همزمان با برگزاری مراسم های تكراری

اعتراف به وضعیت بحرانی زریبار

اعتراف به وضعیت بحرانی زریبار

به گزارش لوازم حیوان خانگی دریاچه زریبار یكی از مهمترین جاذبه های گردشگری و ظرفیت های طبیعی در كردستان است كه متاسفانه به علت بی تدبیری متولیانش در وضعیت و شرایط بحرانی و غیرقابل قبولی قرار گرفته است.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: دریاچه زیبای زریبار در شهرستان مریوان یكی از مهمترین جاذبه های گردشگری نه تنها در استان كردستان، بلكه در كشور بشمار می رود كه متأسفانه در سایه بی تدبیری مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی امروز شرایط حاكم بر این ظرفیت مهم بحرانی و نگران كننده است.
طی دو دهه اخیر شرایط و وضعیت حاكم بر مدیریت مناسب این ظرفیت مهم طبیعی و گردشگری در استان كردستان به شكلی است كه متأسفانه نه تنها از مشكلات پیش روی آن كاسته نمی گردد كه هر روز وضعیت آن نگران كننده تر می شود.
علیرغم هشدارهای گوناگون از طرف فعالان زیست محیطی و همین طور پیگیری های صورت گرفته از طرف اهالی رسانه همچون خبرگزاری مهر، ولی مسئولان شهرستانی، استانی و كشوری هر بار وعده ای تازه را درباب سرنوشت این دریاچه مطرح كرده و هیچ گاه خبری از عملی شدن آنها نیست.
دو دو دهه اخیر بارهای داستان و مسئله زریبار و نوع مدیریت بر آن برای حفاظت از این ظرفیت بسیار مهم مطرح گردیده است و متأسفانه بخش زیادی از داستان به نبود مدیریت واحد مربوط بوده و بخشی دیگری مربوط به بی تفاوتی ها و سو مدیریت های اداره كل حفاظت محیط زیست در كردستان باز می گردد.
وعده های مسئولان برای مدیریت بهتر زریبار سرانجامی ندارد
طی دو دهه اخیر از خیرالله مرادی، ناصح قادری گرفته تا وحید ریاضی فر و فریبا رضایی سكان داران مدیركلی حفاظت محیط زیست كردستان شده اند و هر كدام نیز یكی از اولویت های اصلی فعالیت خودرا در امتداد حفاظت و مدیریت مناسب زریبار تعریف كرده اند ولی همچنان این ظرفیت هدر می رود و خبری از مدیریت مناسب بر آن وجود خارجی ندارد.
داستان ورود فاضلاب به دریاچه زریبار مریوان سالهاست كه مطرح است و همواره مدیران استانی و شهرستانی از ساماندهی فاضلاب های شهر مریوان و روستاهای اطراف خبر می دهند ولی برمبنای اعلام معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست كشور، همچنان فاضلاب چندین روستای اطراف شهر مریوان وارد این دریاچه می شود.
در حالی كه بهمن مرادنیا استاندار فعلی كردستان در ایام اولین انتصاب بعنوان استاندار كردستان در مسافرت به شهرستان مریوان ضمن بازدید از دریاچه زریبار مریوان، اعلام نمود كه مدیریت و ساماندهی مناسب وضعیت این دریاچه یكی از اولویت های اصلی است كه امروز پس از گذشت بیشتر از دو سال از این مساله درباب بحرانی شدن وضعیت دریاچه زریبار آگهی می دهد.
از سوی دیگر در زمان چهار سال استانداری عبدالمحمد زاهدی یعنی از سال ۹۲ تا ۹۶، ستادی استانی برای مدیریت مناسب دریاچه زریبار مریوان شكل گرفت و هر سال چندین جلسه این ستاد برگزار می شود، و حال پس از گذشت سال ها از این تشكیل جلسات معین نمی باشد كه خروجی آنها به چه شكلی بوده است.

