بسیج عمومی حفاظت از محیط زیست با یاری سمن های زیست محیطی

بسیج عمومی حفاظت از محیط زیست با یاری سمن های زیست محیطی

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیر كل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان با اشاره به نقش مشاركت مردمی و آموزش عمومی در زمینه حفاظت از محیط زیست اظهاركرد: آموزش محیط زیست فرایندی است كه به افراد امكان درنگ و تأمل در مسائل محیط زیستی، مشاركت در حل این مسائل و اقدام برای بهبود محیط زیست را می دهد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا ژیلا آقایی با تاكید بر اینكه محیط زیست موضوعی ملی و جهانی است، نمایشگاه های تخصصی محیط زیستی را محملی پرارزش برای ارتقای فرهنگ محیط زیست دانست و اظهار داشت: از فرصت برگزاری نمایشگاه تخصصی محیط زیست می توان برای معرفی و ارتباط مؤثر و ترغیب حس مسئولیت پذیری اقشار مختلف جامعه همچون مسؤلان، دانشجویان و دانش آموزان در حوزه محیط زیست و ترویج صیانت از آن بهره برد.

وی محورهای اصلی فعالیت نمایشگاه سال جاری و مبحث كارگاه های تخصصی آنرا هوا و تغییر اقلیم، مدیریت آب و پساب، مدیریت پسماند، خدمات فنی، مهندسی و مشاوره ای، تنوع زیستی، مدیریت زیست بومی، مدیریت پایش محیط زیست، مدیریت سبز، دستاوردهای محیط زیستی واحدهای صنعتی و خدماتی، مسئولیت پذیری اجتماعی و ارتقای فرهنگ محیط زیستی برشمرد و اظهاركرد: بدون شك اگر این مفاهیم به درستی عرضه شوند، نمایشگاه به هدف خود كه همان ارتقای فرهنگ محیط زیست جامعه است، دست خواهد یافت.

آقایی اضافه كرد: این گونه نمایشگاه ها ضمن بسترسازی مناسب برای مشاركت عمومی در حفاظت از محیط زیست، در جهت معرفی توانمندی های زیست محیطی در بخش خدمات فنی و مهندسی، مراكز آموزشی و پژوهشی و فناوری های روز محیط زیستی و معرفی عملكرد صنایع، شركت ها و دستگاه های اجرایی در حوزه محیط زیست و تعامل سه جانبه بخش خصوصی، دولتی و مردمی(سمن ها) عمل می كنند ازاین رو از اهمیت زیادی برخوردار می باشند.

مدیر كل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان با اشاره به نقش مشاركت مردمی و آموزش عمومی در زمینه حفاظت از محیط زیست اظهاركرد: آموزش محیط زیست، فرایندی است كه به افراد امكان درنگ و تأمل در مسائل محیط زیستی، مشاركت در حل این مسائل و اقدام برای بهبود محیط زیست را می دهد. مؤلفه های اصلی آموزش محیط زیست عبارتند از آگاه سازی، ارتقای دانش، نگرش، ایجاد مهارت و در نتیجه تغییر رفتار و مشاركت آگاهانه.

وی اضافه كرد: این نوع از مشاركت كه با استفاده از دانش، توانایی و شوق و اشتیاق مردم به كمك تصمیم گیران می آید و نقش مردم را در این راه به رسمیت می شناسد، چاره ای برای موفقیت اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی است. مشاركت عمومی با ترغیب حس مسئولیت پذیری اجتماعی در موضوعات محیط زیستی، به مردم حق شركت در تصمیم گیری های مربوط به این حوزه را می دهد و آنان محیط زیست را از آن خود و حفاظت از آنرا وظیفه خود تلقی می كنند و این عامل اصلی تحقق توسعه پایدار و حافظ منافع نسل های آینده خواهد بود.

آقایی «دفتر مشاركت های مردمی و مسئولیت اجتماعی» را بعنوان یكی از اعضای شورای سیاستگزاری نمایشگاه كه وظیفه هماهنگی و تسهیلگری حضور سمن های محیط زیستی كشور در نمایشگاه را برعهده دارد، معرفی و اشاره كرد: باتوجه به ضرورت معرفی توانمندی ها و ظرفیت های سمن ها و ارتباط مؤثر آنان با حوزه های دولتی و خصوصی حاضر در نمایشگاه، شاخصهای حضور سمن های محیط زیستی با همكاری نماینده این سمن ها در شورای سیاستگزاری تدوین و برنامه ریزی شده است.

وی اضافه كرد: برگزاری كارگاه ها و پنل های آموزشی در فضای مختص سمن های محیط زیستی، از دیگر برنامه های نمایشگاه نوزدهم خواهد بود.

آقایی در انتها اظهار داشت: با توجه به این كه نوزدهمین نمایشگاه با شعار «محیط زیست، مسئولیت اجتماعی، ۸۰ میلیون محیط بان» به عرصه آمده، تلاش خویش را خواهیم كرد با همراهی سمن ها و تاكید بر ارتقای آگاهی و ترغیب مسئولیت اجتماعی محیط زیستی، بسیج عمومی حفاظت از محیط زیست و مطالبه گری برحق محیط زیستی را رقم بزنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، نوزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست از تاریخ ۱۴ تا ۱۷ اسفند ۹۸ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.
1398/11/26
15:27:05
5.0 / 5
3917
تگهای خبر: آب , آموزش , اقلیم , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است