو با ایسنا درباب شرایط زیست محیطی در باغ های پرندگان، اظهار نمود: افرادی كه به دنبال پارك پرندگان، باغ پرندگان و باغ وحش هستند، تنها به دنبال سود و درآمدزایی برای خود بوده و هیچ توجهی به پرندگان و حیوانات ندارند.
وی با اشاره به اینكه «این مسأله در همه كشور دیده می شود»، و سال هاست كه این اتفاق ها رخ می دهد مدعی شد: سازمانی كه خود بانی امر محیط زیست است، حیوانات قرض گرفته از طبیعت را برای درمان به شكل بدی، بین سایر مراكز باغ وحش غیراستاندارد كشور پخش می كند. ما مخالف این مسأله نیستیم؛ چونكه خیلی از این پرندگان زخمی هستند كه قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارند، اما این پرندگان نباید به شكل غیر استاندارد حفظ شوند.
این كارشناس و فعال محیط زیست با اشاره به اینكه «دغدغه فعالان محیط زیست است كه این پرندگان به شكل غیراستاندارد حفظ نشوند»، اشاره كرد: تداوم این مسأله به نفع محیط زیست و حقوق انسانی نیست.
اغلب پرندگان باغ پرندگان از راه قاچاق تامین می شوند
اولادزاده با طرح این پرسش كه «پرندگان این باغ ها از كجا تامین می شوند؟»، ادعا كرد: اغلب این پرندگان از راه قاچاق تامین می شوند. باغ پرندگان به شهرداری كه یك سازمان دولتی و عمومی است، متعلق می باشد و باید قانونی كار كند، اما پرندگان این باغ ها از راه قاچاق تامین می شوند.
دیگر از سازمان محیط زیست انتظاری نداریم
وی با ابراز این عقیده كه «سازمان محیط زیست غفلت كرده است»، عنوان كرد: ما دیگر از این سازمان انتظاری نداریم. زمانی كه با فاصله 200 متر از سازمان محیط زیست مركزی كشور، دلفیناریوم تهران به آن شكل دلفین را از بین می برد و كارهای دیگری انجام می دهد، ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم كه در سطح كشور كه با سازمان محیط زیست فاصله بسیاری دارند، كار درستی صورت گیرد. متاسفانه سازمان محیط زیست غفلت می كند و افرادی از این وضعیت سوءاستفاده می كنند.
سالانه یك میلیون پرنده در فریدون كنار كشته و قاچاق می شود
این كارشناس و فعال محیط زیست با بیان این كه «صید غیرقانونی پرندگان مهاجر وجهه كشور و محیط زیست ما را خدشه دار كرده است»، اشاره كرد: ما عضو سازمان های بین المللی محیط زیستی هستیم ولی در زمینه قاچاق پرنده در فریدون كنار در حق پرندگان جنایت می نماییم. سالانه یك میلیون پرنده در آن جا كشته و قاچاق می شود.
اولادزاده افزود: شما می توانید از هرجای كشور با رئیس مافیای پرنده فریدون كنار تماس بگیرید و نشانی از درمعرض خطرترین پرنده داده و آن پرنده را بامداد فردا در درب منزلتان تحویل بگیرید. در خانه این افراد شما می توانید فلامینگو، انواع پرنده در معرض انقراض و... را پیدا كنید. این پرندگان در بازار پرندگان فریدون كنار به راحتی فروخته و به همه جای ایران فرستاده می شود. خیلی از باغ پرندگان مشتری های ثابت این قاچاقچیان هستند.
وی اظهار نمود: اوایل گفته می شد كه صیادان برای معیشت خود، دست به صید پرندگان در حال انقراض می زنند. این چه معیشتی است كه اجاره هر حجره در بازار پرندگان فریدون كنار 60 میلیون تومان است؟، این چه معیشتی است كه اجاره هرسه ماه یك دامگاه 300 میلیون تومان است؟، این مسأله نشان میدهد كه این افراد مشكل معیشتی ندارند بلكه حرص و طمع بیش از اندازه به این مساله دارند.
این كارشناس و فعال محیط زیست با اشاره به اینكه «این افراد از این راه كسب درآمد می كنند»، اشاره كرد: این وسط تنها آبرو و حیثیت مملكت و مردم ایران در عرصه های جهانی از بین می رود؛ چونكه فقط یك عده می خواهند برای خود كسب سود و درآمد داشته باشند. مطمئنا محیط زیست نظارت درستی ندارد كه پرندگان قاچاق به باغ پرندگان شهرها آورده می شوند.
صید و شكار پرندگان به هیچ عنوان قانونی نیست
اولادزاده با اشاره به اینكه «صید و شكار پرندگان به هیچ عنوان قانونی نیست»، عنوان كرد: اتفاقاتی كه در فریدون كنار، خوزستان و دیگر مناطق ایران می افتد به هیچ وجه قانونی نیستند. كارهای این افراد پیگرد قانونی دارد، اما جالب است بدانید كه پرونده ای از این افراد در هیچ محكمه قانونی وجود ندارد. متاسفانه محكمه ها بسادگی از این مسأله می گذرند.
