كوچری اناربار را زنده كرد

كوچری اناربار را زنده كرد

به گزارش لوازم حیوان خانگی مركزی با باز شدن آب سد كوچری، رودخانه اناربار كه در پایین دست سد قرار دارد و از شهرستان های خمین، محلات و دلیجان و سد ۱۵ خرداد می گذرد، زنده شده است.


۳۱ فروردین ماه گزارش" تشنگی اناربار در هزارتوی حقابه کوچری" بر روی خروجی خبرگزاری ایسنا قرار گرفت، گزارشی که کشاورزان و اهالی روستاهای مزاین، قیدو و جلماجرد در آن به باز نشدن آب سد کوچری و خشک شدن روخانه اناربار اعتراض داشتند و معتقد بودند با وجود پر آب شدن سد باید این آب باز شود، اما نه تنها دریچه های سد باز نمی گردد بلکه کشاورزان گلپایگانی هم برداشتی بیش از اندازه مجاز از حقابه دارند و این امر سبب می شود که آب به پایین دست نرسد.
تهرانی فرماندار خمین هم سهم و حقابه استان مرکزی از این سد را سالانه ۴۰ میلیون مترمکعب دانست و اظهار نمود: در سال های گذشته به سبب خشکسالی های بسیار، سد کوچری و سد گلپایگان به حد نصاب لازم جهت تأمین آب آشامیدنی هم نرسیدند و شهرستان های ذینفع گرفتار خشکسالی شدند. آنزمان پیگیری برای حقابه هم مقدور نبود و به کشاورزی ضربه وارد شد، اما در دو سال گذشته با افزایش بارندگی ها نخستین اقدام ما درخواست حقابه زیست محیطی روستاهای پایین دست همچون قیدو، مزاین و جلماجرد و روستاهایی از شهرستان محلات بود. با پیگیری مستمر پارسال و با عنایت به سرریز شدن کوچری، از ۱۰ اردیبهشت ماه تا آخر فصل زراعی حقابه زیست محیطی دریافت شد و قول باز شدن دریچه های سد از ۱۰ اردیبهشت ماه ۹۹ را هم داده اند.
بر اساس این گزارش، خوشبختانه با رسیدن صدای کشاورزان به گوش مسئولین و پیگیری آنان بالاخره از میانه اردیبهشت ماه دریچه های سد باز شد و سرریز سد کوچری جان باردیگر ای به رودخانه اناربار داد و حالا حال کشاورزان منطقه خوب است.
خاموشی چاه های کشاورزی
رییس شورای اسلامی روستای مزاین که در واقع نخستین روستا بعد از سد کوچری است، در مورد وضعیت کنونی رودخانه به ایسنا اظهار داشت: هم اکنون سد ۹ مترمکعب در ثانیه سرریز دارد که در رودخانه جاریست و مشکلی برای کشاورزی منطقه وجود ندارد بنا بر این تمامی چاه های کشاورزی خاموشند و از آب رودخانه برای آبیاری استفاده می شود.
برداشت گلپایگانی ها همچنان عادلانه نیست
بهروز صفری با اشاره به بازدید جمعه هفته گذشته "نظری" منتخب مردم خمین در مجلس یازدهم و تعدادی از کشاورزان از سد کوچری، اضافه کرد: با وجود اینکه سد سرریز دارد، اما همچنان شاهد برداشت ناعادلانه گلپایگانی ها از سد هستیم به صورتی که اگر این میزان برداشت ادامه یابد، با کم شدن حجم میزان سرریز امکان دارد باردیگر با کمبود دبی آب رودخانه مواجه شویم.
وی با اعلان اینکه هم اکنون با سرریز سد حجم آب خوبی در رودخانه جریان دارد و روستاهای مزاین، قیدو، جلماجرد و روستاهای در راه رودخانه تا سد ۱۵ خرداد از آن بهره مند هستند، اظهار داشت: دو روز پیش استاندار مرکزی هم از رودخانه و وضعیت آن بازدید کرد و قول داد که تا آخر سال جریان آب در رودخانه اناربار ادامه خواهد داشت و با عنایت به حجم آبگیری سد کوچری، در صورت ادامه دار بودن بارندگی بطور قطع رودخانه پرآب خواهد بود، اما لازم است که مشکل برداشت اضافه کشاورزان گلپایگانی حل شود.
صفری اضافه کرد: بطور قطع اگر برداشت ها عادلانه باشد، مشکل آب آشامیدنی بعضی از روستاهای پایین دست مانند مزاین هم رفع می شود.
فقط می ماند، آب شرب
وی در توضیح این مساله اظهار داشت: مزاین و قیدو از سد کوچری دارای سهم آب آشامیدنی هستند، اما از روز اول لوله کشی و سیستم انتقال آب به شکلی ضعیف اجرا شد و لوله کشی انجام شده امکان انتقال ۱۷۰ لیتر بر ثانیه را دارد در حالیکه میزان مصرف بیشتر است و اگر حجم آب کم شود روستای قیدو و مزاین باید از چاه برای آب آشامیدنی استفاده کنند.
بر اساس این گزارش، آقازاده استاندار مرکزی روز گذشته هم در جلسه شورای حفاظت از آب استان در مورد حقابه رودخانه قمرود یا همان اناربار از سد کوچری بیان نمود: با توجه به این که سال جاری وزارت نیرو ۴۴ میلیون مترمکعب سهمیه حقابه از سدکوچری پیشبینی کرده، این حقابه در حال رهاسازی است و تا آخر سال ادامه خواهد داشت.
وی تصریح کرد که درمورد پیشگیری از برداشت های غیرمجاز از جانب گلپایگان نیز، هماهنگی لازم با استاندار اصفهان صورت خواهد گرفت.
پس از رفع مشکل تخصیص حقابه، پیگیری توقف برداشت های اضافی از اناربار توسط گلپایگانی ها در چارچوب تعامل با استاندار اصفهان خبر خوبی برای کشاورزان پایین دست کوچری است که اگر محقق شود خیلی از مشکلات را رفع خواهد نمود و در نهایت آنچه می ماند رفع مشکل آب آشامیدنی قیدو و مزاین از محل منابع سرشار کوچری است که امید است رفع این مشکل هم به زودی در دستور کار مسؤلان استان قرار گیرد.1399/03/01
12:43:09
5.0 / 5
2706
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است