امشب زمین یك ساعت خاموش می شود

امشب زمین یك ساعت خاموش می شود

به گزارش لوازم حیوان خانگی امروز روزی است كه به احترام و پاسداشت كره ی خاكی ما «زمین» یك ساعت چراغ های كمتری روشن می نماییم. همه از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه تا ۲۱ و ۳۰ دقیقه، به مدت یك ساعت خاموشی را آگاهانه انتخاب می نماییم تا پیام حفاظت از زمین را به یكدیگر گوشزد نماییم.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، چندین هزار سال است كه بشر روی این سیاره زندگی می كند و حالا مقرر است فقط یك ساعت به یاد زمین باشیم و به احترامش چراغ های كمتری روشن نماییم، امید است كه این احترام و حفاظت از زمین در طول سال هم ادامه پیدا كند.
تولید گازهای گلخانه ای، گرمایش جهانی، تخریب لایه اوزون، تغییر اقلیم، سیل ها و طوفان های ویرانگر و بحران آب؛ این ها فقط بخشی از نتایج استفاده بی رحمانه بشر از منابع زمین است.
منابع تجدید ناپذیری مثل زغال سنگ و نفت كه روزی تمام می شود و بشر مجبور است در یك كره خشك، بی آب و بدون منابع زندگی كند. البته تا رسیدن به آن شرایط غیر قابل زیست، سال های زیادی فاصله داریم و سال هاست كه فعالان محیط زیست تلاش در آگاه سازی مردم جهان در مورد خطرات تهدید كننده كره زمین را دارند و یكی از این اقدامات كه ۱۳ سال به شكل مستمر در حال برگزاری است، "ساعت زمین" نام دارد.
ساعت زمین (Earth hour) یك روز جهانی است كه به ابتكار صندوق جهانی حیات وحش World Wildlife Fund - WWF شكل گرفته است. در این روز شهرهای بزرگ جهان در نقاط شاخص عمده خود چراغ ها را خاموش می كنند.
هدف برنامه ساعت زمین این است كه آگاهی عمومی را نسبت به گرمایش جهانی افزایش دهد.
این ابتكار عمل در سال ۲۰۰۷ در سیدنی در كشور استرالیا شروع شد و سپس به كشورهای دیگر گسترش یافت و به رویدادی جهانی بدل شد. ساكنان سیدنی در سال ۲۰۰۷ میلادی، اولین گام را برای ثبت «ساعت زمین» برداشتند؛ طبق داده های كلیك سایت رسمی ساعت زمین، روز ۳۱ مارس سال ۲۰۰۷ میلادی، رأس ساعت ۷ و نیم عصر به وقت محلی، نزدیك به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و بیشتر از ۲ هزار مؤسسه و شركت تجاری در حركتی هماهنگ، برای یك ساعت چراغ های ساختمان های خویش را در سیدنی خاموش كردند.
خاموشی چراغ ها در روز زمین همه ساله در آخرین روز شنبه ماه مارس صورت می گیرد.
اولین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال ۱۳۹۰ و با خاموشی چراغ های برج میلاد در تهران انجام شد. در سال های بعد تعداد بیشتری از شهرها سازه های معروف ایران به این حركت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی و سه پل اصفهان، و پل سفید اهواز هم چراغ های خویش را خاموش كردند.
سومین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال ۱۳۹۳ و با مشاركت برخی از شهرهای ایران همچون تهران، تبریز، اصفهان، رشت و قم صورت گرفت. در تبریز، سیستم روشنایی كاخ شهرداری تبریز، به مدت یك ساعت خاموش شد. سال جاری هم برج میلاد ساعت ۸ و نیم شب بعنوان یكی از نورانی ترین سازه ها و نمادهای تهران برای یك ساعت خاموش می شود.
شهر مشهد برای اولین بار در سال ۱۳۹۴ با خاموش كردن ساختمان مركزی شهرداری و تالار شورای شهر به مدت یك ساعت به برنامه ساعت زمین پیوست.
این روز در سال ۹۹، مصادف با نهم فروردین ماه، تمامی نمادهای شهری، چون برج ها، پل ها و مراكز معروف و مشخص چراغ ها و سایر دستگاه های الكتریكی غیرضروری خاموش می شوند.
طبق برآوردها، اگر ۳۰ میلیون مشترك برق در ایران، هر كدام، تنها معادل یك لامپ ۱۰۰ واتی از مصارف روشنایی خویش را بین ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه تا ۲۱ و ۳۰ دقیقه خاموش كنند، باعث صرفه جویی ۳ هزار مگاواتی مصرف انرژی می شوند.