وی با اشاره به این كه «سالانه تعداد بسیار زیادی پرنده وجود دارند كه قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارند»، بیان كرد: عمده این پرندگان به واسطه تیرهای خطا و درست شكارچیان پرندگان بر زمین می افتند اما به كار شكارچیان نمی آید و یا برخی افراد جوجه این پرندگان را می بینند، خوششان می آید و برمی دارند اما نمی توانند نگهداری كنند، این پرندگان قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارند.
این كارشناس و فعال محیط زیست اضافه كرد: حیواناتی را كه مریض شده و یا بهر دلیلی قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارند، می شود بوسیله باغ پرندگان به مردم نشان داد. این مسأله می تواند نوعی موزه عبرت برای مردم باشد كه آنها ببینند كه چطور با سرنوشت پرندگان بازی می كنند. مردم به این منظور به باغ پرندگان بروند، نه اینكه برای دیدن زیبایی پرندگان به باغ پرندگان بروند.
اولادزاده اظهار داشت: خیلی از این پرندگان قدرت پرواز خودرا از دست می دهند و مجبور هستند بر روی زمین باشند و پرندگان دیگر سرگین خودرا بر روی سرآن ها می ریزند. باتوجه به این كه سرگین آنها موادی دارد كه بال و پرها را از بین می برد، امكان بقای این پرندگان را به خطر می اندازد. غذایی كه به پرندگان در این باغ ها داده می شود در هاله ای از ابهام است.
وی با اشاره به اینكه «این موارد در باغ پرندگان رعایت نمی شود»، اظهار نمود: تنها راهكاری كه می توان برای این كه مثلا كبك دری را از مناطق نگیرند و در باغ پرندگان به نمایش نگذارند این است كه پرندگان زخمی را به باغ بیاورند و شرایط زیست محیطی كاملا استانداردی برای نگهداری آنها فراهم آورند. متاسفانه در هیچ كجای كشور از پرندگان درست نگهداری نمی گردد. اگر به بهترین محل های نگهداری هم بروید متوجه می شوید كه شیوه نگهداری بسیار بد و فاجعه باری دارند.
امیدی به تغییر نداریم
این فعال محیط زیست با بیان این كه «ما هیچ امیدی به تغییر نداریم و سازمان های مربوطه هیچ كاری انجام نمی دهند»، عنوان كرد: ما سال هاست این حرف ها را می زنیم، اما این ها تنها هدف شان این است كه درآمد داشته باشند. هیچ گاه نمی توان با حرف زدن، قانون را به كسی كه می خواهد از طبیعت و محیط زیست به كسب درآمد برسد، یادآوری كرد. كسی كه صرفا به دنبال سودآوری از طبیعت است، تمام كارهای غلط خودرا توجیه می كند.
در خراسان رضوی 196 پروانه شكار چهارپا به خارجیان داده شده است
اولادزاده با اشاره به اینكه «متاسفانه بزرگترین بحران ما در محیط زیست، مسأله توجیه كار غلط این منفعت طلبان است»، بیان كرد: شكارچیان، صیادان، شهرداری ها و... به دنبال توجیه كارهای خود هستند. در مناطق خراسان رضوی 196 پروانه شكار چهارپا به خارجیان داده شده است. سال قبل حدود 70 پروانه صادر شده بود و ما اعتراض های زیادی نسبت به این مساله داشتیم، اما امسال شاهد افزایش دو برابری پروانه شكار هستیم. سال قبل به این افراد گفتیم كه كار شما اشتباه و حتی سرشماری شما نیز اشتباه است. این كار نباید به این صورت باشد. روی این امر، كار كارشناسی وجود ندارد.
وی اضافه كرد: متاسفانه با جذب دلار از خارجیان، گوشه ای از حیات وحش را واگذار می كنند. برای آنها هیچ اهمیتی ندارد كه ما بعنوان یك فعال محیط زیست چه می گوییم.
وی اشاره كرد: سازمان محیط زیست كمترین تعداد نیرو را نسبت به مساحت خود دارد. سازمان محیط زیست یكی از بیشترین مناطق تحت پوشش را در كل كشور دارد و از مجموعه حیوانی بزرگی حفاظت می كند كه پایین ترین میزان بودجه را دارد.
این فعال محیط زیست اظهار نمود: سازمان محیط زیست برای تهیه پول، آغاز به شكار فروختن برای مناطق خود می كند. یعنی چیزی كه از آن حفاظت می كند را به حراج می گذارد تا بتواند از آن حفاظت كند. این مسأله طنز روزگار است.
منبع:

1398/11/06
13:32:15
5.0 / 5
4616
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است