در حالی كه زریبار این روزها با چالش های جدی روبه رو شده و به سبب بی تفاوتی ها و نبود مدیریت مناسب هر روز نحیف تر شده و با دردهای فراوانی همچون رشد نیزارها، ورود فاضلاب به آن، بروز آتش سوزی های مختلف در اطراف آن، حفر چاه های گوناگون در نزدیكی آن، جلوگیری از ورود آب سطحی اطراف به آن و … مواجه می باشد و هر روز این زخم ها جدی تر می شود كه سازمان محیط زیست در اقدام و برنامه ای نمایشی همایش ثبت زریبار بعنوان یك تالاب را در سنندج برگزار می نماید.
ورود فاضلاب روستاهای اطراف به داخل دریاچه زریبار
در جریان برگزاری این جلسه بود كه هم عیسی كلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست و هم بهمن مرادنیا استاندار كردستان به وضعیت و شرایط بحرانی پیش روی دریاچه زریبار اعتراف كرده و از ورود فاضلاب روستاهای اطراف به داخل آن خبر دادند.
عیسی كلانتری درباب دریاچه زریبار مریوان اظهار داشت: بحث ساماندهی فاضلاب روستاهای اطراف در دست اقدام است ولی همچنان باوجود اقدامات صورت گرفته هم اكنون فاضلاب چندین روستا وارد این دریاچه می شود.
همزمان با این مهم مدیركل حفاظت محیط زیست كردستان هم در سخنانی ضمن اشاره به وضعیت دریاچه زریبار مریوان، انسداد فاضلاب ورودی روستاهای بالادستی تالاب زریبار كه بیشتر از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیكی دارند نیز اقدام بسیار بزرگی است كه می تواند در كنترل رشد بی رویه نیزارها در این تالاب مؤثر باشد.
فریبا رضایی كه البته یك شبه راه صد ساله را پیموده و بدون داشتن هر گونه استخدامی با ادارات دولتی در كردستان و تنها پس از چند ماه مشاوره دادن در سازمان بازیافت شهرداری سنندج، به یك باره مدیركل محیط زیست كردستان شد، افزود: احیا و بازسازی رودخانه های منتهی به دریاچه نیز از دیگر اقداماتی است كه در امتداد احیای تالاب زریبار مریوان صورت گرفته است.
شرایط حاكم بر دریاچه زریبار بحرانی می شود
در حالی كه فریبا رضایی مدیركل محیط زیست كردستان از اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته در امتداد مدیریت بهتر این ظرفیت باارزش خبر می دهد كه استاندار كردستان اعتراف كرد كه وضعیت حاكم بر این دریاچه مناسب نمی باشد و در صورت ادامه این روند شرایط زریبار بحرانی تر هم می شود
استاندار كردستان درباب دریاچه زریبار گفت: در امتداد بهبود شرایط تالاب زریبار كار خاصی صورت نگرفته در چند سال قبل و باوجود تمام تلاش ها وضعیت تالاب مناسب نمی باشد و امیدواریم وضعیت آن وارد بحران نشود.

مرادنیا تصریح كرد: در بحث تالاب زریبار در گذشته این تالاب تنها مكانی بود كه از حیث درآمد و اشتغال مورد توجه قرار داشت كه پس از مدتی تخریب و تصرف آن توسط عده ای صورت گرفت كه دستگاه های دولتی و بخش خصوصی در امتداد حفاظت و صیانت از آن ورود كردند.
استاندار كردستان اظهار داشت: مشكلاتی در این تالاب وجود دارد و از آنجایی كه حفظ و صیانت از این تالاب برای مردم كردستان بسیار مهم می باشد، نیاز است در امتداد رفع آنها تلاش بیشتری شود.
داستان نوع مدیریت و همین طور ساماندهی دریاچه زریبار همچنان ادامه دارد و متأسفانه در صورتیكه مدیران و مسئولان می آیند و می روند و تنها وعده می دهند كه مهمترین ظرفیت گردشگری و خدادادی در استان كردستان همچنان مورد بی مهری قرار می گیرد.
زریبار این روزها در بین بی تفاوتی مسئولان و البته بی مهری شماری از مردم در كوشش برای زنده ماندن دست و پا می زند و بجای درمان دردهای اصلی این ظرفیت مهم و ارزشمند، برنامه های نمایشی و البته با تبلیغات وسیع آن هم كیلومترها دورتر از محل قرار گرفتن دریاچه زریبار برگزار می گردد.
نگاهی به هزینه های صورت گرفته در دانشگاه كردستان برای برگزاری همایشی كه تنها با سخنرانی های كلیشه ای و تكراری چند مسئولان استانی و كشوری پر می شد، نشان میدهد كه می شد یكی از دردهای مزمن و طولانی مدت این دریاچه منحصر به فرد در غرب كشور را تنها با هزینه های این مراسم بدون هر گونه خروجی مشخصی درمان كرد.

1398/11/15
22:41:22
5.0 / 5
4754
تگهای خبر: آب , تالاب , تبلیغات , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است