این امر می تواند تلنگری به ما برای تغییر سبك زندگی باشد، چونكه دغدغه این مراسم نمادین فقط خاموشی نیست بلكه رساندن پیام های زیست محیطی به كل مردم جهان برای تغییر سبك زندگی و صدمه كمتر به محیط زیست است كه متأسفانه این مسأله در كشور ما با غفلت روبرو است.
صندوق جهانی طبیعت اعتقاد دارد كه این اقدام بسیار فراتر از خاموش كردن نمادین چراغ ها می باشد. ما نخستین نسلی هستیم كه متوجه شده در حال تخریب زمین است و آخرین نسلی خواهیم بود كه می توانیم در این راه كاری نماییم.
با مشاركت در این رویداد، شما با تأثیر مثبت خود، توجهتان به محیط زیست را به سیاست گذاران نشان نشان می دهید و باعث تسریع در تصویب قوانین حامی محیط زیست می شوید.
از جانب دیگر، ساعتی گپ و گفت در مورد محیط زیست و خطراتی كه محل زندگی ما را تهدید می كند، سبب توجه هر چه بیشتر مردم و جامعه جهانی به این مورد می گردد و با مشاركت توده مردم، زمین جای بهتری به منظور زندگی خواهد بود.
كرونا و ساعت زمین
با اینكه این رویداد بر پایه مشاركت فعال مردم بنیان نهاده شده، اما با شیوع كرونا در جهان، نحوه ی مشاركت در ساعت زمین هم امسال تحت تأثیر قرار گرفته است.
صندوق جهانی طبیعت در اطلاعیه ای اعلام نمود: حفظ سلامت همه ی مشاركت كنندگان و پرسنل ما، اولویت اصلی این نهاد است. كشورهای زیادی در جهان با انتشار ویروس جدید كرونا (بیماری كووید ۱۹) دست و پنجه نرم می كنند و ما از این بابت و از دست رفتن جان مردم عمیقاً غمگینیم.
این نهاد به همه مشاركت كنندگان سفارش می كند كه تا سال جاری در خانه های خود به مشاركت در ساعت زمین بپردازند و از راه فضای مجازی آنرا پیگیری كنند. بطور قطع جهت شركت در این رویداد راه های زیادی وجود خواهد داشت.
چطور مشاركت كنیم؟
امروز، شنبه (آخرین شنبه ماه مارس) از ساعت ۲۰: ۳۰ تا ۲۱: ۳۰ در هر نقطه ای از كره زمین قرار دارید با خاموش كردن حداقل یك لامپ، شما عضوی از این رویداد شده اید.
همینطور می توانید به صورت آنلاین و زنده، برگزاری این رویداد در جای جایِ كره زمین را پیگیری كنید.
ویروس كرونا با ادراك بیشتر این مورد همراه بوده كه گاه شركت اجتماعات به ضرر انسان تمام می شود و این با روحیه اتحاد و همدلی و خونگرمی شرقی ها در تضاد است. اما در این برهه از تاریخ هم مردم ایران زمین نشان دادند كه با وجود تمام دوری ها دل هایشان به هم نزدیك است و به نام انسان با انسانیت همراهی می كنند.
به گزارش مفدا، یادمان باشد تاكنون به این حد از همدلی و محافظت از سیاره مان نیاز نداشته ایم. پس هر جا كه هستید ساعت زمین را جدی گرفته و به كره دوست داشتنی و سبزمان وقتی برای تنفس بدهیم.1399/01/10
13:50:18
5.0 / 5
3153
تگهای خبر: آب , اقلیم , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است