كاهش فعالیت كانون های داخلی گرد و خاك در كشور

كاهش فعالیت كانون های داخلی گرد و خاك در كشور

لوازم حیوان خانگی: طی روزهای اخیر وقوع گرد و خاك در بعضی استان های مرزی كشور مشكلاتی را برای مردم در ایام سخت كرونایی به وجود آورده است. طوفان های گرد و خاك در این استانها كه گاهی منشا داخلی دارند و گاهی از سایر كشورها به سمت ایران حركت می كنند، هر كدام به سهم خود كیفیت هوا را كم می كنند و نفس كشیدن را دشوار می كنند.محمد سبزه زاری رئیس مرکز ملی گرد و خاک سازمان هواشناسی در گفت و گو با ایسنا در این زمینه با اشاره به اینکه در استان های مختلف کشور منشاهای داخلی و خارجی گرد و خاک به نسبت های مختلفی فعالیت می نمایند، اظهار نمود: در استان هایی غربی کشور مانند کردستان و کرمانشاه منابع داخلی گرد و خاک زیادی وجود ندارد و بیشتر طوفان های گرد و خاک از کشور عراق به این مناطق وارد می شوند.
منشا گرد و خاک در شهرهای مختلف داخلی است یا خارجی؟
وی افزود: در سایر استانها همچون ایلام و خوزستان منشا گرد و خاک به تفکیک شهرها متفاوت می باشد. برای مثال در شهر آبادان ۹۰ درصد منشا گرد و خاک خارجی و در اهواز ۶۰ درصد منشا آن داخلی است بدین سبب در هر شهری میزان تاثیر کانون های داخلی و خارجی در تشکیل طوفان های گرد و خاک باتوجه به جهت باد غالب، شدت آن و نزدیکی و دوری به کانون گرد و خاک متفاوت می باشد. با این وجود می توان اظهار داشت که در مناطق مرکزی ایران همچون استان های اصفهان و یزد منشا گرد و خاک بیشتر داخلی است.

رییس مرکز ملی گرد و خاک با اعلان اینکه در استان گلستان با منابع داخلی و خارجی ایجاد گرد و خاک در کنار یکدیگر مواجه هستیم، اشاره کرد: علاوه بر وجود کانون های داخلی گرد و خاک در این استان همچون «اینچه برون»، قسمتی از گرد و خاک در گلستان از کشور ترکمنستان وارد می شود.

سبزه زاری با اشاره به اینکه خوشبختانه طی دو سال اخیر با بارش های خوب در کشور کانون های داخلی گرد و خاک تا حدودی کنترل شده اند، اظهار داشت: در استان های مختلف فعالیت منابع داخلی گرد و خاک بسته به این است که در دوره خشکسالی باشیم یا ترسالی. هم اکنون در استان خوزستان وسعت منابع داخلی ایجاد گرد و خاک حدود ۱۳۰ هزار است. نوع بافت و شرایط اقلیمی در این استان به گونه ایست که حتی اگر بارندگی های خوبی در آن رخ دهد تابش مستقیم آفتاب طی چند روز می تواند مجدد کانون های داخلی گرد و غبار را فعال کند.

وی در ادامه اشاره کرد: تالاب ها برای آنکه تبدیل به منشا گرد و خاک شوند باید مدت زمان طولانی خشک شده باشند. هم اکنون باتوجه به بارش ها در کشور تالاب هایی که منشا گرد و خاک دارند تا حدود مناسبی آبگیری شده اند و یا خاک آنها مرطوب شده است.

رییس مرکز ملی گرد و خاک با اشاره به کانون های خارجی گرد و خاک اظهار داشت: هم اکنون بیشتر اوقات گرد و خاک های کشورهای عراق، عربستان و سوریه، ایران را تحت تاثیر قرار می دهند و در شهرهای مرزی سبب افت کیفیت هوا و کاهش دید افقی می شوند. متاسفانه در بعضی از کشورهای هم مرز با ایران به دعلت مشکلات داخلی، گاهی وضعیت کیفیت هوا جزو اولویت های آخرشان شمرده می شود. بنا بر این کنترل این منابع گرد و خاک سخت تر شده است.
سدسازی های ترکیه یکی از عوامل فعال شدن کانون های گرد و خاک
سبزه زاری با تاکید بر اینکه یکی از عوامل فعال شدن کانون های گرد و خاک در کشورهای همسایه ایران سدسازی های کشور ترکیه است، اظهار نمود: این سدسازی ها مانع وقوع سیلاب های طبیعی می شود بدین سبب محیط زیست منطقه حق ابه خودرا دریافت نمی کند البته این سدسازی ها نه فقط کشور ایران، عراق، سوریه و... را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه می تواند باتوجه به جهت باد در خود کشور ترکیه نیز خیزش گرد و خاک را به دنبال داشته باشد.

رییس مرکز ملی گرد و خاک در آخر با اعلان اینکه با روش های مختلفی می توان کانون های داخلی گرد و خاک را کنترل کرد، اظهار داشت: بهترین حالت این است که مطالعه علمی و دقیقی از کانون های گرد و خاک داشته باشیم تا بتوانیم با درنظر گرفتن خاصیت های مختلف و البته صرفه اقتصادی آنرا کنترل نماییم. هم اکنون در کشور ما فعالیت کانون های داخلی گرد و خاک کمتر شده است که همچون عوامل این کاهش فعالیت می توان به بارندگی های خوب، پرآب شدن تالاب ها و کاشت درخت برای تثبیت خاک اشاره نمود.

منبع:

1399/02/30
13:46:10
5.0 / 5
2511
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است